نگاه اجمالی به مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی

قبل از پرداختن به موضوع مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی  LCD و DLP بهتر است نگاه اجمالی به مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی داشته باشیم و با نحوه کارکرد پرینترهای سه بعدی LCD و پرینترهای سه بعدی DLP آشنا شویم. مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی معمولاً با سه نوع تکنولوژی شامل DLP، LCD و SLA ارائه می شوند که در این مقاله تنها به بررسی دو تکنولوژی LD و DLP پرداخته شده است. در ایم مقاله از سری مقالات شرکت برنا به موضوعات زیر پرداخته می شود. 

 • مقدمه
 • مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD و DLP
 • مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD و DLP
 • مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD و DLP
 • جمع بندی 

 

مقدمه مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی

در تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی از یک منبع نور که معمولاً نور یو وی (UV) است جهت جامد سازی لایه به لایه رزین های حساس به نور و در نهایت ساخت مدل سه بعدی استفاده می شود. در این دستگاه ها، رزین در مخزن رزین یا تانک رزین که به آن VAT هم گفته می شود ریخته می شود و با تاباندن نور به آن جامد شده و به صفحه پرینت (صفحه ساخت) و یا لایه های پرینت شده قبلی می چسبد. لذا می توان گفت که تنها تفاوت دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی های مختلف در منبع نور آنها و یا نحوه تاباندن نور جهت جامد سازی رزین است.

 

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی

معروف ترین و قدیمی ترین نوع پرینتر سه بعدی رزینی، دستگاه های SLA هستند که در این دستگاه ها از یک لیزر به عنوان منبع نور استفاده می شود که با استفاده از گالوانومتر بر روی صفحه ساخت تابانده می شود و عمل پرینت سه بعدی را انجام می دهد. در این دستگاه ها به دلیل استفاده از لیزر عمل پرنت به صورت نقطه ای انجام می شود.

در مقابل دستگاه های پرینتر سه بعدی SLA، دستگاه های پرینتر سه بعدی DLP هستند که به جای لیزر از یک عدد پروژکتور UV جهت تاباندن نور و جامد سازی رزین حساس به نور استفاده می شود. در این دستگاه ها، نور به صورت صفحه ای و با استفاده از ابزار میکرو آینه ای دیجیتال و یا Digital Micromirror device (DMD) که از میلیونها آینه ریز تشکیل شده است بر روی صفحه ساخت تابانده می شود.

دستگاه های پرینتر سه بعدی LCD که اخیراً توسط تولید کنندگان زیادی طراحی و ساخته می شود از نظر کارکرد بسیار شبیه به دستگاه های DLP هستند و نور را به صورت صفحه ای بر روی صفحه پرینت می تابانند. در این دستگاه ها، نوری از که توسط یک سری از لامپ های یو وی تولید می شود با استفاده از یک  ال سی دی معمولی و یا ال سی دی مونو کروم روی صفحه پرینت تابانده می شود.

در واقع ال سی دی به عنوان ماسک و یا فیلتر نور عمل میکند و تنها پیکسل هایی که جهت آن لایه پرینت لازم است را روشن کرده و اجازه عبور نور را می دهد. به همین دلیل، بر خلاف تکنولوژی های SLA و یا DLP دیگر نیازی به استفاده از ابزار خاصی جهت تاباندن نور نمی باشد. به دلیل شباهت بسیار زیاد پرینترهای سه بعدی رزینی با تکنولوژی DLP و LCD به همدیگر، در این مقاله تنها این دو تکنولوژی با همدیگر مقایسه شده اند.

 

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD و DLP

امروزه شاهد استفاده بسیار زیاد از دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی LCD و DLP در صنایع مختلف و بخصوص صنعت طلا و جواهر سازی، دندان پزشکی، پزشکی و صنایع فنی و مهندسی هستیم و در صورت آشنایی با تفاوت های دو تکنولوژی LCD و DLP به راحتی می توانید دستگاه مورد نیاز خود را شناسایی کرده و اقدام به تهیه و استفاده از ان کنید.

پرینتر سه بعدی رزینی

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی DLP

همانطور که گفته شد، در پرینتر سه بعدی DLP، لایه های پرینت با استفاده از نور ایجاد شده توسط لامپ پروژکتور و عبور آن از دستگاه DMD پرینت می شوند. به همین دلیل نور ایجاد شده توسط یک منبع نور کوچک باید گسترش داده شود تا کل صفحه پرینت را پوشش دهد. بزرگتر کردن و یا گسترش نور باعث بهم ریختگی پیکسل تصویر در گوشه های تصویر می شود.

علاوه بر آن، تعداد پیکسل های پروژکتور DLP ثابت است و با بزرگ و یا کوچک کردن صفحه ساخت تغییری در تعداد پیکسل ها ایجاد نمی شود. به عبارت هر چقدر اندازه صفحه ساخت دستگاه پرینتر سه بعدی DLP کوچکتر باشد به همان اندازه کیفیت قطعات پرینت سه بعدی شده بالاتر خواهد بود.

 

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD

در دستگاه های پرینتر سه بعدی LCD، نور یو وی ایجاد شده توسط یک سری موازی از لامپ ها بعد از عبور از ال سی دی به صورت مستقیم بر روی صفحه ساخت و یا پرینت تابانده می شود و به همین دلیل تابش موازی نور یو وی، هیچگونه بهم ریختگی در پیکسل ها ایجاد نمی شود و همین موضوع باعث می شود تا کیفیت قطعه پرینت سه بعدی شده در تمامی قسمتهای صفحه ساخت یکسان باشد.

علاوه بر آن، کیفیت پرینت سه بعدی در دستگاه های پرینتر سه بعدی LCD به رزولوشن و یا کیفیت ال سی دی بکار رفته در آن وابسته است و هر چقدر کیفیت ال سی دی بالاتر باشد به همان اندازه کیفیت قطعه پرینت سه بعدی شده بالاتر خواهد بود. لازم به ذکر است که در حال حاضر از سه مدل ال سی دی شامل ال سی دی معمولی، ال سی دی مونو کروم 2K و ال سی دی مونو کروم 4K در دستگاه های پرینتر سه بعدی LCD استفاده می شود.

لذا می توان نتیجه گیری نمود که سرعت پرینت سه بعدی در هر دو مدل دستگاه پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی LCD و DLP بالاتر از دستگاه های پرینتر سه بعدی SLA است و به همین دلیل استقبال بیشتری از آنها می شود. همچنین در مقایسه با کیفیت قطعات پرینت سه بعدی شده، تنها عامل تاثیر گذار بر کیفیت پرینت سه بعدی، کیفیت پروژکتور و کیفیت ال سی دی دستگاه است و هر چقدر از قطعات حرفه ای تر و متعاقباً گران تری در این دستگاه ها استفاده شده باشد، به همان اندازه کیفیت قطعه پرینت سه بعدی شده بالاتر خواهد بود.

 

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD و DLP

از دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی LCD و DLP در صنایع بسیار زیادی مانند صنعت طلا و جواهر سازی، دندان پزشکی، صنعت فنی و مهندسی و غیره استفاده می شود. این نوع دستگاه ها همانند دستگاه های پرینتر سه بعدی FDM کاربران شخصی و اختصاصی دارند که هر روزه بر تعداد آنها اضافه می شود.

پرینتر سه بعدی رزینی

با مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی، متوجه خواهید شد که قیمت دستگاه های پرینتر سه بعدی DLP به مراتب بالاتر از دستگاه های LCD است که دلیل این اختلاف قیمت در حرفه ای بودن دستگاه های پرینتر سه بعدی DLP و استفاده از تجهیزات گرانتر در این دستگاه ها است.

به دلیل پائین بودن قیمت دستگاه های LCD، این نوع دستگاه ها کاربران بیشتری دارند و با توجه به سایز و وزن دستگاه، از آنها به عنوان پرینتر سه بعدی رومیزی یاد می شود.

دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی DLP ارزانی نیز در بازار وجود دارد که بزرگترین مشکل آنها، عدم دقت در گوشه های صفحه ساخت است که متاسفانه امکان ایجاد تغییرات و یا اصلاح آن توسط کاربر وجود ندارد. لذا می توان گفت که برای داشتن پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی DLP که از دقت بالایی در تمامی قسمتهای صفحه ساخت برخوردار باشد باید هزینه بسیاری شود که این موضوع در برخی از صنایع صرفه اقتصادی ندارد.

در پرینترهای سه بعدی رزینی با تکنولوژی LCD از تجهیزات کمتر و همچنین ارزانتری نسبت به سایر انواع دیگر استفاده می شود و به همین دلیل قیمت این دستگاه ها بسیار پائین تر است. پائین بودن قیمت این دستگاه ها باعث شده است تا اکثر کاربران و دوستداران این نوع دستگاه ها شروع به استفاده از دستگاه های LCD به جای DLP نمایند.

در دو دستگاه های LCD و DLP سرعت پرینت سه بعدی بالایی دارند ولی بزرگترین تفاوت ها در این دو تکنولوژی، سرعت پرینت و یا زمان مورد نیاز جهت جامد سازی رزین حساس به نور، طول عمر و تنوع رزین مصرفی است.

 

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی سرعت پرینت، طول عمر و تنوع رزین مصرفی دستگاه های پرینتر سه بعدی LCD و DLP

در پرینترهای سه بعدی رزینی با تکنولوژی DLP، از سیستم DMD و منبع نور حرفه ای استفاده می شود که همین موضوع باعث می شود تا مدت زمان مورد نیاز برای جامد سازی رزین در این دستگاه ها بسیار کمتر از دستگاه های دیگر باشد که باعث افزایش سرعت پرینت و در نتیجه کاهش هزینه های تولید و افزایش توان رقابت می گردد. به عنوان مثال، در پرینترهای سه بعدی DLP سرعت جامد سازی رزین در محدوده 2 الی 5 ثانیه است در حالیکه این زمان برای دستگاه های LCD می تواند با توجه به نوع رزین تا 2 و یا 3 برابر افزایش یابد.

موضوع بعدی که باید به آن اشاره نمود، طول عمر دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی است. در این نوع پرینترهای سه بعدی برخلاف دستگاه های دیگر، موضوع طول عمر مطرح است که این موضوع مربوط به طول عمر ال سی دی و یا لامپ پروژکتور است. بطور معمول، طول عمر یک دستگاه پرینتر سه بعدی LCD با ال سی دی معمولی در حدود 400 الی 500 ساعت پرینت است که این موضوع در مورد ال سی دی های مونو کروم در حدود 2500 الی 3000 ساعت است. در پرینترهای سه بعدی DLP، طول عمر لامپ پروژکتور در صورت استفاده صحیح و مراقبت های ویژه می تواند تا 20000 ساعت نیز افزایش یابد.

اگر بخواهیم دستگاه های LCD و DLP را در زمینه تنوع مواد مصرفی مقایسه کنیم، دستگاه های DLP برنده این مقایسه خواهند بود. پرینترهای سه بعدی رزینی با تکنولوژی LCD تنها قادر به جامد سازی رزین های حساس به نور با طول موج معینی (معمولاً 405 نانومتر) را هستن که دلیل این امر محدود بودن نوع نور ساطع شده است.

ولی دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی DLP به دلیل توان بسیار بالای آنها توانایی جامد سازی انواع رزینهای حساس به نور در طول موجهای مختلف را دارند که این موضوع باعث می شود تا بتوان از انواع رزین ها در این دستگاه ها استفاده نمود.

در حال حاضر انواع مختلفی از رزینهای حساس به نور جهت استفاده در این دستگاه فرموله شده است که از بین آنها می توان به رزینهای قالب گیری مانند Red Wax، رزینهای صنعتی مانند رزین ABS، و رزین های شفاف اشاره نمود. لازم به ذکر است که برخی از دستگاه های پرینتر سه بعدی توانایی پرینت سه بعدی قطعات لاستیکی و یا منعطف را با استفاده از رزینهای خاص را دارند و این موضوع میتواند باعث قدرت عمل کاربران این نوع دستگاه ها گردد. لذا توصیه می شود در هنگام تهیه دستگاه پرینتر سه بعدی رزینی به این موضوعات توجهات لازم را داشته باشید.

 

جمع بندی

با در نظر گرفتن تمامی پارامترهای مطرح شده در بالا می توان جمع بندی نمود که دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی LCD جایگزین بسیار خوبی برای دستگاه های DLP هستند و با در نظر گرفتن طول عمر دستگاه، هزینه تعویض ال سی دی دستگاه در بازه های زمانی مطرح شده، تنوع مواد مصرفی و سرعت پرینت، این دستگاه ها در حال فراکیر شدن در صنایع مختلف هستند. ولی چنانچه قصد تولید قطعات بسیار دقیق و با سرعت بسیار بالا و همچنین با استفاده از رزین های متنوع زیادی هستید، دستگاه های DLP انتخاب بسیار خوبی خواهند بود.

در حال حاظر از دستگاه های DLP به دلیل قیمت بالای آنها و با صرفه نبودن آنها در صنایع مختلف، تنها در صنعت طلا و جواهر سازی استفاده می شود ولی به مرور زمان، دستگاه های LCD جایگزین آنها خواهند شد.

امید است این مقاله در افزایش دانش شما در زمینه انواع مختلف دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی های مختلف شامل LCD، DLP و LCD مفید واقع شده باشد.

در صورت نیاز به اطلاعات و مشاوره های بیشتر در زمینه این دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی می توانید با کارشناسان فنی و مهندسی شرکت برنا نو آوران پویا تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

کاربرد پرینتر سه بعدی در دندان پزشکی (پرینتر سه بعدی دندان پزشکی )

این روزها در مورد کاربرد پرینتر سه بعدی در حوزه دندانپزشکی مطالب زیادی در مجلات و یا اخبار پزشکی منتشر می شود و با در نظر گرفتن حجم مطالب منتشر شده می توان گفت که به نظر می رسد دیگر استفاده از این فناوری شگفت انگیز در این صنعت اجتناب ناپذیر شده است و استفاده از پرینتر سه بعدی در دندان پزشکی به عنوان ابزاری نوین و بسیار کاربردی بطور روز افزونی در حال گسترش است و این موضوع باید به عنوان یک مقوله مهم در بحث دندانپزشکی مورد بررسی قرار گیرد. 

پرینتر سه بعدی دندان پزشکی

پرینتر سه بعدی دندان پزشکی

دستگاه جدید شرکت استراتسیس(پرینتر سه بعدی دندان پزشکی )

اخیرا شرکت استراتسیس که به عنوان یک چهره جهانی در صنعت پرینت سه بعدی و تولید پرینتر سه بعدی از دستگاه کاملاً جدید خود در استفاده در صنعت دندان پزشکی رونمایی کرده است. این دستگاه که به نام J5 DentaJet عرضه شده است جهت پاسخگویی به نیازهای صنعت دندانپزشکی طراحی و ساخته شده است و مبتنی بر فناوری پولی جت و یا Polyjet است.

بر طبق اظهارات این شرکت، دستگاه پرینتر سه بعدی J5 DentaJet به متخصصین امکان تولید قطعات دندانپزشکی با سرعتی 5 برابر بیشتر از دستگاه های موجود در بازار را می دهد و استفاده از آن همچنین کم هزینه تر است. بر طبق اظهارات این شرکت، دستگاه جدید به عنوان یک دستگاه بسیار کاربردی بوده و می توان از آن به عوان یک عنصر اصلی در صنعت دندان پزشکی و بخصوص افرادی که از تکنولوژی پرینت سه بعدی در راستای تولید محصولات دندان پزشکی فعالیت میکنند بکار گرفته شود. 

امروزه پرینتر سه بعدی تبدیل به ابزاری بسیار کارآمد برای متخصصان صنعت دندان پزشکی شده است و هر روزه بر تعداد کاربران این تکنولوزی در این صنعت افزوده می شود که دلیل آن را می توان در توانمندی تکنولوژی پرینت سه بعدی در ساخت انواع قالب های دندان سازی، راهنماهای جراحی و یا به عنوان ابزاری جهت ساخت تاج دندان و یا ایمپلنت دانست.

پرینتر سه بعدی جدید دندان پزشکی

پرینتر سه بعدی دندان پزشکی  پرینتر سه بعدی جدید دندان پزشکی

از فناوری تولید افزایشی و یا همان پرینتر سه بعدی برای تولید بسیاری از محصولات دندان پزشکی استفاده می شود. به طوری که تخمین زده می شود ارزش بازار آن تا سال 2025 به حدود 930 میلیون دلار برسد که عدد قابل توجهی است. شرکت استراتسیس با آگاهی از نقش پرینت سه بعدی و پیشرفتی که باید در این زمینه ایجاد شود، مایل است راه حلی سریع به پزشکان ارائه دهد.

اقای فیلیپ رئیس یکی از بخش های شرکت استراتسیس می گوید: در حال حاضر مدل های دندانپزشکی و ارتودنسی زیادی با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی دندان پزشکی ساخته می شوند ولی ایراد دستگاه های کنونی سرعت کارکرد آنها است که با استفاده از دستگاه جدید پرینتر سه بعدی دندان پزشکی تحول بزرگی در زمان ساخت محصولات ایجاد می شود. 

 

مشخصات پرینتر سه بعدی دندانپزشکی(پرینتر سه بعدی دندان پزشکی )

شرکت استراتسیس با پرینتر سه بعدی دندان پزشکی جدید خود قصد دارد روند تولید را بسیار کوتاه تر و ساده تر کند و برای رسیدن به این هدف دستگاه جدید خود را مجهز به صفحه ساخت بزرگ کرده است که توانایی پرینت سه بعدی حداکثر 41 ایمپلنت در روز را دارد.

به گفته آقای فیلیپ، دستگاه J5 DentaJet ترکیبی پیشرفته از تحول کامل مدل سازی دندانپزشکی دیجیتالی با اتوماسیون دقیق است. استفاده از این دستگاه پرینتر سه بعدی نیاز به حضور مداوم کاربر در کنار دستگاه پرینتر سه بعدی ندارد و حتی امکان وجود دارد که بتوانید مدلهای مختلف با مواد مختلف را در کار هم در سک صفحه ساخت پرینت بگیرید که این موضوع کاربری دستگاه و همچنین توانمندی ان را بطور چشمگیری افزایش می دهد. 

استفاده از مواد مختلف در طول یک پروسه پرینت باعث افزایش بهره وری دستگاه می شود که در نوع خود بسیار بی نظیر است. این دستگاه قادر است پنج ماده مختلف از جمله سه رزین زیست سازگار را همزمان جهت ساخت مدلهای سه بعدی استفاده نماید استفاده از مواد مختلف یک مزیت برای آزمایشگاههای دندانپزشکی است که گاهی اوقات مجبور می شوند چندین ماده مختلف را با هم پرینت بگیرند.

سرانجام، دستگاه  J5 DentaJet پرینتر سه بعدی دندان پزشکی قابل استفاده برای طیف وسیعی از رزین ها که متناسب با نیازهای بخش دندانپزشکی است. در حال حاظر، شرکت استراتسیس با داشتن 3 ماده زیست سازگار در تنوع رنگ بسیار بالا (حدود نیم میلیون رنگ) این فرصت را برای حرفه ای ها فراهم کرده است تا بتوانند از تمامی ظرفیتهای دستگاه های پرینتر سه بعدی و بخصوص دستگاه های دندان پزشکی استفاده نمایند. بر طبق براورد های انجام شده، بازخوردهای این دستگاه بطور باورنکردنی بالا بوده است که نشان دهنده عملکرد بالای دستگاه جدید دارد.

