همه پست‌ها

نگاه اجمالی به مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی

قبل از پرداختن به موضوع مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی  LCD و DLP بهتر است نگاه اجمالی به مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی داشته باشیم و با نحوه کارکرد پرینترهای سه بعدی LCD و پرینترهای سه بعدی DLP آشنا شویم. مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی معمولاً با سه نوع تکنولوژی شامل DLP، LCD و SLA ارائه می شوند که در این مقاله تنها به بررسی دو تکنولوژی LD و DLP پرداخته شده است. در ایم مقاله از سری مقالات شرکت برنا به موضوعات زیر پرداخته می شود. 

 • مقدمه
 • مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD و DLP
 • مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD و DLP
 • مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD و DLP
 • جمع بندی 

 

مقدمه مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی

در تمامی دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی از یک منبع نور که معمولاً نور یو وی (UV) است جهت جامد سازی لایه به لایه رزین های حساس به نور و در نهایت ساخت مدل سه بعدی استفاده می شود. در این دستگاه ها، رزین در مخزن رزین یا تانک رزین که به آن VAT هم گفته می شود ریخته می شود و با تاباندن نور به آن جامد شده و به صفحه پرینت (صفحه ساخت) و یا لایه های پرینت شده قبلی می چسبد. لذا می توان گفت که تنها تفاوت دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی های مختلف در منبع نور آنها و یا نحوه تاباندن نور جهت جامد سازی رزین است.

 

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی

معروف ترین و قدیمی ترین نوع پرینتر سه بعدی رزینی، دستگاه های SLA هستند که در این دستگاه ها از یک لیزر به عنوان منبع نور استفاده می شود که با استفاده از گالوانومتر بر روی صفحه ساخت تابانده می شود و عمل پرینت سه بعدی را انجام می دهد. در این دستگاه ها به دلیل استفاده از لیزر عمل پرنت به صورت نقطه ای انجام می شود.

در مقابل دستگاه های پرینتر سه بعدی SLA، دستگاه های پرینتر سه بعدی DLP هستند که به جای لیزر از یک عدد پروژکتور UV جهت تاباندن نور و جامد سازی رزین حساس به نور استفاده می شود. در این دستگاه ها، نور به صورت صفحه ای و با استفاده از ابزار میکرو آینه ای دیجیتال و یا Digital Micromirror device (DMD) که از میلیونها آینه ریز تشکیل شده است بر روی صفحه ساخت تابانده می شود.

دستگاه های پرینتر سه بعدی LCD که اخیراً توسط تولید کنندگان زیادی طراحی و ساخته می شود از نظر کارکرد بسیار شبیه به دستگاه های DLP هستند و نور را به صورت صفحه ای بر روی صفحه پرینت می تابانند. در این دستگاه ها، نوری از که توسط یک سری از لامپ های یو وی تولید می شود با استفاده از یک  ال سی دی معمولی و یا ال سی دی مونو کروم روی صفحه پرینت تابانده می شود.

در واقع ال سی دی به عنوان ماسک و یا فیلتر نور عمل میکند و تنها پیکسل هایی که جهت آن لایه پرینت لازم است را روشن کرده و اجازه عبور نور را می دهد. به همین دلیل، بر خلاف تکنولوژی های SLA و یا DLP دیگر نیازی به استفاده از ابزار خاصی جهت تاباندن نور نمی باشد. به دلیل شباهت بسیار زیاد پرینترهای سه بعدی رزینی با تکنولوژی DLP و LCD به همدیگر، در این مقاله تنها این دو تکنولوژی با همدیگر مقایسه شده اند.

 

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD و DLP

امروزه شاهد استفاده بسیار زیاد از دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی LCD و DLP در صنایع مختلف و بخصوص صنعت طلا و جواهر سازی، دندان پزشکی، پزشکی و صنایع فنی و مهندسی هستیم و در صورت آشنایی با تفاوت های دو تکنولوژی LCD و DLP به راحتی می توانید دستگاه مورد نیاز خود را شناسایی کرده و اقدام به تهیه و استفاده از ان کنید.

پرینتر سه بعدی رزینی

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی DLP

همانطور که گفته شد، در پرینتر سه بعدی DLP، لایه های پرینت با استفاده از نور ایجاد شده توسط لامپ پروژکتور و عبور آن از دستگاه DMD پرینت می شوند. به همین دلیل نور ایجاد شده توسط یک منبع نور کوچک باید گسترش داده شود تا کل صفحه پرینت را پوشش دهد. بزرگتر کردن و یا گسترش نور باعث بهم ریختگی پیکسل تصویر در گوشه های تصویر می شود.

علاوه بر آن، تعداد پیکسل های پروژکتور DLP ثابت است و با بزرگ و یا کوچک کردن صفحه ساخت تغییری در تعداد پیکسل ها ایجاد نمی شود. به عبارت هر چقدر اندازه صفحه ساخت دستگاه پرینتر سه بعدی DLP کوچکتر باشد به همان اندازه کیفیت قطعات پرینت سه بعدی شده بالاتر خواهد بود.

 

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD

در دستگاه های پرینتر سه بعدی LCD، نور یو وی ایجاد شده توسط یک سری موازی از لامپ ها بعد از عبور از ال سی دی به صورت مستقیم بر روی صفحه ساخت و یا پرینت تابانده می شود و به همین دلیل تابش موازی نور یو وی، هیچگونه بهم ریختگی در پیکسل ها ایجاد نمی شود و همین موضوع باعث می شود تا کیفیت قطعه پرینت سه بعدی شده در تمامی قسمتهای صفحه ساخت یکسان باشد.

