درباره afshin

سلام

من یکی از اعضای تیم درباره هستم. اگر سوالی داشتید با من از طریق ایمیل afshin @ darbare.com تماس بگیرید. از اینکه برای دیدن درباره وقت گذاشتید سپاسگزارم.

20

26

55

اگر موفق به اثبات این ادعا شدید راه حل را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید

18

توضیحات بیشتر را اینجا ببینید

#ریاضیات_کاربردی

34

25

23

در حالت کلی همه اعداد n رقمی بجز ۱۰ به توان n منهای ۲، در حاصل تقسیم ۱ بر ۹۹...۹ (با n رقم ۹) به توان ۲  ظاهر می‌شوند.

اگر موفق به اثبات این ادعا شدید راه حل را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. 

15

دلیل این نامگذاری شباهت مسئله با داستانی است که در کتاب این مورخ در مورد خودکشی سربازان به اسارت گرفته شده مطرح شده. برای توضیحات بیشتر ویکی پدیا را ببینید.

 

صورت بندی ریاضی مسئله به این شرح است:

با شروع از شماره یک و تا رسیدن به عدد n، هر بار یکی از اعداد را حذف و عدد بعدی را حفظ میکنیم. این کار را تا رسیدن به یک عدد ادامه میدهیم. آخرین عددی که باقی میماند چیست؟

 

اگر n برابر ۱۳۹۶ باشد آخرین عدد چیست؟ پاسخ و راه حل خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

16

13

16

مثلث سرپینسکی حالت حدی تبدیلی است که با شروع از یک مثلث متساوی الاضلاع و حذف مثلثهای کوچکتر از قسمت‌های باقی‌مانده، مانند شکل درست میشود. همانطور که دیده می‌شود این شکل محیطی برابر بی‌نهایت و مساحتی برابر صفر دارد.
 

17

17

اعداد اول فرد متوالی دوقلوهای اول نامیده شده‌اند. کسی نمیداند آیا تعداد این دوقلو‌ها نامتناهی است یا نه. هرچند شواهد موجود حکایت از نامتناهی بودن آنها می‌کند. در سال 1919 ویگو برون ثابت کرد مجموع معکوسات دوقلو‌های اول یک عدد متناهی است. مقدار بالا با استفاده از کامپیوتر و با محاسبه مجموع معکوسات اعداد دوقلوی اول کوچکتر از ۱۰ به توان ۱۶ محاسبه شده. همچنین کسی نمی‌داند آیا این عدد گویا یا گنگ است.

32

راه حل را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. 

#مسئله

24

به نظر شما اشکال این استدلال چیست؟

17

مطالب بیشتر درباره این ریاضی‌دان و ستاره شناس را در اینجا بخوانید.

نمودار مقایسه‌ای را در این اینجا ببینید.

18

16

54

کوچه‌ر بیرکار (فریدون درخشانی) جایزه ۲۰۱۸ را بهمراه ٣ ریاضیدان دیگر بدست آورده است. این جایزه که به نوبل ریاضیات مشهور است هر چهار سال یکبار به دو، سه یا چهار ریاضی دان زیر ۴۰ سال که در عرصه پژوهش‌های ریاضی تحقیقات می‌کنند، اهداء می‌شود.

 

کوچه‌ر بیرکار سال ١٣٥٧ در روستای "نی" از توابع شهرستان مریوان متولد شده است. او تحصیلات خود را در رشته کارشناسی ریاضی دانشگاه تهران ناتمام گذاشت و برای ادامه زندگی و تحصیل به انگلستان مهاجرت کرد. وی مقطع دکترا را در دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا به اتمام رساند و از سال ٨٥ در دانشگاه کمبریج به عنوان پروفسور ریاضی مشغول به تدریس و تحقیقات است.

 

موضوع تحقیقات ایشان هندسه جبری (Birational geometry) بوده است.

16

روش‌های متعددی برای شمارش اعداد گویا پیشنهاد شده. در این روش که توسط Neil Calkin و Herbert Wilf پیشنهاد شده با شروع از ‍۱/۱ درختی از کسرهای گویا تشکیل میشود بطوری که در شاخه سمت راست m/n کسر (m/(m+n و در شاخه سمت چپ m+n)/n) قرار میگیرد و به این ترتیب همه اعداد گویا در این درخت قرار میگیرند. با شمارش سطر به سطر این درخت می‌توان تناظر یک به یک را ساخت.

خوشه‌های خشم شاهکار جان اشتاین بک، نویسندهٔ شهیر آمریکایی است. این رمان در محکومیت بی‌عدالتی و روایت سفر طولانی یک خانوادهٔ تنگدست آمریکایی است.

15

19

بیشتر ببینید