شرکت برنا نوآوران پویا یکی از اولین طراحان و تولید کنندگان پرینتر سه بعدی در ایران است که با تلاش تیم فنی مهندسی خود توانسته است همگام با تکنولوژی روز دنیا نیازهای بازار داخلی را شناسایی کرده و در صدد رفع آنها برآید. برای اطلاع از مشخصات دستگاههای شرکت برنا می توانید از صفحات سایت پرینتر سه بعدی برنا بازدید کنید و یا با کارشناسان بخش فروش و یا واحد فنی و مهندسی تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارند. 

گسترش استفاده از پرینتر سه بعدی در پزشکی

کاربردهای تکنولوژی ساخت افزایشی و یا همان پرینترهای سه بعدی در جهان امروز بسیار گسترده است. از صنعت ساختمان سازی گرفته تا صنعت هوا فضا و پزشکی و به نظر می رسد این فناوری جای پای خود را در صنعت پزشکی محکم کرده است. هر روزه اخبار شگفت انگیزی از پیشرفت این فناوری در حیطه علوم پزشکی به گوش می رسد. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به رشد حیرت انگیز مدلهای جراحی که با استفاده از پرینترهای سه بعدی پرینت گرفته می شوند.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر سه بعدی کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی

موسسه تحقیقات و مشاوره بازار  Brandessence  اخیراً مطالعه ای را در در مورد مدلهای جراحی پرینت سه بعدی منتشر کرده است که بر طبق این گزارش، انتظار می رود میزان استفاده از مدلهای جراحی پرینت سه بعدی شده در سالهای آینده به طور فزاینده ای افزایش پیدا کند. در حقیقت انتظار می رود این رشد تا سال 2025 با رشد سالانه 10.57 درصد نسبت به سال 2018 به مبلغی بیش از یک میلیارد دلار برسد. این رقم برای این صنعت بسیار امیدوار کننده است و به وضوح اهمیت فناوری پرینت سه بعدی را در بخش پزشکی نشان می دهد.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر سه بعدی پرینتر سه بعدی در پزشکی

سفارشی سازی تجهیزات پزشکی با استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی(استفاده از پرینتر سه بعدی)

نکته قابل توجه این است که پرینت سه بعدی این امکان را می دهد که که برای هر بیمار تجهیزات پزشکی و بخصوص ایمپلنت های متناسب و مخصوص به او تولید شود. علاوه بر این، مدلهای پرینت سه بعدی شده مزایای بی شماری در اختیار پزشکان قرار می دهند. از جمله آماده سازی بهتر قبل از عمل جراحی و کاهش خطر خطا در طی عملهای ظریف و حساس جراحی.

امروزه شاهد آن هستیم که فناوری پرینتر سه بعدی برای تولید نیازهای پزشکان بسیار کارآمد و مناسب است. از جمله این نیازها می توان به تولید دستگاههایی متناسب با آناتومی هر بیمار اشاره کرد که پیشرفت بزرگی در پزشکی محسوب می شود. از دستگاه های پرینتر سه بعدی به طور بسیار وسیعی در صنعت پزشکی استفاده می شود که از بین آنها می توان به طراحی و تولید پروتزهای اختصاصی، ایمپلنتهای پزشکی، وسایل کمک جراحی، وسایل کمکی لمسی بصری، اعضای بدن پرینت سه بعدی شده و خیلی های دیگر اشاره نمود.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر سه بعدی پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر سه بعدی در تکنولوژی ساخت افزایشی و یا همان دستگاه های پرینتر سه بعدی با تکنولوژی های مختلف و در دقت های مختلف در صنعت پزشکی و همچنین دندان پزشکی باعث می شود تا محصولات و مواد مصرفی پزشکی و همچنین ابزارهای جراحی با دقت بسیار بالاتر و همچنین کیفیت و دوام بسیار بالا و مهم تر از همه در  مدت زمان بسیار کمی طراحی و ساخته شوند که این موضوع باعث می شود تا پروسه درمان و همچنین نحوه درمان و در نهایت مدت زمان درمان بطور باورنکردنی تحت تاثیر قرار گیرد که می توان به موارد فوق افزایش دقت عمل در جراحی را نیز اضافه نمود.

استفاده از پرینتر سه بعدی هر روزه بر تعداد پروژه های تحقیقاتی که توسط ارگان ها، دولت ها و سازمان های خصوصی و نیمه دولتی حمایت مالی می شوند افزوده می شود و این اهمیت این موضوع را نشان می دهد که با نتایج تحقیقاتی این گروه همخوانی کاملی دارد. می توان گفت که برآورد انجام شده در زمینه رشد استفاده از پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی مبنی بر افزایش 10 درصد سالانه میزان بکارگیری پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی بتواند به درصد های بالاتری نیز برسد.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر سه بعدی پرینتر سه بعدی در پزشکی

 

بازار مدلهای جراحی پرینت سه بعدی(استفاده از پرینتر سه بعدی)

گزارشهای منتشر شده نشان می دهد که آمریکای شمالی بیشترین سهم بازار مدلهای پرینتر سه بعدی شده با استفاده از پرینتر سه بعدی را به خود اختصاص داده است و هم چنین قاره آسیا و اقیانوسیه بیشترین میزان رشد را در این بخش از آن خود کرده است. به عنوان مثال در ایالات متحده امریکا بیش از 6500 شرکت در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت می کنند.

اگر چه دشوار است تا میزان موفقیت واقعی شرکتهای فعال در زمینه پزشکی که از تکنولوژی ساخت افزایشی و پرینتر سه بعدی در جهت تامین نیازهای صنعت پزشکی فعالیت می کنند سنجیده شود، اما یقیناً می توان گفت که پرینتر سه بعدی هم اکنون بر صنعت پزشکی بسیار تاثیر گذار بوده است. به عنوان مثال می توان گفت که شرکت SmileDirectClub روزانه هزاران تراز کننده دندان با استفاده از پرینتر سه بعدی طراحی و تولید می کند که در نوع خود بسیار بی نظیر است. بازار همچنین در حال افزایش ظرفیت خود از نظر تحقیق و توسعه ، ترویج نوآوری و فرآیندهای جدید برای توسعه ابزارهای پزشکی مناسب در زمان سریعتر و مقادیر بیشتر است.

شرکت برنا نوآوران پویا یکی از اولین شرکتهای متعبر در ایران در زمینه تولید انواع دستگاه های پرینتر سه بعدی در مدلها و اندازه های مختلف است. برای خرید پرینتر سه بعدی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کاربردهای پرینتر سه بعدی می توانید با مشاوران ما در بخش فروش پرینتر سه بعدی و یا بخش فنی و مهندسی تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن

همواره این سوال در ذهن خیلی از علاقه مندان و کاربران پرینتر سه بعدی و یا تکنولوژی پرینت سه بعدی است که خودشان اقدام به ساخت چاپگر سه بعدی نمایند و یا آن را از شرکتهای تولید کننده معتبر و یا وارد کنندگان این حوزه تهیه نموده و استفاده نمایند. شاید ساخت یک دستگاه پرینتر آسان به نظر برسد و در ضمن اطلاعات زیادی در اینترنت در مورد نحوه ساخت پرینترهای سه بعدی وجود دارد که شاید توجه شما را به ساخت آن توسط خودتون جلب کند.

در این مقاله سعی شده است که به این سوال جواب داده شود که آیا خودتان اقدام به ساخت پرینتر  کنید و یا آن را بخرید؟ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن؟ 

خرید یک دستگاه  در اکثر مواقع اولین و بهترین انتخاب است. ما در این مواقع به طور غریزی به سراغ خرید یک دستگاه نو می رویم و در صورتیکه بودجه شما کم است می توانید به سراغ خرید یک دستگاه دست دوم بروید. خرید دستگاه شاید به نظر ساده باشد ولی می توان گفت پارامترهای زیادی باید در هنگام انتخاب و خرید پرینتر سه بعدی در نظر گرفته شود تا بتوانید خرید خوبی داشته باشید.سوال دوم این است که آیا اقدام به ساخت کنیم یا نه؟

در راستای پاسخ دادن به سوال مطرح شده، می توان گفت که تنها در صورتی اقدام به ساخت نمائید که بتوانید تمامی قطعات و تجهیزات مورد نیزا برای ساخت دستگاه را تهیه نمائید چرا که دستگاه جهت کارکرد صحیح و دقیق نیازمند استفاده از قطعات استاندارد و با کیفیتی است. 

علاوه بر آن، شما می بایست آشنایی کافی در زمینه کامپیوتر، مکانیک و الکترونیک داشته باشید تا بتوانید تمامی سیستمهای موجود را با همدیگر متصل نموده و بطور کلی دستگاه خود را راه اندازی نمائید. پرینترهای سه بعدی از قطعات الکترونیکی، مکانیکی و نرم افزار و یا همان فریم ور تشکیل شده است و در صورتی که هر کدام از این بخش ها به درستی تعریف و تنظیم نشده باشد، به درستی کار نخواهد کرد. 

علاوه بر موارد ذکر شده، شما باید آشنایی کافی با نحوه کارکرد دستگاه و یا راه اندازی آن داشته باشید تا بتوانید دستگاه را به درستی ساخته و آن را راه اندازی نمائید. در صورتی که آشنایی کافی با پروسه پرینت سه بعدی ندارید، قبل از اقدام به ساخت با استفاده از منابع موجود و یا شرکت در کلاس های مربوطه، آن را فرا بگیرید. 

روش ساخت پرینتر سه بعدی(ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن)

اگر در مورد پرینت سه بعدی و یا دستگاه های پرینتر سه بعدی تحقیق کرده باشید، به احتمال زیاد با افرادی روبرو شده اید که اقدام به ساخت دستگاه توسط خودشان کرده اند و در این زمینه اطلاعاتی را با دیگران به اشتراک گذاشته اند. شما می توانید روشهای ساخت آنها را الگوی خود قرار داده و پیشنهادات و راهنمایی های آن را در راستای ساخت دستگاه خودتان استفاده نمائید. ممکن است روش ساخت آنها با روش ساخت شما کمی تفاوت داشته باشد ولی بطور حتم نکاتی را یاد خواهید گرفت که می تواند کمک بسیار زیادی به شما نماید. 

علاوه بر آن کتاب ها، مجلات، وب سایتها و در نهایت مقالاتی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها دستگاه پرینتر سه بعدی خودتان را بسازید و این منابع کمک بسیار زیادی به شما در زمینه نوع سیستم های موردنیاز، قطعات مورد نیاز و نحوه اتصال قطعات مکانیکی، الکترونیکی و نحوه برنامه نویسی مادربردها خواهند کرد. لذا توصیه می شوداین منابع را مطالعه نموده و از آنها استفاده نمائید. 

بطور حتم، یکی از اصلی ترین کارهایی که در راستای ساخت دستگاه باید انجام دهید، انتخاب و تهیه قطعات مکانیکی و الکترونیکی مورد نیاز خودتان و بر اساس طراحی خودتان است. لازم به ذکر است که تنوع بسیار زیادی در قطعات وجود دارد و این موضوع شاید کمی باعث سردرگمی شما در انتخاب شود ولی نگران نباشید و با مطالعه انواع سیستم های موجود و مقایسه آنها می توانید قطعات مورد نیاز خودتان را انتخاب نموده و خریداری نمائید. همچنین می توانید با کسب اطلاعات از فروشندگان و تامین کنندگان اطلاعاتی در زمینه انواع قطعات و همچنین نحوه استفاده از آنها کسب کنید که به شما در ساخت دستگاه کمک زیادی خواهد کرد. 

نکته بسیار مهمی در که در این قسمت باید به آن توجه زیادی داشته باشید آن است که قطعات و سیستمهای مورد نیاز خود را از تامین کنندگان و فروشندگان معتبر تهیه نمائید و حتماً قبل از خرید مشاوره های لازم در زمینه نخوه بکارگیری آنها و همچنین در مورد چگونگی اتصال آن قطعات به همدیگر را دریافت کنید. برخی از فروشندگان، بعد از خرید هیچگونه پشتیبانی انجام نمی دهند و این موضوع می تواند کار شما را کمی سخت نماید. 

ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن

سوال مهمی که در اینجا مطرح می شود آن است که چرا یک شخص تصمیم به ساخت پرینتر سه بعدی توسط خودش می گیرد؟ پاسخ این سوال در تکنولوژی پرینت سه بعدی و یا همان پرینترهای سه بعدی است. پرینتر سه بعدی به افراد این فرصت می دهد تا ایده های خود را به واقعیت تبدیل کنند و این در واقع بزرگترین جذابیت تکنولوژی پرینت سه بعدی است. به کمک پرینتر سه بعدی، می توانید تقریباً هر چیزی را که در ذهن شما است را عملی نموده و بسازید و این یعنی حذف محدودیتهای موجود در راستای اجرایی نمودن ایده ها. 

ساخت پرینتر سه بعدی

ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن ساخت پرینتر سه بعدی

مهمترین دلیلی که باعث می شود افراد شخصاً اقدام به طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی می نمایند هزینه های تهیه یک دستگاه پرینتر سه بعدی است که در برخی موارد و با توجه به نوع و کیفیت دستگاه می تواند بسیار بالا باشد. به عبارت دیگر، افراد می خواهند با ساخت پرینتر سه بعدی توسط خودشان، در ازای وقت و تلاشی که صرف ساختن پرینتر می کنید، از هزینه های کاسته و پول خود را پس انداز کنند. پس اگر شما از نظر مالی در مضیقه هستید، می توانید خود شخصا آستین هایتان را بالا بزنید و اقدام به ساخت پرینتر سه بعدی نمائید. 

 

خرید پرینتر سه بعدی (ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن)

پیش از این در مورد دلایلی که شما ممکن است به خاطر آنها تصمیم به ساخت یک دستگاه پرینتر سه بعدی بگیرید، صحبت کردیم، حال می خواهیم راجع به دلایلی صحبت کنیم که چرا شما باید اقدام به خرید پرینتر نمائید.

بگذارید یک مثال ساده بزنیم. فرض کنید شما بسیار علاقمند به رانندگی با اتومبیل هستید و می خواهید یک اتومبیل داشته باشید. اگر شخصا اقدام به ساخت اتومبیل کنید، با وجود آشنایی کامل با تمام قطعات و اجزای آن، این آشنایی قطعا کمکی به بهبود تجربه رانندگی شما نمی کند. در مورد پرینتر سه بعدی نیز همین است.

درست است که شما در حین ساخت دستگاه با قسمتهای مختلف آن آشنا می شوید، اما این آشنایی به حرفه ای بودن شما در کار پرینت سه بعدی کمکی نمی کند. پس برای داشتن یک دستگاه پرینتر سه بعدی جهت استفاده بهینه از تمامی ظرفیتهای آن بهتر است به گزینه خرید از یک مرکز معتبر و با در نظر گرفتن تمامی پارامترهای مهم خرید پرینتر سه بعدی فکر کنید.

پرینتر سه بعدی دایان 24000

ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن پرینتر سه بعدی دایان 24000

تفاوت قیمت خرید یک دستگاه کامل پرینتر سه بعدی به همراه ضمانت نامه ها و آموزش هایی که در کنار دستگاه پرینتر سه بعدی ارائه می شود به مراتب خیلی اقتصادی تر از ساخت یک دستگاه پرینتر سه بعدی که در برخی مواقع همراه باشکست می باشد است. به عبارت دیگر شما با خرید کیت پول نسبتا زیادی صرفه جویی نمی کنید و تنها هزینه های لازم را در طول بازه طولانی تری هزینه می کنید.

لذا توصیه می شود به جای تمرکز بر نحوه ساخت یک دستگاه، بر روی ایده های خود تمرکز نموده و فکرخود را درگیر ساخت دستگاه پرینتر سه بعدی نکنید. شرکت برنا نوآوران پویا به عنوان مرجعی معتبر برای ارائه انواع دستگاه های پرینتر سه بعدی در مدلهای و اندازه های مختلف همراه شماست تا خریدی آسان و مطمئن را تجربه کنید. همچنین در صورتی که قصد تهیه قطعات و تجهیزات مورد نیاز جهت ساخت دستگاه می توانید به فروشگاه تخصصی و فنی قطعات پرینتر سه بعدی برنا پارت مراجعه نمائید. 

آناتومی پرینتر سه بعدی چگونه کار می کند؟

در این مقاله با این مساله آشنا می شویم که یک آناتومی پرینتر سه بعدی چگونه کار می کند و آناتومی پرینتر سه بعدی از چه قسمتهایی تشکیل شده است؟ بیشتر تمرکز این مقاله در مورد قسمتهای مکانیکی و الکترونیکی متداولترین نوع آناتومی پرینتر سه بعدی و یا همان پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM  و FFF است.

محتوای ارائه شده در این مقاله به صورت زیر است: 

 • آناتومی پرینتر سه بعدی
 • صفحه ساخت و یا میز کار پرینتر سه بعدی
 • صفحه ساخت
 • کالیبراسیون میز کار
 • فیلامنت پرینتر سه بعدی
 • اکسترودر
 • چرخ دنده اکسترودر
 • هات اند
 • هیت سینک اکسترودر
 • هیتر کارتریج و یا گرم کن لوله ای
 • ترمیستور
 • نازل
 • فن خنک کننده لایه های پرینت
 • فن خنک کننده اکسترودر
 • فن خنک کننده مادربرد
 • سیستم حرکتی
 • میکروسوئیچ و یا اند استاپ
 • لید اسکرو
 • تسمه تایم
 • پولی تسمه تایم
 • استپر موتورها
 • درایور استپرموتور
 • بدنه پرینتر سه بعدی
 •  محفظه دور پرینتر سه بعدی
 • منبع تغذیه
 • مادربرد و کنترلر
 • درگاه ورودی
 • نمایشگر و رابط کاربری

آناتومی پرینتر سه بعدی صفحه ساخت و یا میز کار پرینتر سه بعدی

صفحه ساخت دستگاه های پرینتر سه بعدی هر سطح صافی را می تواند شامل شود که مدل دلخواه شما روی آن پرینت می شود. به طور معمول جنس صفحه ساخت و یا صفحه پرینت که به آن میز کار نیز گفته می شود از شیشه، فلز یا صفحات پی سی بی است که در برخی از پرینترهای سه بعدی این صفحه ها مجهز به گرم کن نیز هستند تا بتوان فیلامنتهای خاص را با آن پرینت نمود.

اکثر صفحه های ساخت پرینتر سه بعدی به منظور جلوگیری از تاب خوردن مدل در هنگام پرینت و همچنین افزایش چسبندگی مدل به میز کار نیاز به گرم شدن دارند. معمولا پلاستیک تزریق شده پس از خنک شدن به دلیل انقباض، اندکی کوچکتر می شود. این باعث می شود که لبه های مدل در حال پرینت به سمت بالا تاب برداشته و مدل از روی صفحه ساخت جدا شود. برای جلوگیری از این امر، صفحه ساخت را با استفاده از گرم کن های خاص گرم می کنند.

