هر چند صنعت قالیبافی از دیرباز بین عشایر و روستاییان قم رایج بوده؛ اما سابقه قالیبافی در قم با شیوه فعلی به اواخر دهه دوم قرن بیستم میلادی یعنی حدود ۸۰ سال قبل برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که تجار کاشان دارهای قالی را به آنجا برده و کار را در مقیاسی محدود شروع کردند و هنوز بیست سالی از آن نگذشته بود که قالیبافی در آن با ابعادی تجارتی به صورت پیشرفته و قابل ملاحظه‌ای ارائه طریق داد. این صنعت به سرعت در شهر قم معمول و رایج شده و به تدریج به روستاهای اطراف نیز گسترش یافت. با این‌حال صنعت قالیبافی در بین عشایر شاهسون منطقه از قبل به شیوه ذهنی‌بافی معمول بوده است.

گفتیم که طراحی گرافیک شامل ساخت گرافیک، تایپوگرافی و تصاویری است که بیان‌گر ایده‌ای باشند. در این مطلب به طور جامع‌تری به بررسی مبانی تایپوگرافی و ساختار آن خواهیم پرداخت. تایپوگرافی هنر یا فرآیند تنظیم، ترکیب یا طراحی نوشتار است و بدون شک یکی از مهم‌ترین جنبه‌های یک دیزاین خوب است.

تابلوی وضعیت یا مود بُرد (Mood board) چیدمانی از تصاویر، رنگ‌ها، مواد و نوشته‌ است که طراح با کنار هم قرار دادن آنها می‌تواند عنصر مناسب را برای طرح خود انتخاب کند. استفاده از تابلوی تصاویر یا تابلوی وضعیت، در پروژه‌های خلاقانه متداول است. در این مطلب ضمن خواندن نکاتی در رابطه با نحوه ساخت تابلو، با چند ابزار رایگان برای انجام این کار، آشنا می‌شوید.

به مناسبت ماه گرافیسم Month of Graphism در شهر اشیرول فرانسه نمایشگاهی با عنوان “Made In Japan” برگزار شده است که هنر و دیزاین ژاپن را از فشن دیزاین تا ادبیات و تصویرسازی به نمایش گذاشته است. ژاپن اینگونه شناخته شده است که آثار خود را از نگاه آوانگارد منحصر به فرد خود اما با حفظ ارزش های سنتی و مفاهیم فیلسوفانه کشورش خلق می کند. این هماهنگی میان سنت و خلاقیت بخشی از زندگی روزمره مردم ژاپن است. در این نمایشگاه همچنین به بسته بندی بندی و مجلات و دیگر بخش های بصری نیز اهمیت داده شده است. جالب است این را هم بدانید که در ژاپن لغتی برای هنرمند Artist وجود ندارد چرا که به آنها صنعتگر Artisan گفته می شود.

ماه مهربانی عنوان پروژه ای است که در روزهای پایانی تابستان عده زیادی از هنرمندان تجسمی را پای دیوار مدارس کشاند. پروژه ای به مناسبت بازگشایی مدرسه ها در مهر ماه که تا زمستان هم ادامه پيدا کرد و هنوز هستند هنرمندانی که این دیوارها را خوش طرح و نقش می کنند. پروژه امروز روزرنگ در  حوالی یکی از این دیوارها قدم می زند.

یک آرایشگاه بنام Slick که برند معتبری در این زمینه می باشد و شعبه های متعددی در کشور اسکاتلند دارد تصمیم گرفت تا تم جدیدی به تمام آرایشگاه های خود بدهد. استودیو Carig Black Design در این پروژه تعدادی تایپوگرافی برای این آرایشگاه ها طراحی کرد. بر روی دیوارهای این مغازه ها نیز پاترن هایی طراحی شد. آنها برای یونیک کردن این پروژه تمامی تایپوگرافی ها را با دست روی شیشه های مغازه نقاشی کردند چرا که این برند با اینکه استایل سنتی دارد می خواهد رویکردی مدرن را در شعبه های خود گسترش دهد.

یکی از کمپانی های معتبر تولید کننده اتومبیل در چین به نام SAIC-GM کمپینی تبلیغاتی با کمک  آژانس تبلیغاتی Lowe Shanghai و با موضوع “رانندگان بی ملاحضه” برگزار کرده است. آنها تصمیم گرفتند که یک کمپین بسیار تاثیرگذار و کمی خشن را دیزاین کنند تا واقعا تغییری ایجاد کند چرا که در چین هر سه دقیقه یک نفر تصادف می کند و هر ده دقیقه یک نفر جان خود را به همین دلیل از دست می دهد. آنها افرادی را که بر اثر بی توجهی رانندگان به علائم و رانندگی بد صدمه دیده بودند را جمع کردند و به هر یک تابلویی دادند. سپس از آنها خواستند تا در همان محلی که تصادف کرده بودند با در دست داشتن یک تابلوی  راهنمایی و رانندگی مرتبط بایستند تا به رانندگان بگویند که “این علائم برای دلیلی اینجا وجود دارند”. این کمپین توانست تاثیر بسیار خوبی را بر جای بگذارد و جایزه شیر طلایی جشنواره کن ۲۰۱۴ را از آن خود کند

عکاس آلمانی لوکاس زیمرمان (Lucas Zimmermann) بیش از دو سال است که وقت خود را صرف عکس برداری از چراغ های راهنمایی که همیشه از کنار آنها عبور می کنیم، از نگاهی سورئال و جالب، کرده است. او نیمه شب ها به خیابان های خواب آلود شهر خود می رفته و سعی می کرده از این چراغ های عادی، اثری جدید بیافریند. او نورهای قرمز، سبز و زردی که از این چراغ ها ساطع می شوند را طوری عکس برداری کرده که فضای آن خیابان رمزآلود و غیرمعمول به نظر آید. ترکیب رنگ نورها با هم نیز به گونه ای شده است که نوعی رنگین کمان در شب را تشکیل داده است

شانتی اسپارو (Shanti Sparrow) طراح گرافیک استرالیایی است که در رده بیست و هفتم لیست ۳۳ نفری طراحان برتر زن جهان در کنار پائولا شر، جسیکا والش و جینگ ژانگ قرار دارد. او از سال ۲۰۰۹ طراحی حرفه ای را به عنوان تصویرگر و طراح گرافیک در استرالیا آغاز کرده است و در حال حاضر به عنوان یک طراح freelance در استودیو شخصی خود به نام Communication Bug در سیدنی فعالیت می کند. او عقیده دارد که حشرات، موجودات خلاقی هستند که راه حل های جالبی می سازند و بسیار می توانند برای ما الهام بخش باشند.

اسپارو به شدت به کار خود علاقه مند است و سعی دارد همیشه در انجام پروژه هایش با ایجاد جنبه های متفاوتی از دیزاین با مخاطب ارتباط برقرار کند. او در زمینه های مختلف گرافیک از جمله هویت بصری، صفحه آرایی، پوستر، تایپوگرافی و بسته بندی با کمپانی های متعددی کار کرده است که در ادامه می توانید مجموعه ای از آثار او را ببین