صفحه ساخت هایی که بستر گرم شونده ندارند قادر به چاپ تمامی انواع فیلامنتها نیستند و در واقع محدودیت چاپ دارند. فیلامنت هایی نظیر PLA وPET  کمتر مستعد تاب برداشتن هستند و بنابراین برای چاپ نیازی به بستر گرم ندارند.

صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : صفحه ساخت 

صفحه ساخت که روی میز کار پرینتر سه بعدی قرار می گیرد به فیلامنت کمک می کند تا هنگام پرینت به راحتی به میز کار بچسبد و هم چنین پس از پایان پرینت به راحتی از سطح آن کنده شود. انواع مختلفی از سطوح صاف وجود دارد. اکثر پرینترهای سه بعدی از سطوحی استفاده می کنند که تقریبا برای تمامی مواد مناسب باشد مانند BuildTak و یا PEI. با این حال برای دستیابی به بهترین نتیجه می توانید بسته به نوع مواد از سطوح مختلفی استفاده کنید.

 

آناتومی پرینتر سه بعدی : کالیبراسیون میز کار

بسیاری از پرینترهای سه بعدی سیستمی دارند که به طور خودکار فاصله نوک نازل تا میز کار را تزار می کنند. اما پرینترهای سه بعدی ارزان قیمت مجهز به این سیستم نیستند و بایستی با دست کالیبره شوند. در سیستم کالیبراسیون اتوماتیک فاصله نازل تا میز کار به صورت اتوماتیک اندازه گیری شده و در کدهای پرینت اعمال می شود.

صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنتها در واقع مواد ترموپلاستیکی هستند که به صورت رشته های باریک با سطح مقطع دایره در آمده اند و معمولاً در قطرهای 1.75 و 3 میلی متر و در رولهای نیم کیلویی و یا یک کیلویی به بازار ارائه می شوند. فیلامنتها مواد مصرفی پرینتر سه بعدی هستند. انواع مختلفی از فیلامنتها وجود دارند که کاربران بسته به نیاز خود می توانند از آنها استفاده نمایند.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : اکسترودر

اکسترودر قسمت اصلی پرینترهای سه بعدی است. در واقع اکسترودر جایی است که پلاستیک داخل آن ذوب شده و سپس تزریق می شود. در واقع آن یک تفنگ چسب حرارتی است. این قطعه اگر چه کوچک است اما عملیات اصلی پرینت در داخل آن انجام می شود. اکسترودر از دو قسمت تشکیل شده است. یک قسمت برای ورود فیلامنت و هدایت آن به سمت نازل داغ و قسمت دیگر برای ذوب فیلامنت و خروج آن از نازل که به آن هات اند گفته می شود.

در پرینترهای سه بعدی که از اکسترودر مستقیم استفاده می کنند تمام قطعات اکسترودر مانند قسمت ورودی فیلامنت و خروجی آن در یک مجموعه قرار گرفته و به همین دلیل می توان گفت فشار بیشتری بر روی قسمت متحرک دستگاه پرینتر سه بعدی وارد می شود. این افزایش وزن در قسمت متحرک دستگاه می تواند بر سرعت پرینت تاثیر گذار باشد.

در اکسترودر بوئدن قسمت ورودی مواد و خروجی از هم جدا بوده و توسط یک لوله که معمولا از جنس تفلون است به همدیگر متصل می شوند. قسمت ورودی فیلامنت در جایی به دور از سیستم حرکتی قرار میگیرد و فیلامنت از طریق یک لوله به قسمت خروجی و یا هات اند منتقل شده و بعد از ذوب شدن تزریق می شود. استفاده از اکسترودر بوئدن دارای مزایا و معایبی است که اصلی ترین مزیت آن کاهش وزن قسمت متحرک دستگاه و افزایش سرعت پرینت سه بعدی است.

اکسترودر تمام فلزی پرینتر سه بعدی

اکسترودر تمام فلزی پرینتر سه بعدی

 

آناتومی پرینتر سه بعدی : چرخ دنده اکسترودر

 وظیفه چرخدنده اکسترودر، گرفتن فیلامنت و هل دادن آن به سمت هات اند جهت ذوب و تزریق فیلامنت است. این قطعه به مرور زمان دچار فرسودگی و یا گرفتگی می شود و حتما باید تعویض و یا تمیز گردد. چرخدنده اکسترودر معمولاً همراه با یک عدد بلبرینگ همراه است که به کمک این بلبرینگ می توان قدرت گرفتن فیلامنت توسط چرخدنده را تنظیم نمود. کم و یا زیاد بودن میزان نیروی اعمال شده به فیلامنت از طریق بلبرینگ و چرخدنده می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت پرینت سه بعدی داشته باشد.

چرخدنده اکسترودر پرینتر سه بعدی

چرخدنده اکسترودر پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : هات اند

هات اند در اصل از چندین قطعه شامل بلوک حرارتی، هیتر، هیت سینک، فن خنک کننده ترمیستور، لوله نازل و نازل تشکیل شده است و کار آن هدایت فیلامنت به سمت نازل، گرم کردن آن و ذوب کردن فیلامنت است. لازم به ذکر است که این قطعه جزء مواد مصرفی پرینتر سه بعدی به حساب می آید.

هات اند پرینتر سه بعدی

هات اند پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : هیت سینک اکسترودر

هیت سینک اکسترودر در پرینتر سه بعدی باعث می شود تا فیلامنت قبل از رسیدن به نازل ذوب نشود. نرم شدن و یا ذوب شدن فیلامنت قبل از نازل می تواند باعث گرفتگی هات اند و یا اکسترودر شود.

آناتومی پرینتر سه بعدی : هیتر کارتریج و یا گرم کن لوله ای

هیتر کارتریج یکی از قطعات اکسترودر و یا هات اند است که وظیفه آن گرم کردن بلوک حرارتی اکسترودر و ذوب فیلامنت است. تمامی پرینترهای سه بعدی از هیتر کارتریج استفاده می کنند. این قطعه در دو نوع 12 ولت و 24 ولت و توان 40 وات عرضه می شود.

 

هیت سینک پرینتر سه بعدی

هیت سینک پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : ترمیستور

ترمیستورها اساسا،ً سنسورهای سنجش دما هستند و می توان گفت که متداول ترین نوع سنسور دمای پرینتر سه بعدی از نوع ترمیستور NTC100K است. وظیفه ترمیستور در پرینتر سه بعدی این است که دما را در مقدار تنظیم شده ثابت نگهدارد.

ترمیستور پرینتر سه بعدی

ترمیستور پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : نازل

نازل قطعه مکانیکی در اکسترودر پرینتر سه بعدی و یا هات اند است که فیلامنت ذوب شده از طریق آن بر روی صفحه ساخت تزریق می شود. نازلها در اندازه ها و جنس های مختلفی تولید و عرضه می شوند. متداولترین قطر نازل مورد استفاده در پرینتر سه بعدی نازل برنجی با قطر نازل 0.4 میلیمتر است. در صورتی که قصد پرینت سه بعدی قطعه با جزئیات زیاد را دارید می توانید از نازلهایی با قطر کوچکتر مانند 0.2 میلیمتر نیز استفاده کنید. همچنین در مورد مدلهای بزرگ، می توانید با استفاده از نازل با قطرهای بزرگتر، زمان پرینت را کاهش دهید.

نازل برنجی مدل E3D

نازل برنجی مدل E3D

آناتومی پرینتر سه بعدی : فن خنک کننده لایه های پرینت

فن خنک کننده لایه های پرینت، لایه های پرینت شده در طول پروسه پرینت را سریع خنک نموده و بدین ترتیب باعث افزایش کیفیت پرینت سه بعدی می بشود. خنک کردن لایه های پرینت در فیلامنتهای مختلف متفاوت است و در هنگام استفاده از آن باید به دستورالعمل مربوطه توجه شود در غیر اینصورت احتمال خراب شدن پرینت سه بعدی زیاد خواهد بود.

فن پرینتر سه بعدی

فن خنک کننده لایه های پرینت

آناتومی پرینتر سه بعدی : فن خنک کننده اکسترودر

فن خنک کننده اکسترودر معمولاً به همراه هیت سینک بر روی اکسترودر و یا هات اند دستگاه نصب می شود و وظیفه آن خنک کردن فیلامنت و جلوگیری از انتقال حرارت بلوک حرارتی به فیلامنت قبل از واد شده به لوله نازل است. معمولاً از فنهای 12 ولت در اندازه 30*30 میلیمتر و یا 40*40 میلیمتر جهت این کار استفاده می شود.

فن پرینتر سه بعدی

فن خنک کننده اکسترودر

آناتومی پرینتر سه بعدی : فن خنک کننده مادربرد

فن خنک کننده مادربرد وظیفه خنک کردن مادربرد دستگاه پرینتر سه بعدی را دارد. تمامی مادربردها در طول زمان کارکرد خود به دلیل پردازش اطلاعات و یا کنترل حرکت استپر موتورها از خود حرارت تولید میکنند و این حرارت باید به طریقی از مادربرد دور شود تا مانع از سوختن ان و خراب شدن مادربرد گردد. به همین دلیل از فن های 12 ولت در سایزهای 60 در 60 میلیمتر و یا 80*80 میلیمتر جهت این کار استفاده می شود.

فن پرینتر سه بعدی

فن خنک کننده مادربرد

آناتومی پرینتر سه بعدی : سیستم حرکتی

انواعی مختلفی از سیستمهای حرکتی در پرینترهای سه بعدی شامل سیستم حرکتی دلتا، کارتزین، CoreXY استفاده می شود. در پرینترهای سه بعدی با سیستم حرکتی کارتزینی، از یک استپر موتور و یا استپر موتور گیربکس دار جهت ایجاد حرکت در هر یک از محورها استفاده می شود. این سیستم ها به طور معمول دارای یک منطقه ساخت مستطیل مانند هستند.

سیستم Core XY سیستم دیگری است که مشابه سیستم کارتزینی است تنها با این تفاوت که بجای یک عدد استپر موتور از دو عدد استپر موتور و به صورت مشترک جهت حرکت طولی و یا عرضی استفاده می شود. سیستم حرکتی دلتا، سیستم دیگری است که در پرینتر سه بعدی استفاده می شود. در این سیستم از سه عدد استپر موتور جهت حرکت در هر سه راستا استفاده می شود و در این حالت منطقه پرینت دارای سطح مقطع دایره ای خواهد بود.

پرینتر سه بعدی فلزی

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی فلزی

آناتومی پرینتر سه بعدی : میکروسوئیچ و یا اند استاپ

اند استاپ و یا میکروسوئیچ، قطعه ای الکترومکانیکی و یا در برخی موارد نوری است که در پرینترهای سه بعدی جهت تعیین موقعیت ابتدایی و انتهایی محورها استفاده می شود. در بیشتر پرینترهای سه بعدی از میکروسوئیچ های مکانیکی استفاده می شود ولی در برخی از موارد از میکروسوئیچ های نوری نیز استفاده می شود.

میکروسوئیچ پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : لید اسکرو

از لید اسکروها معمولاً در راستای ارتفاع و یا همان محور z دستگاه های پرینتر سه بعدی استفاده می شود. در اصل، حرکت چرخشی استپر موتور، توسط لید اسکرو به حرکت خطی و یا همان حرکت رفت و برگشتی تبدیل می شود. در پرینترهای سه بعدی ارزان قیمت از لید اسکرو معمولی فولادی استفاده می شود اما در پرینترهای گران قیمت از لید اسکرو با پوشش کروم به همراه مهره های آنتی بک لش استفاده می شود که از دقت بالاتری برخوردار است. لازم به ذکر است که لید اسکرو ها دارای دندانه های کبریتی و یا مربعی شکل هستند و در قطرها و گام های مختلفی تولید و عرضه می شود.

تجهیزات حرکتی لید اسکرو

آناتومی پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : تسمه تایم

تسمه تامی قطعه مکانیکی دیگری است که در دستگا های زیادی از جمله پرینتر سه بعدی بکار برده می شود. معمولاً از تسمه تایم در راستاهای طولی و عرضی استفاده می شود ولی دستگاه هایی هم وجود دارند که از تسمه در راستای ارتفاع استفاده شده است.  همه چیز را حرکت می دهند. در پرینتر سه بعدی موتورهای محور X و Y با استفاده از پولی، تسمه تایم و اجزای متصل به تسمه را به حرکت در می آورند. در بعضی از پرینترها برای کنترل میزان کشش تسمه از تنظیم کنند های کشش تسمه استفاده می شود.

تسمه تایم پرینتر سه بعدی

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرینترهای سه بعدی می توانید به مقالات آموزشی وب سایت مراجعه کنید و یا با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمائید. 

ویروس کرونا و کاربرد پرینتر سه بعدی در کنترل آن(کرونا و پرینتر سه بعدی)

در طول یک سال اخیر، جهان در یک بحران بهداشتی بی سابقه فرو رفته است (کرونا و پرینتر سه بعدی) که تاثیرات مخرب بسیار زیادی همراه داشته است و اکثر مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی تمامی تلاش خود را در جهت مبارزه با بیماری کرونا و یا همان Covid19 انجام می دهند. در همین راستا محققان فعال در زمینه تکنولوژی ساخت افزایشی و یا همان پرینت سه بعدی نیز قدم هایی برداشته اند.

در ابتدای این بیماری همه گیر، قطعات و دستگاه های ونتیلاتور بسیار زیادی بوسیله پرینتر سه بعدی تولید و در جهت تعمیر و یا ساخت دستگاه های پزشکی (کرونا و پرینتر سه بعدی)مرتبط با بیماری کرونا استفاده گردید و همچنین ماسک ها و شیلد ها و یا محافظ های صورت بسیار زیادی در شکل ها و فرم های مختلفی توسط پرینترهای سه بعدی ساخته و استفاده گردید.

موارد ذکر شده تنها بخشی از کاربردهای پرینتر سه بعدی در جهت مبارزه با ویروس کرونا بود و قابلیتهای پرینتر سه بعدی فراتر از موارد ذکر شده است و تلاشهای بسیار زیادی در جهت تولید مواد و یا وسایلی که توانایی نابود کردن ویروس کرونا را داشته باشد در حال انجام است. در همین راستا، محققان گروه تحقیقاتی AMFM (Additive Manufacturing Functional Material) توانستند به کمک پرینتر سه بعدی یک ماده جدید تولید نمایند که بر طبق اظهارات آنها توانایی از بین بردن کامل ویروس کرونا را دارد.

این ماده که جهت استفاده در کرونا و پرینتر سه بعدی ساخته شده است ترکیبی از مواد نقره، مس و تنگستن است که این ترکیب دارای خواص ضد میکروبی بوده و امکان مبارزه با آلودگی سطحی و همچنین گسترش و یا پراکنده شدن ویروس در هوا را فراهم می نماید.

جان رابینسون، محقق در دانشگاه ولورهمپتون توضیح می دهد که ماده ساخته شده بصورت 100 درصد باعث از بین رفتن ویروس آزمایشگاهی کرونا در طول 5 ساعت می شود. پیش از این مشخص شده بود که فلز مس قادر به از بین بردن ویروس کرونا است ولی این ماده عملکرد بسیار بالاتری نسبت به مس دارد و تمامی ویروس را از بین می برد. این ماده جهت استفاده در دستگاه های پرینتر سه بعدی پودری ساخته شده است و با استفاده از این نوع پرینتر می توان آن را در شکل ها و فرم های مختلفی پرینت سه بعدی نمود.

پرینتر سه بعدی برنا

کرونا و پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی، روشی نوین جهت مبارزه با بیماری کرونا(کرونا و پرینتر سه بعدی)

تیم جان رابینسون و همکاران او امیدوار هستند از ماده جدید خود در جاهای مختلف و برای مقاصد مختلفی استفاده نمایند. در اولین گام در راستای استفاده از این ماده، آنها می خواهند ماسک اوپن سورس و یا منبع بازی را با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی توسعه دهند تا بدین طریق بتوانند عملکرد این ماده را نشان دهند. تلاش این گروه تحقیقاتی به همین فعالیت محدود نمی شود و آنها می خواهند کاربردهای این ماده را به کمک پرینتر سه بعدی گسترش دهند تا بدین طریق بتوانند با بیماری های همه گیر مبارزه فعال داشته باشند.

استفاده از پرینتر سه بعدی پودری که قطعات به کمک لیزر ساخته می شود، این امکان را به محققین می دهد که بتوانند قطعات بسیار پیچیده ای جهت مصارف خاص تولید کرده و یا عملکرد محصولات موجود را ارتقاء دهند.

این مواد پرینتر سه بعدی به زودی قابل سفارش خواهد بود و امید است با ارائه این مواد بتوان اقدامات بسیار موثری در جهت مبارزه با بیماری کرونا انجا گیرد. همانطور که اطلاع دارید ویروس کرونا در حال جهش یافتن است و در حال حاضر کرونای انگلیسی و افریقایی به سرعت در حال پخش شدن در جهان است و به همین منظور سازمان بهداشت جهانی با جدیت بیشتری در حال برنامه ریزی برای استفاده از تمامی امکانات موجود در جهت مبارزه با آن است. به همین دلیل استفاده از فناوری های نوین و بخصوص تکنولوژی پرینتر سه بعدی جهت مبارزه و کنترل این بیماری به شدت در حال افزایش است.

در همین راستا، ترکیب تکنلوژی پرینتر سه بعدی و مواد خاص و ضد ویروس می تواند یک گام اساسی در کنترل این ویروس باشد.(کرونا و پرینتر سه بعدی)

به دلیل ماهیت پرینتر سه بعدی و توانایی آن در ساخت قطعات و محصولات خاص و پیچیده، تکنولوژی پرینتر سه بعدی و یا پرینت سه بعدی می تواند کمک بسیار بزرگی در مبارزه با بیماری های همه گیر باشد.(کرونا و پرینتر سه بعدی)

جهت مطالعه دیگر کاربردهای پرینتر سه بعدی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پرینت سه بعدی می توانید به مجموعه مقالات وب سایت برنا مراجعه نموده و یا می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمائید.

ساخت با پرینتر سه بعدی

هر زمان خبری از دنیای پرینتر سه بعدی می شنویم، به شدت تحت تاثیر آن قرار گرفته و شگفت زده می شویم. این فناوری دوست دوشتنی هر روز پیشرفته تر از روز قبل در حال خدمت رسانی به جامعه بشری است. در کنار کاربردهای قابل توجه این فناوری یک کاربرد شگفت انگیز دیگر نیز برای آن امکان پذیر شده است و آن پرینت سه بعدی هدفون های اختصاصی به کمک پرینترهای سه بعدی می باشد.

ساخت با پرینتر سه بعدی هدفون های منحصر به فرد همانند اثر انگشت

شرکت AMBEO Sennheiser با همکاری شرکت تولید کننده پرینتر سه بعدی Formlabs اقدام به تولید هدفون های مقرون به صرفه ای نموده است که قابلیت اختصاصی سازی با توجه به شکل گوش فرد استفاده کننده را دارد. میزان اختصاصی سازی بصورت کاملاً حرفه ای انجام می شود و می توان گفت که هدفون ای تولید شده به قدری اختصاصی هستند که می توان آنها را همانند اثر انگشت هر شخص منحصر به فرد دانست.

این هدفون های سفارشی که در حال حاضر در مرحله تولید نمونه اولیه هستند، می توانند یک تجربه صوتی همه جانبه به مخاطب و یا سفارش دهنده آن ارائه دهند. تاکنون صنعت هدفون و یا تجهیزات شنوایی از یک رویکرد یکسان برای همه افراد استفاده کرده است و اگر این ایده به مرحله تولید انبوه برسد، تحول بزرگی در صنعت هدفون و یا تجهیزات شنیداری ایجاد خواهد کرد. شرکت تولید کننده پرینتر سه بعدی Formlabs در تلاش است این کار را با استفاده از یکی از دستگاه های تولیدی خودش به نام Form3B به انجام برساند. 

هدفون اختصاصی با پرینتر سه بعدی

ساخت با پرینتر سه بعدی  ساخت هدفون اختصاصی با پرینتر سه بعدی

 

استفاده از رزین زیست سازگار در تولید هدفون های سفارشی(ساخت با پرینتر سه بعدی )

Iain McLeod مدیر بخش شنوایی در شرکت Formlabs می گوید: “ما به دنبال تغییر روش تعامل مشتریانمان با مارکهای مورد علاقه شان هستیم. برای این منظور می خواهیم یک رویکرد سفارشی تر و کاربر محور را در توسعه محصولاتمان در نظر بگیریم. دانش عمیق شرکت و تخصص گسترده در زمینه توسعه راه حل های کاربردی، ما را قادر می سازد تا نوآوریهای ملموسی را به مشتریان خود ارائه دهیم. ما با تیم AMBEO Sennheiser همکاری می کنیم تا تجربه ای متناسب با دسترسی منحصر به فرد داشته باشیم.”

شرکت Formlabs از پرینتر سه بعدی رزینی مدل Form3B برای ساختن لبه های هدفون استفاده می کند.پرینتر سه بعدی Form3B از  طیف گسترده ای از مواد از جمله رزین شفاف Biomed استفاده می کند که یک ماده زیست سازگار است که بارها در صنعت دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده برای ساختن سمعک ها و ابزار محافظت از گوش و صدای مصرف کننده بسیار مناسب است.

 

اسکن سه بعدی گوش با تلفنهای هوشمند (ساخت با پرینتر سه بعدی )

روش کار به این صورت است که متقاضیان با استفاده از تلفن های هوشمند فرم گوشهایشان را اسکن سه بعدی نموده و فایل ایجاد شده  را به شرکت می فرستند. سپس شرکت با استفاده از اسکنهای دریافتی، هدفون های متناسب و شخصی را با استفاده از دستگاه های پرینتر سه بعدی تولید می کنند.

شرکت FormLab از فناوری استریولیتوگرافی کم نیرو (LFS) که جزئی از استریولیتوگرافی کلاسیک (SLA) است در دستگاه های پرینتر سه بعدی مدل Form3B استفاده میکند که برای کاهش نیروی وارده بر قطعه در طی فرایند چاپ طراحی شده است. به کمک این فناوری، پرینتر سه بعدی Form 3B قادر است هندسه دقیق گوش انسان را محاسبه کرده و دقت هایی تا 25 میکرون و یا 0.25 میلی متر را ارائه دهد. هم چنین این امکان برای مشتریان در نظر گرفته شده است که بتوانند حروف مورد نظر خود را بر روی هدفون حکاکی کنند.

هدفون اختصاصی با پرینتر سه بعدی

ساخت با پرینتر سه بعدی  پرینت سه بعدی هدفون اختصاصی با پرینتر سه بعدی

نظر شما عزیزان در مورد این مقاله (ساخت با پرینتر سه بعدی) چیست؟ خوشحال می شویم نظرات شما عزیزان را در مورد این مطلب بدانیم. برای درج نظرات خود به پایین صفحه رفته و دیدگاه خود را در بخش نظرات ثبت کنید تا بتوانیم در هنگام تهیه مقاله از نظرات ارزشمند شما بهره مند شویم.

ساخت با پرینتر سه بعدی

شرکت دانش بنیان برنا نوآوران پویا یکی از اولین تولیدکنندگان معتبر پرینتر سه بعدی در ایران است که همواره سعی نموده است از دانش روز دنیا در جهت ارتقای دستگاههای تولیدی خود استفاده کند. تمامی تیم فنی و مهندسی و همچنین تیم فروش این مجموعه در تلاش است تا مشاوره های اختصاصی را به مشتریان و همچنین علاقه مندان تکنولوژی پرینت سه بعدی ارائه نماید. 

تولید مواد پرینتر سه بعدی تکنولوژی پرینتر سه بعدی 

امروزه تکنولوژی پرینت سه بعدی و یا همان پرینتر سه بعدی به یکی از محبوب ترین واژه ها در بین علاقه مندان تولید افزایشی و علاقه مندان تکنولوژی های نوین تبدیل شده است و پرینتر سه بعدی تقریباً در هر صنعتی کارد خاص و منحصر به فرد خود رادارد بطوریکه می توان گفت با استفاده از پرینتر سه بعدی خیلی از صنایع دچار تغییرات بنیادی و اساسی شده اند و استفاده از این دستگاه ها باعث افزایش بهره وری و همچنین راندمان کاری برخی از پروسه های تولید شده است. 

هماند تمامی دستگاه های صنعتی و یا نیمه صنعتی، دستگاه های پرینتر سه بعدی نیز جهت کارکرد به مواد اولیه نیاز دارند که این مواد می تواند با توجه به نوع تکنولوژی در شکل ها و نوع های مختلفی باشد. به عنوان مثال، در پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM، از مواد ترموپلاستیک به نام فیلامنت جهت پرینت سه بعدی استفاده می شود و یا در دستگاه های SLS، از مواد پلیمیری به شکل پودر جهت ساخت مدل فیزیکی استفاده می شود. 

شاید یکی از محدودیت های تکنولوژی پرینت سه بعدی و یا دستگاه های پرینتر سه بعدی، محدود بودن تنوع مواد مصرفی دستگاه است. به همین دلیل محققین به دنبال روشهای جدید و همچنین مواد جدید در راستای تولید مواد مصرفی دستگاه های پرینتر سه بعدی هستند. در همین راستا، در برخی از موارد اخباری مبنی بر تولید مواد جدید جهت کارری عمومی و یا خاص منتشر می شود. 

 

تولید مواد پرینتر سه بعدی با پوست سویا 

تیمی از محققان در مرکز تحقیقات انرژی تجدید پذیر و گروه مهندسی مکانیک دانشگاه لوئیزویل (UofL) ادعا می کنند که توانسته اند با استفاده از پوسته های دانه های سویا، مواد قابل استفاده در پرینتر سه بعدی تولید کنند که می توان گفت در نوع خود بسیار جالب و بحث انگیز است.

در این پروژه تحقیقاتی که توانسته است بودجه 350 هزار دلاری دریافت کند، الیاف طبیعی پوسته سویا که جزء مواد دور ریز پروسه فرآوری سویا است، طی یک فرآیند از پوسته های سویا جدا شده و در تولید مواد قابل استفاده در پرینتر سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که دانه های سویا یکی از پر استفاده ترنی دانه های پرورده ای جهان است که ارزش بسیار بالایی دارد. 

بازار ماده غذایی سویا عمدتاً تحت سلطه سه کشور ایالات متحده، برزیل و آرژانتین است و این سه کشور تقریباً هشتاد درصد از سویای جهانیعنی بیش از 215 میلیون تن را تولید می کنند که عدد بسیار بزرگی است. محصولات مختلف و متنوعی از دانه های سویا تولید می شود . این دانه کاربرد بسیار زیادی دارد ولی نکته ای که اینجا حائز اهمیت است میزان زباله تولید شده در حین فرآوری این محصول و همچنین میزان دور ریز آن در طول پروسه است. به عنوان مثال، فقط در ایالات متحده امریکا سالانه هشت میلیون دانه سویا دور ریخته می شود.

همنین میزان زباله و دور ریز دانه های سویا باعث گردید تا محققین بسیاری به فکر استفاده از آن بیافتند که از بین تمامی آنها می توان به محققان دانشگاه لوئیزویل اشاره نمود که توانستند راه جدیدی جهت استفاده مجدد از ضایعات دانه های سویا در طول پروسه فرآوری بیابند که باعث بازیابی زباله ها و بازگشت دوباره آنها به چرخه تولید می شود که این موضوع در صورت همه گیر شدن می تواند بر روند رشد اقتصادی تاثیر زیادی داشته باشد. 

لازم به ذکر است که همه کاربران و علاقه مندان و خیلی از تعقیب کنندگان تکنولوژی پرینت سه بعدی و یا همان دستگاه های پرینتر سه بعدی، از این تکنولوژی به عنوان روش تولید با کمترین میزان تولید مواد ضایعات یاد می کنند و در صورتی که بتوان از یک ماده بازیافت شده در این تکنولوژی استفاده نمود دوستدار محیط زیست بودن این تکنولوژی به نقطه اعلای خود خواهد رسید که این موضوع می تواند بر ضریب نفوذ این تکنولوژی بسیار اثر گذار باشد. 

استفاده از دانه های سویا در صنعت پرینتر سه بعدی

تولید مواد پرینتر سه بعدی استفاده از دانه های سویا در صنعت پرینتر سه بعدی

تولید مواد پرینتر سه بعدی پروسه تولید مواد پرینتر سه بعدی از پوست سویا 

محققین گروه مهندسی مکانیک دانشگاه لوئیزویل (UofL) جهت تولید مواد پرینتر سه بعدی از پوست سویا، ابتدا توده پوست سویا را به زایلوز که همان قند کم کالری مخصوص بیماران دیابتی است تبدیل کرده و سپس آنها الیاف طبیعی پوست سویا را بازیابی می کنند. الیاف استخراج شده همان ماده اصلی جهت تولید مواد پرینتر سه بعدی است که معمولاً بصورت مواد افزودنی به همراه سایر مواد جهت تولید مواد کامپوزیتی مخصوص پرینتر سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد. 

پرینتر سه بعدی و دانه های سویا

تولید مواد پرینتر سه بعدی دانشگاه لوئیزویل (UofL)

ماهندرا سانکارا، مدیر مرکز کانتوضیح می دهد که “کشاورزی و فرآوری محصولات کشاورزی کلید توسعه اقتصادی و اشتغال در ایالات متحده است. جداسازی زایلوز و استفاده از الیاف پوسته سویا به عنوان الیاف طبیعی جهت تولید مواد کامپوزیت، فرصت های خوبی برای پرداختن به موضوع اقتصاد کشاورزی در سراسر جهان، مسائل مربوط به تغذیه و تامین مواد از یک منبع تجدید پذیر است.”

تولید مواد پرینتر سه بعدی

الیاف استخراج شده می تواند به عنوان الیاف طبیعی جایگزین خوبی برای الیافهایی مانند الیاف کربن و یا شیشه باشد که استفاده های بسیار زیادی از آنها در صنعت جهت تولید محصولات و قطعات غیر فلزی مستحکم و در عین حال سبک می شود و علاوه بر آن می توان این الیاف طبیعی را با مواد مصرفی دستگاه های پرینتر سه بعدی مانند ABS و PLA ترکیب نموده و فیلامنتهای کامپوزیت تولید نمود که استحکام آنها در مقایسه با مواد خام بسیار بالاتر خواهد بود. 

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چرا باید الیاف تولید شده از پوست سویا،بجای کربن و یا شیشه که در فیلامنتهای کنونی دستگاه های پرینتر سه بعدی استفاده شود؟ 

پاسخ این سوال بسیار آسان است. الیاف تولید شده با استفاده از پوسته سویا، در مقایسه با سایر الیاف مانند کرین و یا شیشه ارزان تر بوده و همچنین روند تولید آنها نیز بسیار آسان تر می باشد و علاوه بر ماندگاری بسیار بالاتر، وزن کمتری نیز دارند که همه این عوامل باعث می شود تا این الیاف طبیعی مورد توجه خیلی از محققین و مهندسین و بخصوص مهندسان ساخت افزایشی و یا همان پرینتر سه بعدی قرار گیرد. 

شرکت برنا نوآوران پویا همگام با فناوریهای روز دنیا، تولید کننده دستگاه های پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM و همچنین پرینترهای سه بعدی رزینی LCD در تلاش است تا بتواند آخرین اخبار مربوط به تکنولوژی ساخت افزایشی و یا پرینترهای سه بعدی را به گوش دوست داران این صنعت برساند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می تواند با واحد فنی و مهندسی این مجموعه تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را دریافت دارید. 

سیستم های حرکتی (ریل و واگن در پرینتر سه بعدی)

از تجهیزات حرکتی متنوعی در دستگاه های پرینتر سه بعدی استفاده می شود که هر کدام از آنها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. به عنوان مثال، در دستگاه های پرینتر سه بعدی معمولی معمولاً از تجهیزات حرکتی نسبتاً ارزان شفت و بال بوشینگ استفاده می کنند. ولی اخیراً اکثر پرینترهای سه بعدی با استفاده از تجهیزات حرکتی ریل و واگن طراحی و به بازار عرضه می شوند. در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات مفیدی در زمینه های زیر در اختیار علاقه مندان این نوع تجهیزات ارائه شود:

 1. ریل و واگن چیست؟
 2. انواع ریل و واگن
 3. مزایای ریل و واگن
 4. معایب ریل و واگن
 5. پر کاربردترین نوع ریل و واگنها در دستگاه های پرینتر سه بعدی
 6. روغن کاری و نگهداری ریل و واگن ها

1- ریل و واگن چیست؟(ریل و واگن در پرینتر سه بعدی)

ریل و واگن که در برخی موارد به آن سیستم حرکت خطی و یا اسلایدر خطی نیز به آن گفته می شود، یکی از متداول ترین نوع سیستم های حرکت خطی است که در مقایسه با سایر سیستم های خطی بسیار نرم تر حرکت می کنند و توانایی جابجایی بارهای زیادتری را با دقت بالا دارند. ریل و واگن ها استفاده های بسیار زیادی در دستگاه های مختلف و بخصوص دستگاه های سی ان سی و پرینتر سه بعدی دارند و می توان گفت که محبوب ترین و متداولترین سیستم حرکت خطی است.

کاربرد ریل و واگنها در پرینتر سه بعدی

ریل و واگن در پرینتر سه بعدی نمای برش خورده ریل و واگن

همانطور که از اسم ریل و واگن مشخص است، این سیستم حرکتی از یک ریل فولادی سخت کاری شده و یک عدد بلوک حرکتی تشکیل شده است که بر روی ریل حرکت خطی می کند. اکثر بلوک های خطی دارای ساچمه هایی کروی و یا استوانه ای هستند که در بین بلوک و ریل قرار گرفته و در یک مسیری بسته حرکت می کنند و بدین ترتیب امکان حرکت نرم و کم اصطکاک بر روی ریل را فراهم می کنند.  

همچنین شکل خاص ریل باعث می شود تا اتصال بدون لقی خاصی ایجاد شود و بلوک بتواند به آسانی بارهای واره را تحمل نموده و در مسیر خود به حرکت نرم و بدون اصطکاک ادامه دهد.

با در نظر گرفتن اصطکاک بسیار کم بین بلوک و ریل به دلیل استفاده از ساچمه ها، نیروی بسیار کمی جهت جابجایی بلوک نیاز است و همین موضوع باعث می شود تا با صرف کمترین میزان انرژی امکان جابجایی سریع بارهای زیاد توسط ریل و واگن فراهم شود. توجه داشته باشید که ریل و واگنها توانایی تحمل بارهای افقی و عمودی و همچنین گشتاورهای زیادی را دارند.

2- انواع ریل و واگن(ریل و واگن در پرینتر سه بعدی)

تنوع ریل و واگن با توجه به پر کاربرد بودن آنها در صنعت زیاد است و در شکل ها و اندازه های مختلفی طراحی و تولید می شوند. انتخاب و بکارگیری ریل و واگن وابستگی بسیار زیادی به نوع نیروهای وارده و همچنین میزان نیروهای وارده دارد و به همین دلیل در هنگام انتخاب انها باید توجه لازم را داشته باشید.

بطور کلی تمامی واگنها از یک و یا چندین ردیف ساچمه تشکیل شده اند که در یک مسیر بسته حرکت می کنند و جنس ساچمه ها تاثیر بسیار زیادی بر میزان تحمل بارهای وارده دارد. هر چقدر تعداد ردیف های ساچمه در بلوک بیشتر باشد به همان اندازه توانایی جابجایی بار نیز زیاد خواهد بود. علاوه بر تعداد ردیف های ساچمه، نوع ساچمه ها مهم می باشد. در صورتی که قصد استفاده از ریل و واگن جهت جابجایی بارهای زیاد هستید توصیه می شود از نوع استوانه های استفاده نمائید.

کاربرد ریل و واگنها در پرینتر سه بعدی

ریل و واگن در پرینتر سه بعدی انواع ریل و واگن

اندازه و سطح نشیمن گاه بلوک نیز پارامترهای دیگری است که در دارای تنوع زیادی است و این پارامترها نیز تعیین کننده میزان تحمل بارهای وارده هستند. هر چقدر طول واگن بیشتر باشد به همان اندازه تحمل بارهای وارده نیز بیشتر خواهد بود. علاوه بر آن، واگنها معمولا در دو مدل معمولی و لبه دار عرضه می شوند که مدل لبه دار دارای دو لبه اضافه است که جهت کاربری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

ریل و واگن ها همانند سایر قطعات مکانیکی، در اندازه های مختلفی تولید و عرضه می شوند که از بین آنها می توان به سایزهای 8، 12، 15 و یا 20 اشاره نمود که بیشترین کاربرد را در صنعت و بخصوص دستگاه های صنعتی متوسط مانند دستگاه های پرینتر سه بعدی را دارند. معمولاً ریل و واگن های سایز کوچک را ریل و واگن های مینیاتوری می نامند که قیمت بسیار بالاتری نسبت به مدلهای دیگر دارند.

توجه داشته باشید که تمامی ریل و واگن ها حرکت کاملاً خطی ندارند و برخی از مدلهای ریل و واگن جهت حرکت منحنی وار و یا دایره ای طراحی و ساخته شده اند. بطور کلی، قبل از انتخاب و خرید ریل و واگن، توصیه می شود اطلاعات فنی ریل و واگن را به دقت بررسی نموده و متناسب با نیاز خود آنها را تهیه نموده و استفاده نمائید.

کاربرد ریل و واگنها در پرینتر سه بعدی

ریل و واگن در پرینتر سه بعدی ریل و واگن لبه دار و معمولی

 

 

3- مزایای ریل و واگنها در دستگاه های پرینتر سه بعدی(ریل و واگن در پرینتر سه بعدی)

اکثر دستگاه های پرینتر سه بعدی حرفه ای با استفاده از سیستم حرکتی ریل و واگن ساخته و عرضه می شود. نوع و اندازه ریل و واگن ارتباط مستقیمی با سایز و اندازه پرینتر سه بعدی دارد. در پرینترهای سه بعدی سایز کوچک و یا متوسط از ریل و واگن های سایز 12 با بلوکهایی ساچمه ای تک ردیفه و یا دو ردیفه استفاده می شود و از ریل و واگن سایز 15 در دستگاه های پرینتر سه بعدی سایز متوسط و یا بزرگ استفاده می شود که نوع و اندازه بلوک با توجه به نوع و مدل طراحی می توانند متفاوت باشد.

استفاده از ریل و واگن در پرینتر سه بعدی باعث می شود تا حرکت محورهای پرینتر سه بعدی به نرمی و با کمترین میزان اصطکاک انجام گیرد. یکی از مزایای استفاده از ریل و واگن در پرینتر سه بعدی، استحکام آنها در مقابل کمانش و یا افتادگی است. به عبارت دیگر، به دلیل شکل سطح مقطع ریل، این تجهیزات در مقابل بارهای عرضی مقاومتر از سایر تجهیزات هستند و به همین دلیل دقت دستگاه های پرینتر سه بعدی با سیستم ریل و واگن بیشتر از سایر دستگاه ها است.

علاوه بر آن، ریل و واگن ها توانایی تحمل گشتاور زیادی نسبت به سایر سیستم های حرکتی دارند و به همین دلیل در برخی از موارد برخلاف سایر سیستم های حرکتی می توان تنها از یک ریل و واگن در یک محور استفاده نمود و این موضوع می تواند تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده پرینتر سه بعدی داشته باشد.

توجه داشته باشید که در حال حاضر در خیلی از پرینترهای سه بعدی که به صورت کیت ارائه می شوند تنها از یک ریل و واگن در محورها استفاده می شود. مزیت دیگر استفاده در ریل و واگن در پرینتر سه بعدی، پائین بودن اصطکاک و در نتیجه حرکت نرم  روان این تجهیزات است که باعث می شود پرینتر سه بعدی با صدای کمتر و همچنین دقت بالاتری پروسه پرینت سه بعدی را انجام دهد.

با مقایسه تمامی سیستمهای حرکت خطی قابل استفاده در پرینتر سه بعدی، می توان گفت که سیستم ریل و واگن دارای طول عمر بالاتری نسبت به بقیه تجهیزات است و این موضوع تنها در صورتی صدق می کند که روغن کاری و تمیزکاری و یا به اصطلاح دیگر سرویس و نگهداری پرینتر سه بعدی به درستی و در بازه های زمانی مربوطه انجام گیرد.

و در نهایت می توان گفت که استفاده از ریل و واگن در پرینتر سه بعدی باعث می شود تا پروسه نصب و تولید این محصول با سرعت بیشتر و همچنین با دقت بالاتری نسبت به سایر سیستم های حرکتی انجام شود که خود این موضوع می تواند هزینه های تولید را تا حدودی کاهش دهد. استفاده از ریل و واگن در پرینتر سه بعدی باعث می شود تا پروسه کالیبراسیون این دستگاه ها که پروسه ای زمان بر و گاهی خسته کننده است با دقت بیشتر و سریعتر انجام شود.

 

4- معایب ریل و واگن در دستگاه های پرینتر سه بعدی(ریل و واگن در پرینتر سه بعدی)

هر تجهیزاتی دارای مزایا و معایب خاص خود است. پیش از این در مورد مزایای سیستم حرکتی خطی ریل و واگن صحبت شد و در این قسمت به معایب این سیستم حرکت خطی پرداخته می شود. بزرگترین ایراد ریل و واگن، قیمت زیاد آن در مقایسه با سایر سیستمهای حرکتی مانند شفت و بال بوشینگ است.

بطور معمول، هزینه استفاده از سیستم ریل و واگن در پرینتر سه بعدی تقریباً دو تا چهار برابر سایر سیستمهای متداول است که این موضوع باعث می شود تا خیلی از تولید کنندگان پرینتر سه بعدی همچنان به دنبال استفاده از سیستمهای ارزان تر باشند.

ایراد دیگر ریل و واگن، نحوه کار و یا به اصطلاح دیگر نحوه استفاده و حمل و نقل ان است. بر خلاف بال بوشینگ ها، استفاده از ریل و واگن نیازمند کمی تجربه و تخصص است و در صورتی که به درستی جابجا نشود و یا جاگذاری بلوک بر روی ریل مربوطه بدون دقت انجام شود، احتمال ریختن ساچمه ها و یا آسیب رسیدن به آنها و در برخی موارد وارد شدن اشیای خارجی به داخل آن و جلوگیری از حرکت نرم و پیوسته آن وجود دارد که این موضوع با در نظر گرفتن قیمت ریل و واگن از اهمیت بالایی برخوردار است.  

 

5- پر کاربرد ترین نوع ریل و واگنها در دستگاه های پرینتر سه بعدی(ریل و واگن در پرینتر سه بعدی)

همانطور که گفته شد هیچ قانون و یا استاندارد خاصی در راستای انتخاب و استفاده از ریل و واگن در دستگاه های پرینتر سه بعدی وجود ندارد و تنها میزان نیروهای وارده و همچنین نوع و مدل سیستم طراحی شده تعیین کننده نوع ریل و واگن است. با این وجود، پر کاربرد ترین سیستم ریل و واگن در دستگاه های پرینتر سه بعدی، ریل های نمره 12 با بلوک های ساچمه ای تک ردیفه در هر سمت و ریل های نمره 15 با بلوک های ساچمه ای دو ردیفه در هر سمت پرکاربردترین نوع هستند. شکل ریل و همچنین مشخصات ظاهری بلوک و اندازه های بلوک می تواند متغیر باشد.

کاربرد ریل و واگنها در پرینتر سه بعدی

ریل و واگن در پرینتر سه بعدی استفاده از ریل و واگن در پرینتر سه بعدی

لازم به ذکر است که مدلهای مختلفی از ریل و واگن ها توسط تولید کنندگان مختلفی تولید می شود که ارزان ترین و پرکاربردترین آنها، ریل و واگن های چینی است که قیمت پائینی دارد و بعد از ان نوبت به ریل و واگنهای تایوانی می رسد که از کیفیت و دقت بسیار خوبی برخوردار هستند. گرانترین و دقیق ترین ریل و واگن مربوط به تولید کنندگان ژاپنی و یا آلمانی است که می توان گفت قیمت آنها در برخی موارد سه الی چهار برابر مدلهای چینی است.

تنها نکته ای که در هنگام تهیه ریل و واگن جهت پرینتر سه بعدی باید به آن توجه داشته باشید میزان لقی و یا تلرانس و یا به عبارت دیگر دقت و طول عمر ریل و واگن است.

 

6- روغن کاری و نگهداری ریل و واگن ها در دستگاه های پرینتر سه بعدی(ریل و واگن در پرینتر سه بعدی)

ریل و واگنها نیز همانند تمامی تجهیزات حرکتی و چرخشی مکانیکی نیازمند سرویس، نگهداری و یا به عبارت دیگر تمیز کاری و وان کاری هستند و در صورتی که به این نکته دقت لازم نشود، طول عمر آنها کاهش یافته و یا به مرور زمان از دقت آنها کاسته خواهد شد.

اکثر ریل و واگنها مجهز به ورودی گریس جهت پمپاژ گریس به داخل آن هستند که این کار باید با دستگاه پمپاژ گریس انجام گیرد. در برخی از موارد و بخصوص در مورد ریل و واگنهای سایز کوچکتر مانند سایر 12، امکان پمپاژ گریس به داخل ریل وجود ندارد و روان کاری باید با استفاده از روغن مخصوص انجام گیرد.

نحوه تمیز کاری و سرویس ریل و واگن همانند سایر سیستمهای حرکتی است. جهت افزایش طول عمر و همچنین جلوگیری از کاهش طول عمر و دقت ریل و واگن، توصیه می شود ریل های دستگاه پرینتر سه بعدی با استفاده از دستمال خشک و تمیز شده و یا با استفاده از گوش پاک کن و سپس روغن و یا گریس مربوطه را به داخل بلوک تزریق نمائید و بعد از آن بلوک را جابجا نمائید تا گریس و یا روغن به داخل مجرای ساچمه نفوذ نموده و روان کاری به درستی انجام گیرد.

کاربرد ریل و واگنها در پرینتر سه بعدی

نحوه تمیز نمودن ریل و واگن ریل و واگن در پرینتر سه بعدی

لازم به ذکر است که تمامی شرکتهای تولید کننده ریل و واگن، دفترچه و یا مشخصات فنی مربوطه را که در بر گیرنده تمامی اندازه های هندسی و همچنین ماکزیمم میزان نیروها و گشتاورهای قابل تحمل توسط ریل و واگن است را ارائه می دهند که این می تواند کمک بسیار خوبی در راستای انتخاب و بکارگیری این تجهیزات در ساخت دستگاه های مختلف و بخصوص دستگاه های پرینتر سه بعدی باشد.

شرکت برنا نو آوران پویا یکی از اولین تولید کنندگان انواع دستگاه های پرینتر سه بعدی در سایز ها و مدل های مختلف آماده ارائه تمامی مشاوره های لازم در راستای انتخاب و بکارگیری و همچنین سرویس و نگهداری ریل و واگنها است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان واحد فنی و مهندسی این مجموعه تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

نکات پرینتر سه بعدی 

فناوری پرینت سه بعدی با سرعت خارق العاده ای در حال پیشرفت است و هنوز جای پیشرفت زیادی در این تکنولوژی وجود دارد که این تکنولوژی به آن برسد. این تکنولوژی روز به روز با سرعت بیشتری از قبل در حال پیشرفت است. خوشبختانه سخت ترین قسمت های تکنولوژی پرینت سه بعدی قبلا به عنوان امکان سنجی تجاری مورد بررسی قرار گرفته اند. این بدان معنی است که در حال حاضر تولیدکنندگان بزرگی از این فناوری بهره می برند.

به طور معمول، تکنولوژی های جدید قبل از اینکه برای استفاده عموم مردم وارد بازار شوند، از نظر تجاری امکان سنجی می شوند. امکان سنجی مصرف کنندگان عمومی به این معنی است که چه میزان این تکنولوژی برای استفاده کاربر آسان است.

به عبارت دیگر، کاربر عادی باید یک سری نکات آموزشی را کاملا یاد بگیرد تا به راحتی کار با پرینتر های دو بعدی متداول با دستگاه های پرینتر سه بعدی نیز کار بکند. دقیقا به همین دلیل است که نکات کلیدی برای کاربران پرینتر سه بعدی و بخصوص کاربران مبتدیان بسیار مهم است.

بنابراین، اولین دلیل جهت یادگیری نکات آن است که تکنولوژی ساخت افزایشی و یا همان پرینتر سه بعدی پیچیده تر از پرینترهای دو بعدی معمولی است و علاوه بر آن سرعت پیشرفت این تکنولوژی بسیار بالا است و هر چقدر کاربران و بخصوص مبتدیان نات بیشتری در مورد این تکنولوژی بدانند به راحتی می توانند دانش خود را به روز رسانی نموده و از تمامی قابلیت های پرینتر سه بعدی در راستای تولید مدلهای سه بعدی خود استفاده کنند.

نکات پرینتر سه بعدی : نکته شماره 1: یک مرحله یادگیری شش ماهه را طی کنید

برای اینکه بتوانید از پرینتر سه بعدی برای استفاده شخصی خودتان بهره ببرید نیاز به تلاش دارید. بطور معمول با توجه به میزان هوش و ذکاوت عمومی شما در فراگیری تکنولوژی های جدید و آشنایی قبلی شما با این تکنولوژی، شما باید چیزی حدود دو الی شش ماه را برای یادگیری این تکنولوژی در نظر بگیرید.

یادگیری پرینت سه بعدی و اصول کاربردی در پرینتر سه بعدی به صورت سطحی کافی نیست. شما باید واقعاً برای یادگیری آن تحقیق کنید تا با اصول پایه این تکنولوژی، نحوه کار پرینتر سه بعدی خودتان و ماهیت فیلامنت های مختلف و چگونگی استفاده از آنها آشنا شوید. اگر بخواهیم با حساسیت بیشتری به موضوع نگاه کنیم، شما باید هم بطور تئوری و هم عملی برای یادگیری این تکنولوژی تلاش کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

نکات پرینتر سه بعدی

نکات پرینتر سه بعدی منحنی یادگیری پرینت سه بعدی

برای شروع کار با پرینتر سه بعدی بهتر است که از اشکال ساده و کوچک مانند مکعب 20 میلیمتری شروع کنید. انجام چنین تست هایی علاوه بر آشنا شدن شما با نحوه کار دستگاهتان، به شما اجازه میدهد که دستگاه خود را از نظر کالیبره بودن هم تست کنید. انجام این تست و اطمینان از کالیبره بودن دستگاه به شما در یادگیری درست مراحل بعدی این آموزش نیز کمک می کند.

 

نکات پرینتر سه بعدی : نکته شماره 2: کالیبره بودن پرینتر سه بعدی یک اصل مهم است.

کالیبره کردن پرینتر سه بعدی بسیار مهم است چون ارتباط مستقیم با دقت و کیفیت پرینت سه بعدی دارد. بدون کالیبراسیون مناسب، ممکن است لایه های بدرستی روی یکدیگر قرار نگیرند و اشکال عجیب و غریب ببینید و پرینت شما خراب شود و یا در صورت عدم خراب شدن، از کیفیت بسیار پائینی برخوردار باشد.

این مورد مخصوصاً در مواردی که قطعه دارای برآمدگی هست بیشتر صدق می کند. برآمدگی ها نسبت به کالیبراسیون بسیار حساس اند و برای پرینت نیاز به حداکثر دقت پرینتر سه بعدی دارند. به عنوان مثال بیشتر مبتدیان می دانند که کالیبراسیون صفحه ساخت (هیت بد) مهم است اما تعدا کمی از افراد درواقع برآمدگی ها را به اندازه کافی در نظر می گیرند.

نکات پرینتر سه بعدی

نکات پرینتر سه بعدی کالیبراسیون پرینتر سه بعدی

وسیله ای که شما می توانید به راحتی با آن پرینتر سه بعدی خود را کالیبره کنید کولیس دیجیتال است. با کولیس دیجیتال شما می توانید به عنوان مثال وجوه مکعب 20 میلیمتری خود را اندازه بگیرید. در اندازه گیری خود دقت کنید زیرا درصورت وجود خطا در اندازه گیری در پرینت قطعات پیچیده به مشکل بر خواهید خورد.

نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن توجه نمائید قطر داخلی و خارجی سوراخها و یا دایره های موجود در مدل سه بعدی است و رسیدن به دقت بالا در این مدل ها کمی سخت تر است چرا این سطوح بسیار به نوع مش بندی حساس هستند. بنابراین قطر داخلی و یا خارجی مدل را ملاک کالیبراسیون خود قرار ندهید و سعی کنید از سطح صاف جهت اندازه گیری استفاده نمائید.

نکات پرینتر سه بعدی : نکته شماره 3: قطعات را به تکه های کوچک تری تقسیم کنید.

اکثر مبتدیان پرینت سه بعدی تمایل دارند که دستگاه های خود را شبیه دستگاه های پیشرفته ای همچون پرینتر های نشان داده شده در فیلم Star Trek ببینند. اینطور نیست که به پرینترمان بگوییم “لطفا مرسدس بنز S500 برایم بساز” و دستگاه برایمان بسازد. هنوز تکنولوژی به این نقطه نرسیده است. البته هنوز. در حقیقت امروزه قطعات پیچیده فراتر از توانایی پرینترهای سه بعدی هستند مگر اینکه این قطعات را به اجزای ریزتر تقسیم کنید. این سومین نکته از  پرینت سه بعدی است.

نکات پرینتر سه بعدی

نکات پرینتر سه بعدی مونتاژ قطعات پرینت سه بعدی شده

شما باید قطعات پیچیده را به اجزای ریزتر و ساده تر تقسیم کنید که به سادگی با پرینتر های سه بعدی قابل ساخت باشند و پس از ساخت آنها را با یکدیگر ترکیب و مونتاژ کنید.

عدم انجام این کار باعث می شود که یک اشتباه کوچک توسط دستگاه در حین ساخت، تمام پروسه پرینت خراب شود. ولی وقتی بجای یک قطعه بزرگ تنها بخشی از آن را پرینت می کنید در صورت بروز هر گونه مشکل، تنها آن قسمت و یا تکه خراب خواهد شد و بدین ترتیب زمان و مواد مصرفی و یا فیلامنت کمتری را از دست خواهید داد.

نکات پرینتر سه بعدی : نکته شماره 4: زمانی را برای یادگیری طراحی سه بعدی اختصاص بدهید تا بتوانید ایده های خود را مدل کرده و پرینت سه بعدی نمائید.

اگر به نکات پرینت سه بعدی دقت کنید متوجه می شوید که پرینت سه بعدی بطور کامل وابسته به مدل سه بعدی است که توسط نرم افزار های مدل سازی سه بعدی (CAD) مدل سازی شده اند. وقتی که شما تصمیم گرفتید وارد صنعت پرینت سه بعدی شوید احتمالا این کار را با در نظر گرفتن این نکته که هزاران مدل سه بعدی آماده پرینت سه بعدی اینترنت موجود است انجام داده اید.

بیشتر مردم با دانلود کردن و استفاده کردن از مدل های سه بعدی مخصوص پرینتر سه بعدی کار با دستگاه های پرینتر سه بعدی را فرا می گیرند. این کار برای شروع خیلی خوب است اما شما نمی توانید برای مدت طولانی از این روش استفاده کنید چون دیر یا زود خودتان از مدل های آماده پرینت سه بعدی دیگران خسته می شوید و یا مدلی مشابه به ایده شما پیدا نخواهید کرد.

نکات پرینتر سه بعدی

نکات پرینتر سه بعدی نرم افزار طراحی سه بعدی جهت استفاده در کاربری پرینتر سه بعدی

در برخی از موارد نیاز به تغییر بخش هایی از یک مدل سه بعدی خواهید داشت و در مواقعی نیز نیاز دارید تا ایده خود را تبدیل به مدل فیزیکی نمائید و در این مواقع است که می بایست خودتان دست بکار شوید. اینها دلایلی هستند که اکثر کارشناسان و یا کاربران پرینتر سه بعدی از همان ابتدای کار با پرینتر سه بعدی، توصیه می کنند تا حداقل یکی از نرم افزارهای طراحی سه بعدی و یا CAD را فرا بگیرید.

نکات پرینتر سه بعدی

شاید در ابتدای راه بکارگیری پرینتر سه بعدی، احساس نیازی به طراحی سه بعدی پیدا نکنید ولی به مرور زمان حتماً نیازمند طراحی سه بعدی خواهید بود. حدود نیم ساعت الی یک ساعت در روز برای یادگیری اولیه اصول طراحی سه بعدی و یکی از نرم افزارهای طراحی سه بعدی مانند سالیدورک، کتیا و یا راینو کاملاً کافیست و به مرور زمان در این زمینه نیز حرفه ای خواهید شد.

نکات پرینتر سه بعدی : نکته شماره 5: وقتی قطعات را جهت مونتاژ طراحی می کنید تلرانس را در نظر بگیرید.

یکی از ساده ترین نکاتی که اغلب در مورد پرینت سه بعدی نادیده گرفته می شود و مربوط به فایل مدل سه بعدی است ، قانون 0.25 میلی متر است. این قانون به طراحان و کاربرانی مربوط می شود که قصد دارند قطعات متحرک یا مونتاژی طراحی کنند.

نکات پرینتر سه بعدی

نکات پرینتر سه بعدی تلرانس بین قطعات پرینت سه بعدی شده

قانون 0.25 بر این پایه است که زمانی که دو قطعه قرار است با یکدیگر مونتاژ شوند و یا قرار است یکی از قطعات در درون قطعه دیگری قرار گرفته و فیت شود، باید دو سطح در حال تماس به اندازه 0.25 میلیمتر از یکدیگر فاصله داشته باشند.

برای مثال شما اگر بخواهید یه میله به قطر 10 میلیمتر را در درون یک بلوک سوراخ دار قرار دهید باید قطر سوراخ بلوک را 10.25 میلیمتر در نظر بگیرید تا میله به خوبی در درون سوراخ قرار بگیرد و فیت شود.

نکات پرینتر سه بعدی : نکته شماره 6: تبدیل مدل سه بعدی به قطعه پرینت سه بعدی شده ممکن است با ناهنجاری هایی همراه شود

بیشتر مردم تجربه کار با دستگاه های پرینتر 2 بعدی و یا همان پرینترهای معمولی کاغذی را دارند. آیا بخاطر می آورید که چقدر تصویر بر روی مانیتور کامپیوتر شما واضح است اما وقتی شما آنرا بر روی کاغذ پرینت می کنید بنظر کدر یا به نوعی کج است. مشابه مغایرتی که بین تصویر دیجیتال و تصویر پرینت شده 2 بعدی رخ می دهد، در دستگاه های پرینتر سه بعدی نیز وجود دارد.

در واقع، شما باید انتظار ناهنجاری هایی در پرینتر سه بعدی در هنگام تبدیل یک مدل سه بعدی به مدل و یا جسم فیزیکی را داشته باشید. توضیح این عیب، یک ناهنجاری یا یک عیب است که توضیحش سخت است، اما باید بدانید که اگر شما واقعا به آن بپردازید به زودی میتوانید علتش را پیدا کنید و آنرا حل کنید.

نکات پرینتر سه بعدی

نکات پرینتر سه بعدی ایراد در پروسه پرینت سه بعدی

اگر توقع چنین مشکلاتی گذرایی را نداشته باشید شاید خیلی زود از پرینتر سه بعدی نا امید شوید. از همه مهمتر، اگر خودتان را برای حل چنین مشکلاتی آماده کرده باشید خیلی راحت می توانید این مشکلات را شناسایی کرده و از بروز آنها جلوگیری کنید. در نظر داشته باشید که هیچ دستگاهی کامل نیست و تمامی دستگاه های مورد استفاده توسط قشرهای مختلفی از مردم فارغ از نوع کاربری آن دارای محدودیت هایی هستند که باید این محدودیت ها و یا نواقص را بشناسید.

نکات پرینتر سه بعدی : نکته شماره 7: انواع مختلف فیلامنت ها را امتحان کنید.

در سال های اول فراگیر شدن استفاده از پرینتر سه بعدی، فقط دو نوع ماده مصرفی ABS و PLA وجود داشت که علاقه مندان می توانستند از آنها استفاده کنند و همچنان هم این دو ماده به عنوان رایج ترین ماده برای دستگاه های پرینتر سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه امروزه گزینه های زیادی وجود دارد که می توانید آنها را نیز تجربه کنید.

نکات پرینتر سه بعدی

فیلامنت های پرینتر سه بعدی بیشتر از هرچیزی در ظاهر و جنس مواد بکار رفته در آنها با هم متفاوت اند. بعضی از فیلامنت ها دارای خواص بخصوصی هستند به عنوان مثال در تاریکی می درخشند یا حتی در شدت نور های مختلف یا دما های مختلف رنگشان تغییر می کند. علاوه بر این، فیلامنت هایی با ظاهری شبیه به مس، چوب، سفال، حتی فولاد و … طراحی و تولید شده اند.

نکات پرینتر سه بعدی

نکات پرینتر سه بعدی فیلامنت پرینتر سه بعدی

با امتحان کردن فیلامنت های مختلف، با جنبه های مختلف فرآیند پرینت سه بعدی بیشتر آشنا می شوید. برای مثال، با توجه به نوع فیلامنتی که شما انتخاب می کنید ممکن است متوجه شوید که زمان بیشتری برای لایه گذاری اصولی لازم داشته باشید و یا تایم بیشتری برای خنک شدن لایه های پرینت شده لازم داشته باشید و یا نیازمند عملیات ثانویه جهت پرداخت کاری و یا صیغلی نمودن مدل پرینت سه بعدی باشید.

نکات پرینتر سه بعدی : نکته شماره 8: عیب یابی شامل بررسی مسئله از چند زاویه است

همه چیز در پرینتر سه بعدی به خوبی حل نشده است و پروسه پرینت سه بعدی همراه با مشکلاتی است که هر کدام از آنها می تواند باعث بروز ایراداتی در قطعه پرینت سه بعدی شده شوند. مقابله با این مشکلات خیلی هم ساده نیست. مشکلات ممکن است از هر گوشه و کنار پرینتر سه بعدی ایجاد شود چرا که پروسه پرینت سه بعدی یک پروسه طولانی مدت و پیچیده ای است. در حقیقت یافتن علت مشکلی خاص در پرینتر سه بعدی می تواند بسیار دشوار باشد.

نکات پرینتر سه بعدی

نکات پرینتر سه بعدی ایراد یابی پرینتر سه بعدی

مشکلاتی که ممکن است در کار با پرینترتان با آن روبرو شوید بیشمار هستند. لایه اول پرینت ممکن است از صفحه ساخت کنده شود یا از وسط صفحه بلند شود و دلیل آن به دلیل کالیبره بودن صفحه ساخت(هیت بد) نباشد. فیلامنتی که استفاده می کنید ممکن است هنگام خنک شدن در جهت خاصی تاب بخورد که دلیل آن می تواند خواص شیمیایی خود فیلامنت باشد که شما پیش از این با آن دست و پنجه نرم کرده باشید.

علاوه بر این، پرینتر سه بعدی شما ممکن است نکات کاربری خاص خودش را داشته باشد که فقط با استفاده مکرر از آن می توانید با آنها آشنا شوید. به همین دلیل است که شما باید به هنگام عیب یابی پرینتر سه بعدی و همچنین پرینت سه بعدی بسیار صبور باشید و از زاویه های مختلف به مسئله نگاه کنید تا مشکل را دریابید و آنرا حل کنید.

نکات پرینتر سه بعدی : نکته شماره 9: از انجمن های پرینت سه بعدی کمک بگیرید

دستگاه های پرینتر سه بعدی به دلیل پیچیدگی هایش یک صنعت پر بحث و گفتگو محور است و برای پیشرفت در این حوزه نیاز به مشورت با دیگران است. دلیل دیگری که چرا این صنعت یک صنعت اجتماعی است، آن است که شما به آن نقطه از تخصص می رسید که حس به اشتراک گذاری ساخته هایتان، ایده هایتان و نکات کلیدی که بدست آورده اید را با دیگران را حس خواهید کرد.

قبلا از اینکه به آن درجه برسید، شما به کمک و راهنمایی های زیاد نیازمند هستید. حتی اگر همه نکات مربوط به پرینت سه بعدی را که در این مقاله قرار داده شد را رعایت کنید، باز هم برای حل مسائل و اهداف خاص به این انجمن ها احتیاج خواهید داشت.

بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که در انجمن های پرینتر سه بعدی و وب سایتهای خبری و عضو شده و شروع به تبادل اطلاعات با سایر افراد و کارشناسان این حوزه نمائید.

علاوه بر مطالب و نکات ذکر شده در این مقاله، نکات زیاد دیگری نیز هست که با مرور زمان و کسب تجربه در زمینه پرینت سه بعدی با آنها آشنا خواهید شد.

شرکت برنا نو آوران پویا یکی از اولین طراحان و تولید کنندگان انواع دستگاه های پرینتر سه بعدی، آماده ارائه مشاوره های لازم و همچنین آموزش های لازم جهت خرید و کاربری انواع دستگاه های پرینتر سه بعدی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمائید.

کیفیت پرینت سه بعدی

به دلیل کارایی و توانایی بسیار زیاد پرینترهای سه بعدی در صنایع مختلف، هر روزه بر تعداد کاربران دستگاه های پرینتر سه بعدی افزوده می شود و در همین راستا به دلیل تقاضای بسیار زیاد، هر روزه بر تعداد تولید کنندگان این دستگاه ها افزوده می شود و مدلهای بسیار متنوعی در حال طراحی و تولید است.

تنها چیزی که در تمامی این دستگاه ها مشترک است، نحوه و پروسه پرینت سه بعدی است که از اصول خاص خود پیری می کند و کسب اطلاعات در این زمینه می تواند کمک بسیار زیادی به بهبود کیفیت پرینت در دستگاه های پرینتر سه بعدی می کند. عوامل بسیار زیادی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم  بر کیفیت پرینت تاثیر دارند که آشنایی با این عوامل بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله به چندین نکته در زمینه کاربری پرینتر سه بعدی پرداخته شده است که استفاده از این نکات می تواند کمک بسیار زیادی به شما در راستای افزایش کیفیت پرینت سه بعدی نماید.

 

نکات کاربردی کیفیت پرینت سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی نکته شماره 1: کالیبره صفحه ساخت و تنظیم ارتفاع نازل از صفحه ساخت

اولین و ساده ترین راه برای افزایش کیفیت قطعات پرینت سه بعدی شده، کالیبراسیون دقیق صفحه ساخت و همچنین تنظیم درست فاصله نازل تا صفحه ساخت و یا میز کار پرینتر سه بعدی است. در بعضی از دستگاه های پرینتر سه بعدی، فاصله نازل تا صفحه ساخت می بایست عدد مشخصی باشد و می توانید این کار را با استفاده از ابزار فیلر با دقت بالایی انجام دهید. در صورت یکه پرینتر سه بعدی شما دارای تنظیمات خاصی نیست، برای تنظیم فاصله نازل تا صفحه ساخت می توانید از یک تکه کاغذ A4 استفاده نمائید.

بعد از تنظیم نمودن فاصله نازل تا صفحه ساخت، صفحه ساخت را بگونه ای تنظیم نمائید که فاصله نازل تا صفحه ساخت در تمامی قسمتهای صفحه یکسان باشد. این کار را حتی در صورتی که دستگاه شما مجهز به سیستم کالیبراسیون اتوماتیک است انجام دهید. برای مطمئن شدن از کالیبره صفحه ساخت، پروسه را حتماً سه بار تکرار کنید.

نکات کاربردی پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی کالیبراسیون پرینتر سه بعدی

 

کیفیت پرینت سه بعدی نکته شماره 2: دمای نازل را کنترل کنید.

تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی مجهز به سنسور و یا ترمیستور اندازه گیری دمای نازل است و دمای بازل بر اساس مقدار دمایی که توسط این سنسورهای دما اندازه گیری می شود تنظیم می گردد. دمای نازل تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت پرینت سه بعدی دارد و در صورتی که این دما به درستی تنظیم نگردد، می تواند باعث افت کیفیت پرینت سه بعدی شود.

به عنوان مثال، اگر دمای نازل بیش از اندازه مورد نیاز بالا باشد، باعث ایجاد رشته های تار عنکبوت مانند بین قسمتهای فاصله دار مدل خواهد شد و یا باعث نرم شدن لایه های پائینی و تغییر شکل آنها و در نتیجه افت کیفیت پرینت خواهد شد. همچنین در صورتی که دمای نازل کمتر از مقدار مورد نیاز باشد، احتمال عدم تزریق در برخی از قسمتهای مدل وجود خواهد داشت.

لذا توصیه می شود دمای نازل را بر اساس نوع فیلامنتی که استفاده می کنید تنظیم نمائید. بطور معمول فیلامنتها در بازه دمایی خاصی قابل پرینت هستند. لذا توصیه می شود دمای مختلف را نیز امتحان نموده و در نهایت دمای مناسب را جهت پرینت سه بعدی انتخاب نمائید.

نکات کاربردی پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی کالیبراسیون دمایی پرینتر سه بعدی

 

کیفیت پرینت سه بعدی نکته شماره 3: صفحه ساخت های مختلف را امتحان کنید.

 استفاده از صفحه ساختهای مختلف، تاثیرات مختلفی بر کیفیت پرینت سه بعدی خواهد داشت. به عنوان مثال، استفاده از صفحه ساخت های PEI، شیشه و یا کپتون باعث ایجاد سطوح بسیار صاف در کف مدل پرینت سه بعدی شده خواهد داشت و یا استفاده از صفحه های مشبک و یا پی سی بی های سوراخ دار باعث ایجاد طرح هایی بر روی مدل خواهد شد.

علاوه بر آن، میزان چسبندگی لایه اول پرینت به صفحه های ساخت در مواد مختلف متفاوت است و به همین توصیه می شود با امتحان نمودن انواع صفحه ساختهای مختلف، میزان چسبندگی آنها را با فیلامنتهایی که استفاده می کنید را امتحان نموده و در نهایت بر اساس نتایج به دست آمده، صفحه ساخت مناسب را انتخاب نمائید.

علاوه بر آن، در برخی از موارد زیاد بودن چسبندگی لایه اول پرینت به صفحه ساخت باعث ایجاد مشکلاتی در هنگام جدا سازی مدل پرینت سه بعدی شده از صفحه میگردد. در صورت امکان از صفحه ساختهای مغناطیسی که قابلیت انعطاف دارند استفاده نمائید تا مانع از آسیب رسیدن به دستگاه پرینتر سه بعدی و همچنین قطعه پرینت سه بعدی شده شوید. معمولاً از صفحه ساخت مغناطیسی و منعطف در تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی می توان استفاده نمود.

نکات کاربردی پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی صفحه ساخت منعطف پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی نکته شماره 4: توجه زیادی به تنظیمات و همچنین سرویس های دوره ای دستگاه داشته باشید.

دستگاه های پرینتر سه بعدی همانند تمامی دستگاه های دیگر نیازمند بازدید و سرویس های دوره ای و در صورت لزوم اعمال دوباره تنظیمات کارخانه ای هستند و این کار می بایست حتماً به صورت دوره ای انجام گیرد. عدم انجام سرویس های دوره ای باعث می گردد تا به مرور زمان از کیفیت پرینت سه بعدی کاسته شده و یا باعث از کار افتادن دستگاه گردد.

به عنوان مثال، ریل ها، شفت ها و یا بطور کلی تمامی قسمتهای مکانیکی متحرک دستگاه پرینتر سه بعدی نیازمند تمیز کاری و روانکاری با استفاده از روانکارهای مخصوص است و در صورت عدم توجه به آن احتمال خرابی زود هنگام این قطعات وجود خواهد داشت.

همچنین اکثر دستگاه های پرینتر سه بعدی با استفاده از سیستم تسمه تایم و پولی کار می کنند و این قطعات به مرور زمان دچار سائیدگی و در نتیجه شکل شدگی می شوند که نتیجه آن افت کیفیت پرینت سه بعدی خواهد بود. لذا سرویس های دوره ای دستگاه به هیچ عنوان فراموش نشود.

نکات کاربردی پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی سرویس پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی نکته شماره 5: نگهداری و استفاده درست از فیلامنتهای پرینتر سه بعدی

فیلامنت ماده مصرفی پرینتر سه بعدی است و مدل سه بعدی با استفاده از آن پرینت می شود و به همین دلیل فیلامنت تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت قطعه پرینت سه بعدی شده دارد. هر چقدر کیفیت فیلامنت بالاتر باشد به همان اندازه کیفیت پرینت نیز بالاتر خواهد بود.

اکثر کاربران پرینتر سه بعدی از فیلامنتهای متنوعی برای پرینت مدلهای مختلف استفاده می کنند و معمولاً آنها را در جای مناسب نگهداری نمی کنند. فیلامنت بسیار به رطوبت و همچنین گرد و غبار موجود در هوا حساس است و آنها را جذب خود نموده و همین موضوع باعث افت کیفیت پرینت سه بعدی می شود.

تمامی فیلامنتهای نو در بسته بندی های وکیوم شده عرضه می شوند تا بدین ترتیب مانع از خشک شدن و یا مرطوب شدن آن شوند. این کار باید برای تمامی فیلامنتهای مصرف شده نیز انجام شود. حتماً بعد از استفاده از فیلامنت، آن را در ظرف مخصوص و به دور از نور آفتاب و همچنین حرارت و رطوبت و بخصوص محیط های پر از گرد و غبار نگهداری نمائید.

همچنین می توانید از مواد رطوبت زدا و دستگاه های گرم کن جهت رطوبت زدایی فیلامنت نیز استفاده نمائید. جهت رطوبت زدایی فیلامنت، آن را برای چندین ساعت در داخل دستگاه گرم کن با دمای متوسط قرار دهید. در صورتی که شما دستگاه گرم کن ندارید، می توانید از خود گرم کن صفحه ساخت دستگاه پرینتر سه بعدی و یک ظرف در بسته به عنوان دستگاه خشک کن استفاده نمائید.

نکات کاربردی پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی نگهداری فیلامنت پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی نکته شماره 6: از اسلایسرهای مختلف استفاده نمائید.

اسلایسر پرینتر سه بعدی یکی دیگر از چیزهایی است که بر کیفیت پرینت سه بعدی تاثیر به سزایی دارد. اسلایسر های مختلفی جهت استفاده برای پرینترهای مختلف وجود دارد که از بین آنها می توانید به اسلایسر کیورا، مانکاتی، سیمپیلی فای تری دی و غیره اشاره نمود.

هر کدام از این اسلایسر ها نکات مثبت و منفی خاص خودشان را دارند و تقریباً نمی توان گفت که کدام اسلایسر برترین است و با توجه به نوع مدلی که قصد پرینت سه بعدی آن را دارید، نتایج خروجی هر کدام از آنها می تواند متفاوت باشد. همچنین برخی از اسلایسرها دارای قابلیتهای خاص و منحصر به فردی هستند که می توانند کمک زیادی به شما در راستای پرینت حرفه ای مدل سه بعدی نمایند.

لذا توصیه می شود اسلایسر های مختلف را تست نموده و نکات مثبت و منفی آنها را شناسایی نمائید تا بتوانید اسلایسر پرینتر سه بعدی مناسب را بر اساس نیاز خود و نوع مدلی که قصد پرینت آن را دارید انتخاب نموده و استفاده نمائید.

نکات کاربردی پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی نرم افزار پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی نکته شماره 7: سرعت پرینت را کم نمائید.

یکی دیگر از پارامترهایی که تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت پرینت سه بعدی دارد، سرعت پرینت است. همه کاربران پرینتر سه بعدی به این موضوع واقف هستند که هر چقدر سرعت پرینت سه بعدی کمتر باشد به همان اندازه کیفیت پرینت سه بعدی بهتر خواهد شد. لذا توصیه می شود از سرعت های پائین پرینت برای پرینت قطعات و بخصوص قطعات کوچک و دارای جزئیات ریز استفاده نمائید.

توجه داشته باشید که زیاد و یا کم کردن سرعت پرینت بر سایر پارامترهای پرینت سه بعدی نیز تاثیر دارد و این موضع را حتماً در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، در برخی از موارد با کم کردن سرعت پرینت سه بعدی، شما می بایست دمای نازل را نیز تا حدودی کاهش دهید.

نکات کاربردی پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی تاثیر سرعت بر کیفیت پرینت سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی نکته شماره 8: عملیات پس از پرینت سه بعدی را فراموش نکنید.

عملیات پس از پرینت می تواند نتیجه کار پرینت سه بعدی را بهبود دهد. به همین خاطر توصیه می شود حتماً پس از پرینت سه بعدی، کمی وقت صرف نموده و اصلاحاتی را با استفاده از ابزارهای معمولی مانند سنباده، کاتر و غیره بر روی مدل پرینت سه بعدی شده انجام دهید.

برخی از فیلامنتها مانند فیلامنت ABS را می توان با استفاده از حمام استون پرداخت کاری و صیغلی نمود و علاوه بر آن می توانید از انواع بتونه ها جهت پرداخت کاری و در نهایت رنگ آمیزی مدلهای پرینت سه بعدی شده استفاده نمائید.

نکات کاربردی پرینتر سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی تاثیر حمام بخار استون بر کیفیت سطح پرینت سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی

پرینتر سه بعدی با تمامی جذابیت و کاربردی که در صنایع مختلف دارد، دارای نکات زیادی است که توجه نمودن به آنها باعث افزایش کارایی دستگاه و همچنین کیفیت خروجی دستگاه می شود. گروه فنی و مهندسی شرکت برنا نو آوران پویا همواره در تلاش است تا نکات مهم و کاربردی را در قالب مقالات آموزشی برای تمامی علاقمندان این تکنولوژی آموزش دهد. جهت مطالعه بیشتر در مورد پرینتر سه بعدی و پرینت سه بعدی می توانید به سایر مقالات وب سایت مراجعه نمائید.

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی

در دستگاه های سی ان سی و یا پرینتر سه بعدی، مدل به صورت سه بعدی ساخته می شود که از بی شمار نقطه در فضای سه بعدی تشکیل شده است. همانطور که اطلاع دارید هر نقطه ای در فضا دارای مختصات خاص خود است که معمولاً به آن x، y و z گفته می شود.

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی  به عبارت دیگر، هر کدام از اینها اشاره به موقعیت آن نقطه در راستای آن محور دارد به طوریکه آن محور عمود بر صفحه فرضی ایجاد شده توسط دو محور دیگر است. در سیستم های تک محوره، این موقعیت بیان کننده جایگاه نقطه بر روی یک خط است و در سیستمهای سه محوره بیان کننده موقعیت یک نقطه و یا شیء در فضا است.

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی

به همین دلیل است که دستگاه های پرینتر سه بعدی نیازمند سه محور هستند تا بتوانند یک مدل سه بعدی را پرینت نمایند. تولید کنندگان پرینتر سه بعدی از سیستمهای حرکتی مختلفی جهت جابجا نمودن اکسترودر و یا هات اند استفاده می کنند تا بتوانند فیلامنت ذوب شده را در نقاط خاص تزریق نموده و مدل سه بعدی را بسازند.

جابجایی محورهای حرکتی و یا نوع سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی تاثیر بسیار زیادی بر پرینت سه بعدی و یا به عبارت دیگر کیفیت سطح پرینت و همچنین سرعت پرینتر سه بعدی دارد. در پرینترهای سه بعدی، مدل سه بعدی به صورت لایه به لایه پرینت می گردد و به همین دلیل دو محور x و y موقعیت نقاط هر لایه پرینت را مشخص می کند و محور z تعیین کننده ضخامت لایه های پرینت است. البته لازم به ذکر است که نقاط هر لایه و ضخامت لایه های پرینت توسط اسلایسر پرینتر سه بعدی تعیین و ایجاد می شود.

در این مقاله به بررسی انواع سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی با تکنولوژی FDM استفاده می شود پرداخته شده است. متداول ترین سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی سه بعدی عبارتند از:

 • سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی
 • سیستم حرکتی کارتزینی
 • سیستم حرکتی CoreXY
 • سیستم حرکتی دلتا (Delta)
 • سیستم حرکتی پولار (Polar)
 • سیستم حرکتی اسکارا (Scara)

 

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی کارتزینی

سیستم حرکتی کارتزینی کیکی از پر کاربردترین و معروف ترین سیستم حرکتی مورد استفاده در دستگاه های سی ان سی (CNC) و دستگاه های پرینتر سه بعدی است. در این سیستم حرکتی هات اند و یا اکسترودر دستگاه با استفاده از سه محور حرکت خطی جداگانه به حرکت در می آید و معمولاً از یک عدد موتور و یا استپر موتور در هر محور جهت جابجا نمودن ان محور استفاده می شود.

به عبارت دیگر، جهت حرکت در راستای محور طولی و یا محور x، استپر موتور مربوط به محور طولی شروع به کار کرده و آن را به حرکت در می آورد. در این سیستم حرکتی، محورها به همدیگر کوپل نمی باشند و مستقل کار می کنند و حرکت هر کدام از آنها تاثیری بر حرکت و یا عملکرد سایر محورها ندارد.

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی که با سیستم کارتزینی طراحی و ساخته شده اند، داراری صفحه ساخت های مربعی و یا مستطیلی هستند و این سیستم حرکتی به دلیل سادگی آن از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. به دلیل مستقل بودن محورها از همدیگر در این سیستم حرکتی، معمولاً تجهیزات حرکتی باعث سنگین شدن محورهای حرکتی می شوند و همین موضوع در برخی موارد باعث بوجود آمدن مشکلاتی در طول بازه کارکرد سیستم می گردد.

همچنین به دلیل سنگین بودن احتمالی برخی از سیستم ها، تغییر سرعت و یا جهت حرکت در این سیستمها باعث بوجود آمدن ارتعاشات در دستگاه و در نتیجه افت کیفیت پرینت سه بعدی می شود. لذا تنظیم پارامترهایی مانند سرعت و شتاب و جرک (Jerk) در این سیستم ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورت عدم تنظیم دقیق آنها، احتمال افت کیفیت پرینت سه بعدی و عدم تزریق دقیق مواد در نقاط تعریف شده وجود خواهد داشت.

 

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی CoreXY

سیستم حرکتی CoreXY یکی دیگر از سیستمهای حرکتی است که در دستگاه های CNC و پرینترهای سه بعدی مورد استفاده قرار میگیرد. این سیستم حرکتی بسیار به سیستم حرکتی کارتزینی شبیه است ولی از مکانیزم حرکتی خاصی جهت جابجا نمودن محورها استفاده می کند.

برخلاف سیستم حرکتی کارتزینی که هر محور به صورت مستقل کار می کند، در سیستم CoreXY، دو محور طولی و عرضی به وسیله یک تسمه طولانی و یک تکه به همدیگر کوپله هستند و از دو عدد موتور و یا استپر موتور جهت حرکت در هر یک از محورها استفاده می شود که به صورت الکترونیکی به همدیگر کوپله هستند.

برخلاف سیستم کارتزینی که تمامی محورها مستقل از هم بودند، در سیستم حرکتی CoreXY، تنها محور Z از دو محور دیگر مستقل است و کارکرد آن تاثیر بر عملکرد بقیه محورها ندارد. از سیستم CoreXY در دستگاه های پرینتر سه بعدی حرفه ای و یا خاص استفاده می شود و دلیل آن نحوه استفاده از تجهیزات و اعمال تنظیمات خاص و پیچیده این سیستم حرکتی است.

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی CoreXY

این سیستم داراری مزایای زیادی است که اولین و مهمترین آنها فراهم بودن شرایط حرکت با سرعت بالا است. به عبارت دیگر، سرعت حرکت در سیستم CoreXY می تواند بسیار بیشتر از سیستم کارتزینی باشد. در این سیستم، استپر موتورها همراه با حرکت موتورها جابجا نمی شوند و به همین دلیل احتمال خرابی سیمهای استپر موتورها از بین می رود و همچنین به دلیل سبک تر شدن محورهای حرکتی، امکان جابجایی و بخصوص تغییر سرعت و جهت سریعتر هات اند و یا اکسترودر دستگاه فراهم است.

همچنین استفاده از سیستم حرکتی CoreXY، باعث کاهش ارتعاشات دستگاه پرینتر سه بعدی و در نتیجه افزایش کیفیت پرینت سه بعدی می شود. دقت این سیستم حرکتی وابستگی بسیار زیادی به تسمه بکار برده شده در آن دارد و میزان شل بودن و یا سفت بودن تسمه می تواند باعث ایجاد خطاهایی در پروسه پرینت شود. تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی تولیدی شرکت برنا نو اوران پویا با استفاده از سیستم CoreXY طراحی و تولید می شوند و به همین دلیل از دقت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

 

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی CoreXY

در سیستم حرکتی دلتا از مکانیزم حرکتی خاصی استفاده می شود که همین موضوع باعث می شود به این سیستم حرکتی ربات دلتا نیز گفته شود. در این سیستم حرکتی، هات اند و یا اکستوردر به سه سری از بازوهایی وصل است که با استفاده از موتورهایی در مسیر حرکت خطی عمودی جابجا می شوند.

به بیان ساده تر، در سیستم حرکتی دلتا بر خلاف سایر سیستمهای حرکتی از سه عدد موتور جهت ایجاد حرکت در هر راستایی استفاده می شود و تمامی موتورها در جای خود ثابت بوده و در نتیجه فشاری به سیستمهای حرکتی وارد نمی کنند. پرینترهای سه بعدی با سیستم حرکتی دلتا، دارای صفحه ساختهای دایره ای شکل هستند و می توان گفت که این نوع پرینترهای سه بعدی دارای عملکرد بسیار بالایی در پرینت قطعات دایره ای شکل و یا منحنی وار هستند.

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی CoreXY

پرینترهای سه بعدی با سیستم حرکتی دلتا معمولاً جهت پرینت سه بعدی مدلهای بلند مناسب هستند و به همین دلیل محدودیت در اندازه سطح پرینت دارند. علاوه بر آن، پروسه کالیبراسیون و ایراد یابی این نوع پرینترهای سه بعدی با توجه به پیچیده بودن سیستم حرکتی آنها کمی سخت و زمان بر است.

 

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی پولار (Polar)  

برخی از دستگاه های پرینتر سه بعدی از سیستم حرکتی پولار استفاده می کنند که کاملاً با سیستمهای حرکتی کارتزینی تفاوت دارد. در این سیستم حرکتی از یک واحد خطی و دو زاویه جهت موقعیت یابی یک نقطه در فضا استفاده می شود. به همین دلیل این نوع پرینترهای سه بعدی نیازی به فریم خاصی نیستند و با استفاده از آنها می توان از تمامی فضای موجود جهت پرینت سه بعدی استفاده نمود.

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی پولار

این نوع پرینترهای سه بعدی از محبوبیت زیادی برخوردار نیستند و به همین دلیل زیاد برای کاربران دستگاه های پرینتر سه بعدی آشنا نمی باشند. بر اساس نوع طراحی این نوع سیستم های حرکتی، هم هات اند و یا اکسترودر دستگاه و هم صفحه ساخت می تواند دارای حرکت چرخشی داشته باشند. در فیلم زیر نحوه کارکرد دستگاه پرینتر سه بعدی با سیستم حرکتی پولار نشان داده شده است.

 

 

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی اسکارا (Scara)

سیستم حرکتی اسکارا در اصل نوعی بازوی ربات است که هات اند و یا اکسترودر بر روی آن نصب شده است و این بازوی ربات دارای قابلیت حرکت در صفحه XY و پرینت لایه های مدل است. بطور کلی پرینتر سه بعدی مدل اسکارا از یک بازو یک سیستم حرکت مستقل محور z جهت جابجا نمودن صفحه ساخت تشکیل شده است.

بازوی ربات بکار رفته در پرینتر سه بعدی می تواند با توجه به نوع طراحی می تواند تک بازو یا دو بازویی باشد. این نوع پرینترهای سه بعدی نیز مانند پرینترهای سه بعدی پولار از محبوبیت زیاد خاصی برخوردار نیستند ولی همانند آنها نیازمند فریم خاصی نمی باشند و به همین دلیل از قیمت پایینتری نسبت به سایر دستگاه های پرینتر سه بعدی برخوردار هستند.

توجه داشته باشید که در این پرینترهای سه بعدی نیز از دو عدد موتور جهت به حرکت در آوردن بازوها در صفحه xy استفاده می شود که به همدیگر کوپل هستند. این نوع پرینترهای سه بعدی دارای سرعت پرینت سه بعدی بالایی هستند ولی جهت دستیابی به دقت بالا نیازمند استفاده از تجهیزات حرکتی بسیار دقیق در بازوها هستند.

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی اسکارا (Scara)

سیستمهای حرکتی معرفی شده در این مقاله می توانند در تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی و یا سی ان سی مورد استفاده قرار بگیرند و در راستای استفاده از هر نوع سیستم حرکتی می توان از تجهیزات حرکتی متنوعی استفاده نمود که قبلاً در مقالات آموزشی این وب سایت اشاراتی به آنها شده است، ولی جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها می توانید با کارشناسان فنی و مهندسی شرکت برنا تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

 

صلبیت و استحکام پرینتر سه بعدی

پیش از مقالات زیادی چه توسط ما و چه توسط سایر دوستداران و کاربران و یا تولید کنندگان پرینتر سه بعدی درباره پارامترهای مهم و تاثیر گذار بر کیفیت پرینت سه بعدی مانند سرعت پرینت، کیفیت فیلامنت، تنظیمات اسلایسر و غیره چاپ شده است ولی کمتر جایی در مورد صلبیت و استحکام پرینتر سه بعدی و سفتی پرینتر سه بعدی و تاثیر آن بر کیفیت چاپ سه بعدی صحبت به میان آمده است.

پرینتر سه بعدی فلزی

صلبیت و استحکام پرینتر سه بعدی

منظور از صلبیت و استحکام پرینتر سه بعدی چیست؟

منظور از صلبیت و استحکام پرینتر سه بعدی مربوط به نوع فریم و یا بدنه دستگاه و میزان استحکام آن و همچنین نوع تجهیزات و نحوه اتصال آنها به همدیگر و بطور کلی میزان صلبیت سیستم حرکتی است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و این پارامترها تاثیر مستقیم و زیادی بر کیفیت پرینت سه بعدی دارند.

در خیلی از موارد طراحان و تولید کنندگان پرینتر سه بعدی به دنبال طراحی سیستم های حرکتی دقیق و محکمی هستند و به همین دلیل اقدام به استفاده از صلبیت و استحکام پرینتر سه بعدی تجهیزات استاندارد و رده بالا مانند ریل و واگن، بال اسکرو و همچنین موتورهای دقت بالا می کنند و بدین ترتیب می خواهند دقت دستگاه های خود را افزایش دهند ولی از یک نکته غافل می شوند و آن صلبیت و یا استحکام سازه ای است که این تجهیزات بر روی آن نصب می شوند.

صلبیت و استحکام پرینتر سه بعدی

در صورتی که سازه دستگاه، بدنه و یا فریم دستگاه پرینتر سه بعدی محکم و صلب نباشد، تجهیزات بکار رفته در آن زیاد نقش مهمی در دقت و کیفیت پرینت سه بعدی نمی توانند داشته باشند و به همین دلیل می بایست این موضوع در نظر گرفته شود. همانطور که اطلاع دارید تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی دارای سیستم حرکتی در سه راستای طولی، عرضی و ارتفاعی هستند که این سیستم ها همیشه در طول پروسه پرینت در حال حرکت هستند و دقیق بودن این سیستم های حرکتی تاثیر زیادی بر کیفیت و دقت قطعه پرینت سه بعدی شده دارد.

در صورتی که سیستم های حرکتی به سازه ای محکم و صلب متصل نباشند، حرکتهای متوالی و رفت و بر گشتی آنها باعث ایجاد ارتعاش در دستگاه پرینتر سه بعدی و به تناسب آن باعث افت کیفیت پرینت خواهد شد. متوسط دقت اکثر دستگاه های پرینتر سه بعدی در حدود 50 الی 100 میکرون است و اگر فریم و یا بدنه دستگاه پرینتر سه بعدی به اندازه کافی مستحکم و صلب نباشد، هیچ سیستم حرکتی دقیقی نمی تواند تضمین کننده دقت مورد نظر باشد.

از مواد مختلفی در طراحی و ساخت فریم و یا پایه دستگاه های پرینتر سه بعدی استفاده می شود که از بین آنها می توان به پروفیل های آلومینیوم، بدنه های یک پارچه فلزی، بدنه های چوبی و بدنه های پلاستیکی و یا اکلریکی اشاره نمود. همانطور که در شکل زیر می بینید بدنه دستگاه اول با استفاده از چوب ساخته شده است و بدنه دستگاه دوم با استفاده از فلز طراحی و ساخته شده است.

مقایسه پرینتر سه بعدی

صلبیت و استحکام پرینتر سه بعدی

در حالت استفاده از چوب به عنوان فریم دستگاه، به راحتی می توان تجهیزات را با دست تکان داده و یا به اصطلاح دیگر، صلبیتی در فریم دستگاه دیده نمی شود در حالیکه دستگاه دوم با بدنه فلزی صلبیت بالاتری دارد و امکان تکان دادن قطعات به راحتی وجود ندارد. همین صلبیت در طول پروسه پرینت تعیین کننده کیفیت پرینت سه بعدی خواهد بود و به دلیل حرکت های متوالی و رفت و برگشتی تجهیزات متحرک مانند اکسترودر، ارتعاشات باعث ایجاد اعوجاج و بی دقتی در پروسه پرینت خواهد شد.

صلبیت و استحکام پرینتر سه بعدی

بر طبق بررسی های انجام شده، بدنه چوبی و یا پلاستیکی دستگاه های پرینتر سه بعدی تقریبا دو تا سه برابر ضعیف تر از بدنه های یک پارچه فلزی هستند و به همین دلیل توصیه اکید می شود تا به هیچ عنوان به دنبال خرید دستگاهی با بدنه چوبی و یا اکلریکی نباشید چرا که از صلبیت بالایی برخوردار نیستند و علاوه بر آن امکان شکستگی و یا تغییر فرم بدنه در اثر حرارت و یا بارهای وارده وجود دارد.

تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی تولیدی شرکت برنا نو آوران پویا با استفاده از فلز و به صورت یکپارچه طراحی و تولید شده اند و از صلبیت و استحکام پرینتر سه بعدی بسیار برخوردار هستند که همین موضوع به همراه سایر تجهیزات استاندارد بکار رفته در سیستم های حرکتی تضمین کننده دقت و طول عمر بالای دستگاه های این شرکت است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع پرینترهای سه بعدی و همچنین نوع تجهیزات بکار رفته در این دستگاه ها می توانید با واحد فروش و یا واحد فنی و مهندسی این مجموعه تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

معرفی نرم افزازهای پرینتر سه بعدی 

هر دستگاه CNC که پرینتر سه بعدی نیز یکی از آنها است جهت شروع به کار نیازمند کدهای زبان ماشین است که این کدها در اصل تعیین کننده روش ساخت قطعه سه بعدی هستند. کدهای زبان ماشین با استفاده از نرم افزارهای مخصوص تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

کدهای زبان ماشین در دستگاه های پرینتر سه بعدی با استفاده از نرم افزار پرینتر سه بعدی که به آن نرم افزار اسلایسر نیز گفته می شود تولید می شوند و تقریباً اکثر این اسلایسرها دارای تنظیمات مشابه بوده و در صورت آشنایی با یکی از آنها به راحتی و با کمی جستجو می توانید از بقیه آنها نیز استفاده نمائید.

تقریبا اکثر پرینترهای سه بعدی و بخصوص پرینترهای سه بعدی اپن سورس توانایی اجرای کدهای تولید شده با انواع نرم افزارهای اسلایسر را دارند ولی در برخی از دستگاه های پرینتر سه بعدی تنها می توان از یک اسلایسر خاص استفاده نمود و به همین دلیل قبل از شروع به استفاده از نرم افزار دیگر، از سازگار بودن آن نرم افزار با دستگاه خود مطمئن شوید.

در این مقاله بهترین نرم افزارهای پرینتر سه بعدی که به صورت رایگان ارائه می شوند معرفی شده اند. شما می توانید تمامی این نرم افزارها را رایگان دانلود نموده و استفاده نمائید. برخی از نرم افزارهای پرینتر سه بعدی در زیر آورده شده اند:

 • نرم افزار Cura
 • نرم افزار Slic3r
 • نرم افزار PrusaSlicer
 • نرم افزار Mattercontrol
 • نرم افزار OctoPrint
 • نرم افزار repetier-Host
 • نرم افزار Meshmixer
 • نرم افزار MeshLab
 • نرم افزار Netfabb

نرم افزار پرینتر سه بعدی Cura

این نرم افزار در اصل برای دستگاه های پرینتر سه بعدی اولتی میکر توسعه داده شده است ولی با استفاده از آن می توان اکثر پرینترهای سه بعدی را نیز راه اندازی نمود. این نرم افزار بطور کامل اپن سورس است و در صورتی که دانش برنامه نویسی داشته باشید می توانید آن را اختصاصی سازی نموده و عرضه نمائید.

می توان گفت که این نرم افزار محبوب ترین نرم افزار پرینتر سه بعدی است که کاربران بسیار زیادی دارد و بسیاری از دستگاه های موجود در بازار در این نرم افزار از پیش تعریف شده اند و نیازی به تعریف آن دستگاه ها نمی باشد.

این نرم افزار از نظر کاربری بسیار ساده و راحت است و استفاده از آن نیاز به دانش خاصی نیست. در صورتی که به دنبال نرم افزار حرفه ای با قابلیت تنظیم پارامترهای بسیار زیاد هستید، این نرم افزار را به شما پیشنهاد می کنیم چرا که امکان تنظیم نمودن 400 پارامتر پرینت سه بعدی در آن فراهم شده است.

یکی دیگر از قابلیت های این نرم افزار پرینتر سه بعدی، قابلیت اتصال مستقیم آن به کامپیوتر است که در این حالت کامپیوتر شما می بایست در طول پروسه پرینت سه بعدی روشن بماند.

نرم افزار پرینتر سه بعدی cura

نرم افزار پرینتر سه بعدی Slic3r

این نرم افزار پرینتر سه بعدی، یک نرم افزار اپن سورس است که قابلیتهای منحصر به فرد بسیار زیادی دارد که شما نمی توانید این قابلیت ها را در نرم افزار دیگر بیابید. ورژن 1.3.0 آخرین ورژن این نرم افزار است که بعد از سه سال تلاش ارائه شده که همراه با این به روز رسانی قابلیت های دیگری مانند infill لانه زنبوری، اتصال مستقیم به کامپیوتر از طریق یو اس بی، پشتیبانی از فایلهای 3MF و غیره نیز به آن اضافه شد.

مقالات آموزشی بسیار زیادی در مورد این نرم افزار وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید به راحتی این نرم افزار را استفاده کنید. یکی دیگر از قابلیت های این نرم افزار آن است که می توان فایلهای تولید شده با این نرم افزار را مستقیما توس نرم افزار OctoPrint بکار برد.

نرم افزار پرینتر سه بعدی slic3r

 

نرم افزار پرینتر سه بعدی PrusaSlicer

نرم افزار پرینتر سه بعدی PrusaSlicer که با استفاده از اسلایسر Slic3r توسعه داده شده است از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. در این نرم افزار تنظیمات زیادی در نظر گرفته شده است و برخی از ویژگی های آن منحصر به فرد است. رابط کاربری این نرم افزار بسیار ساده و راحت طراحی شده است بطوریکه کار کردن با آن را راحت کرده است.

در این نرم افزار برخی ویژگی ها مانند ساپورت گذاری اختصاصی، پشتیبانی از چند مواد بطور همزمان و قابلیت تغییر ضخامت لایه های پرینت در راستای ارتفاع مدل جهت دستیابی به سطوح ظریف تر در نظر گرفته شده است که کار کردن با آن را لذت بخش تر نموده است.

از این اسلایسر می توان برای پرینترهای سه بعدی FDM و پرینترهای سه بعدی رزینی بطور همزمان استفاده نمود. همچنین این نرم افزار دارای سطح دسترسی های مختلف به تنظیمات برای افراد مختلف با دانش کاربری متفاوت است.  

به دلیل اینکه این نرم افزار ار هسته نرم افزار Slic3r استفاده می کند، به همین دلیل بسیاری از پروفایل های نرم افزار فوق را نیز بر روی آن تعریف نمود.

نرم افزار پرینتر سه بعدی Prusaslicer

نرم افزار پرینتر سه بعدی Mattercontrol

این نرم افزار در اصل یک نرم افزار طراحی سه بعدی و اسلایسر پرینتر سه بعدی برای کامپیوترهای رومیزی است. علاوه بر اماکن ذخیره کدهای زبان ماشین بر روی فلش مموری و راه اندازی پرینتر سه بعدی از طریق آن امکان راه اندازی و کنترل پرینتر سه بعدی از طریق کابل یو اس بی در این نرم افزار وجود دارد.

صفحه کاربری این نرم افزار بطور خاصی ساختار بندی شده است بطوریکه در سمت چپ آن گزینه های انتخاب فایل و کتابخانه مدل های سه بعدی هندسی جهت وارد نمودن آنها به صفحه پرینت قرار دارد. همچنین امکان ادغام مدل های هندسی با مدل STL و استفاده از آنها جهت ساپورتهای مدل اصلی در این نرم افزار وجود دارد.

از این نرم افزار علاوه بر اسلایس نمودن مدل سه بعدی ، می توان جهت طراحی مدل سه بعدی نیز استفاده نمود. به عبارت دیگر، بر خلاف اکثر نرم افزارهای پرینتر سه بعدی که تنها کار اسلایس و تولید کدهای زبان را انجام می دهند، نرم افزار Mattercontrol نرم افزاری دو منظوره بوده  با استفاده از آن می توان پروسه طراحی و پرینت را تنها در یک نرم افزار اجرایی نمود.

نرم افزار پرینتر سه بعدی Mattercontrol

 

نرم افزار پرینتر سه بعدی OctoPrint

نرم افزار OctoPrint در اصل هاست پرینتر سه بعدی بر پایه وب است که اجازه کنترل کامل پروسه پرینت سه بعدی و همچنین خود پرینتر سه بعدی را فراهم می نماید. این نرم افزار با استفاده از یک دانگل وای فای مانند رزبری پای که به دستگاه پرینتر سه بعدی شما متصل می شود اجاره کنترل و راه اندازی پرینتر سه بعدی از راه دور و با استفاده از صفحه وب Octoprint را فراهم می نماید.

علاوه بر اینکه می توان از این نرم افزار جهت اسلایس نمودن مدل های سه بعدی استفاده نمود، این نرم افزار تمامی کدهای زبان ماشین تولید شده با نرم افزارهای دیگر را پشتیبانی میکند و تمامی آنها را به صورت تصویری نمایش می دهد.

این نرم افزار با تمامی قابلیت های بالقوه آن نرم افزار رایگان و اوپن سورن است و بحث های بسیار زیادی در مورد این نرم افزار در وب سایتهای مختلف در حال انجام است. وب سایت این نرم افزار در برگیرنده پلاگین های بسیار زیادی است که فعال سازی آنها و استفاده از آنها بسیار آسان است. جهت دانلود این نرم افزار و همچنین پلاگین های مربوطه می توانید به وب سایت این شرکت مراجعه نمائید.

نرم افزار پرینتر سه بعدی Octoprint

 

نرم افزار پرینتر سه بعدی Repetier-Host

نرم افزار پرینتر سه بعدی Repetier-Host را می توان یکی از محبوب ترین نرم افزارهای پرینتر سه بعدی نامید که در بین سازندگان و یا استفاده کنندگان پرینترهای سه بعدی ریپ رپ طرفداران بسیار زیادی دارد. این نرم افزار هم نرم افزاری اپن سورس است که توانایی بسیار زیادی در اسلایس نمودن و راه اندازی دستگاه های پرینتر سه بعدی دارد.

هر نوع کاربری و در هر سطحی می تواند از این نرم افزار استفاده نماید. این نرم افزار تا 16 عدد اکسترودر را ساپورت می کند و دارای قابلیت ساپورت گذاری منحصر به فردی است و تقریبا تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی FDM را پشتیبانی می کند.

این نرم افزار همچنین امکان کنترل و راه اندازی از راه دور پرینتر سه بعدی را از طریق سرور فراهم می کند و شما می توانید با استفاده از تبلت، گوشی هوشمند و یا کامپیوتر به پرینتر سه بعدی خود دسترسی داشته و آن را کنترل کنید.

نرم افزار پرینتر سه بعدی Repetier-Host

 

نرم افزار پرینتر سه بعدی Meshmixer

این نرم افزار یک نرم افزار پرینتر سه بعدی بسیار پیشرفته جهت دیدن، چک کردن، ویرایش کردن و اصلاح کردن فایلهای STL است. به کمک این نرم افزار می توانید فایلهای خود را به صورت خودکار ایرادیابی نموده و اصلاح نمائید.

به عنوان مثال، ایراد دیواره یا ضخامت صفر که در بسیاری از مدلهای سه بعدی رایج است را می توان با این نرم افزار یافته و اصلاح نمود. با توجه به حرفه ای بودن این نرم افزار، استفاده از آن توسط افراد مبتدی می تواند سخت باشد ولی راهنماهای بسیار زیادی در اینترنت وجود دارد که به کمک آنها می توانید نحوه کار با این نرم افزار را فرا گرفته و استفاده نمائید.

نرم افزار پرینتر سه بعدی Meshmixer

 

نرم افزار پرینتر سه بعدی MeshLab

نرم افزار پرینتر سه بعدی MeshLab، یک نرم افزار حرفه ای جهت ویرایش فایلهای STL و اپن سورس است. این نرم افزار اجازه پردازش و ویرایش مش های مثلثی فایلهای STL را فراهم می کند.

ویرایش، تمیز کردن، تعمیر کردن، رندر کردن، تبدیل مش ها و تبدیل مدلها به مدل های Solid از جمله قابلیت های این نرم افزار است. می توان گفت که این نرم افزار، یک ابزار حرفه ای جهت پردازش فایلهای ایجاد شده با استفاده از نرم افزارهای طراحی سه بعدی و آماده نمودن آنها برای پرینت سه بعدی است.

آخرین نسخه این نرم افزار در سال 2016 ارائه شده است ولی همچنان از آن به عنوان نرم افزار پرینتر سه بعدی محبوب  یاد می شود.

نرم افزار پرینتر سه بعدی Meshlab

 

نرم افزار پرینتر سه بعدی Netfabb

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از نرم افزارهای بسیار محبوب در بین کاربران پرینتر سه بعدی جهت ایراد یابی و اصلاح ایرادهای احتمالی، همین نرم افزار است. به کمک این نرم افزار می توان تمامی فایلهای STL را قبل از اسلایس نمودن، مورد بازبینی قرار داده و ایرادهای احتمالی را شناسایی و رفع نمود.

این نرم افزار دارای قابلیت بسیار پیشرفته ساپورت گذاری اختصاصی جهت بهینه نمودن پروسه پرینت و قطعات پرینت سه بعدی شده، تعمیر مش ها و ابزارهای طراحی دیگر است.

این نرم افزار بر خلاف سایر نرم افزارهای معرفی شده قبلی رایگان نمی باشد و هزینه بسیار زیادی جهت استفاده از آن باید پرداخت نماید. ولی چنانچه شما دانشجو و یا دانش آموز باشید، می توانید از لایسنس سه ساله رایگان آن استفاده نمائید. ورژن های بسیار متنوعی از این نرم افزار جهت کاربری مختلف ارائه می شود که در هنگام انتخاب و دانلود آن باید این موضوع در نظر گرفته شود.

نرم افزار پرینتر سه بعدی Netfabb

برخی از نرم افزارهای پرینتر سه بعدی در بخش دانلودها جهت دانلود رایگان آورده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرینتر سه بعدی و نرم افزارهای مربوطه می توانید با کارشناسان واحد فنی و مهندسی تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

 

علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری همیشه منتظر ابداعات جدید در این حوزه هستند. در سال‌های اخیر با توجه به برگزاری مسابقات متعدد، شناسایی استعدادها و شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها، شاهد نوآوری‌های جذاب بوده‌ایم. از طرف دیگر برند‌های معتبر با سرمایه‌گذاری روی طراحی دوچرخه و به کارگیری تکنولوژی‌های روز، سعی کرده‌اند همگام با رقبای خود و حتی جلوتر از آنها پیش روند. طراحی دوچرخه هوشمند یونی‌کورن محصول چنین رویکردی است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید.

‏‏مرکز طراحی Nordrhein Westfalen که مسئول برگزاری مسابقات رددات است هر سال تیم برتر طراحی را که محصولی عالی و منحصر به فرد تولید کرده‌اند، انتخاب و اعلام می‌کند. امسال، تیم طراحی کنیون (Canyon)، تولیدکننده آلمانی دوچرخه‌های مسابقه و کوهستان، موفق شد این عنوان را به دست آورد.

یکی از روش‌های نوآوری، ترکیب دو یا چند وسیله متفاوت و خلق محصولی جدید با ویژگی‌های خاص است. یکی از شرایط اصلی موفقیت چنین نوآوری‌هایی، طراحی مناسب و ترکیب‌بندی زیبا است. محصول جدیدِ برندِ پرین پاریس (perrin paris) مثال خوبی برای این نوع نوآوری است. در ادامه مثال خوبی از نوآوری در طراحی با تلفیق دو محصول متفاوت را مشاهده می‌کنید.

اغلب طراحان هنگام شروع پروژه وسوسه می‌شوند که سریع به سراغ اسکچ زدن و طراحی ظاهر محصول بروند. این کار مثل انتخاب مبلمان بدون اطلاع از اندازه اتاق است. برای طراحی یک محصول ابتدا باید پایه‌ و اساس آن را آماده کرد. اینجاست که تفکر سیستمی به کار گرفته می‌شود تا ابتدا تصویر بزرگِ پروژه را ببینیم و سپس درک درستی از کنش‌ها و واکنش‌ها به دست آوریم.

طراح صنعتی آمریکا تاکر ویمیستر (Tucker Viemeister) ، لوگویی به سبک نازی ها در واکنش به سیاست های نژاد پرستانه دونالد ترامپ (Donald Trump) طراحی کرد.
لوگو عبارتست از از حرف T که در دایره ای قرارگرفته و رنگ پس زمینه آن قرمز است که شبیه نماد صلیب شکسته که توسط نازی ها (Nazis) استفاده می شده می باشد.

در فضاهای کوچک، پیدا کردن جا برای میزتحریر کوچک دشوار است، حالا فرض کنید بخواهید میزی بزرگ با کشوهای فراوان نیز در اتاق کوچک جای‌دهید. خبر خوب این که نیازی به میز کشو دار نیاز ندارید. تنها کافیست از فضاهایی که در اختیار دارید به بهترین شکل استفاده کنید. در ادامه این مطلب چند راهکار ساده برای استفاده بهینه از فضای کم میز به شما آموزش خواهیم داد.

امسال بی ام و با رونمایی از خودرو آینده‌نگرانه BMW i و ساختار درونی جذاب و متفاوت آن، در نمایشگاه CES دورنمای جدیدی از فرصت‌ها و چالش‌های موجود در زمینه وسایل نقلیه خودران را به نمایش گذاشت. ساختار درونی BMW i نشان می‌دهد که تعارضی میان شخصی‌سازی و اشتراک‌گذاری در خودروهای آینده وجود ندارد و می‌توان هر دو ویژگی را در کنار هم به کار گرفت.

 

بی ام و در نمایشگاه لوازم الکترونیکی لاس‌وگاس (CES)، نگاه خود به آینده صنعت اتومبیل‌سازی را در قالب محصولات به نمایش درآورد. یکی از این محصولات BMW i است؛ کانسپتی که آینده وسایل خودران و سبک زندگی بر مبنای ارتباطات را به تصویر می‌کشد.

آینده خودرو در فضای داخلی i BMW به گونه‌ای ترسیم شده است که سرنشینان به جای نشستن و نگاه کردن به روبرو، می‌توانند حین سفر کارهای خود را انجام دهند یا با سیستم هلوگرافیک خودرو تعامل داشته باشند. سیستم هدایت این خودرو بر اساس حالت رانندگی، تغییر می‌کند. در وضعیت خودران، نمایشگر و سیستم کنترل تغییر کرده و سرعت دادن، ترمز کردن و حرکتِ فرمان به حداقل می‌رسد.

‏آکادمی طراحی کفش پنسل (Pensole) با همکاری شرکت اتودسک و وکام، ضمن برگزاری مسابقه طراحی کفش از همه علاقه‌مندان دعوت کرده است تا در این رقابت شرکت کنند. هدف از برگزاری این مسابقه کشف استعدادهای جوان در زمینه طراحی سه‌بعدی است. ۲۰ طرح اول این رقابت در بزرگ‌ترین نمایشگاه صنعت کفش در لس‌آنجلس به نمایش […]

نوشته مسابقه طراحی کفش با همکاری اتودسک و وکام اولین بار در هزار و یک بوم پدیدار شد.

دبیرخانه ششمین جشواره مد و لباس فجر  طی فراخوانی از همه هنرمندان  برای طراحی پوستر این جشنواره دعوت کرد.
در این فراخوان از طراحان گرافیک دعوت شده با توجه به ملاک‌هایی چون نوآوری، خلاقیت، زیبایی بصری، تکیه بر محوریت موضوع و استفاده از نمادهای هنری، فرهنگی، دینی و هویتی برترین اثر خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
این اقدام بر اساس پیشنهادات رسیده به دبیرخانه و در جهت افزایش مشارکت هنرمندان کشور و بهره‌مندی از نقطه نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران به منظور برپایی مناسب ششمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر به اجرا درآمده است.
طراح اثر برتر علاوه بر دریافت جایزه نقدی و انتخاب به عنوان طراح پوستر، به مخاطبان جشنواره معرفی می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده شرایط مسابقه و همچنین ارسال آثار خود به دبیرخانه جشنواره، به آدرس اینترنتی www.iranmode.com مراجعه کنند.

بیشتر ببینید