علاوه بر آن، کیفیت پرینت سه بعدی در دستگاه های پرینتر سه بعدی LCD به رزولوشن و یا کیفیت ال سی دی بکار رفته در آن وابسته است و هر چقدر کیفیت ال سی دی بالاتر باشد به همان اندازه کیفیت قطعه پرینت سه بعدی شده بالاتر خواهد بود. لازم به ذکر است که در حال حاضر از سه مدل ال سی دی شامل ال سی دی معمولی، ال سی دی مونو کروم 2K و ال سی دی مونو کروم 4K در دستگاه های پرینتر سه بعدی LCD استفاده می شود.

لذا می توان نتیجه گیری نمود که سرعت پرینت سه بعدی در هر دو مدل دستگاه پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی LCD و DLP بالاتر از دستگاه های پرینتر سه بعدی SLA است و به همین دلیل استقبال بیشتری از آنها می شود. همچنین در مقایسه با کیفیت قطعات پرینت سه بعدی شده، تنها عامل تاثیر گذار بر کیفیت پرینت سه بعدی، کیفیت پروژکتور و کیفیت ال سی دی دستگاه است و هر چقدر از قطعات حرفه ای تر و متعاقباً گران تری در این دستگاه ها استفاده شده باشد، به همان اندازه کیفیت قطعه پرینت سه بعدی شده بالاتر خواهد بود.

 

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی LCD و DLP

از دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی LCD و DLP در صنایع بسیار زیادی مانند صنعت طلا و جواهر سازی، دندان پزشکی، صنعت فنی و مهندسی و غیره استفاده می شود. این نوع دستگاه ها همانند دستگاه های پرینتر سه بعدی FDM کاربران شخصی و اختصاصی دارند که هر روزه بر تعداد آنها اضافه می شود.

پرینتر سه بعدی رزینی

با مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی، متوجه خواهید شد که قیمت دستگاه های پرینتر سه بعدی DLP به مراتب بالاتر از دستگاه های LCD است که دلیل این اختلاف قیمت در حرفه ای بودن دستگاه های پرینتر سه بعدی DLP و استفاده از تجهیزات گرانتر در این دستگاه ها است.

به دلیل پائین بودن قیمت دستگاه های LCD، این نوع دستگاه ها کاربران بیشتری دارند و با توجه به سایز و وزن دستگاه، از آنها به عنوان پرینتر سه بعدی رومیزی یاد می شود.

دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی DLP ارزانی نیز در بازار وجود دارد که بزرگترین مشکل آنها، عدم دقت در گوشه های صفحه ساخت است که متاسفانه امکان ایجاد تغییرات و یا اصلاح آن توسط کاربر وجود ندارد. لذا می توان گفت که برای داشتن پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی DLP که از دقت بالایی در تمامی قسمتهای صفحه ساخت برخوردار باشد باید هزینه بسیاری شود که این موضوع در برخی از صنایع صرفه اقتصادی ندارد.

در پرینترهای سه بعدی رزینی با تکنولوژی LCD از تجهیزات کمتر و همچنین ارزانتری نسبت به سایر انواع دیگر استفاده می شود و به همین دلیل قیمت این دستگاه ها بسیار پائین تر است. پائین بودن قیمت این دستگاه ها باعث شده است تا اکثر کاربران و دوستداران این نوع دستگاه ها شروع به استفاده از دستگاه های LCD به جای DLP نمایند.

در دو دستگاه های LCD و DLP سرعت پرینت سه بعدی بالایی دارند ولی بزرگترین تفاوت ها در این دو تکنولوژی، سرعت پرینت و یا زمان مورد نیاز جهت جامد سازی رزین حساس به نور، طول عمر و تنوع رزین مصرفی است.

 

مقایسه پرینترهای سه بعدی رزینی سرعت پرینت، طول عمر و تنوع رزین مصرفی دستگاه های پرینتر سه بعدی LCD و DLP

در پرینترهای سه بعدی رزینی با تکنولوژی DLP، از سیستم DMD و منبع نور حرفه ای استفاده می شود که همین موضوع باعث می شود تا مدت زمان مورد نیاز برای جامد سازی رزین در این دستگاه ها بسیار کمتر از دستگاه های دیگر باشد که باعث افزایش سرعت پرینت و در نتیجه کاهش هزینه های تولید و افزایش توان رقابت می گردد. به عنوان مثال، در پرینترهای سه بعدی DLP سرعت جامد سازی رزین در محدوده 2 الی 5 ثانیه است در حالیکه این زمان برای دستگاه های LCD می تواند با توجه به نوع رزین تا 2 و یا 3 برابر افزایش یابد.

موضوع بعدی که باید به آن اشاره نمود، طول عمر دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی است. در این نوع پرینترهای سه بعدی برخلاف دستگاه های دیگر، موضوع طول عمر مطرح است که این موضوع مربوط به طول عمر ال سی دی و یا لامپ پروژکتور است. بطور معمول، طول عمر یک دستگاه پرینتر سه بعدی LCD با ال سی دی معمولی در حدود 400 الی 500 ساعت پرینت است که این موضوع در مورد ال سی دی های مونو کروم در حدود 2500 الی 3000 ساعت است. در پرینترهای سه بعدی DLP، طول عمر لامپ پروژکتور در صورت استفاده صحیح و مراقبت های ویژه می تواند تا 20000 ساعت نیز افزایش یابد.

اگر بخواهیم دستگاه های LCD و DLP را در زمینه تنوع مواد مصرفی مقایسه کنیم، دستگاه های DLP برنده این مقایسه خواهند بود. پرینترهای سه بعدی رزینی با تکنولوژی LCD تنها قادر به جامد سازی رزین های حساس به نور با طول موج معینی (معمولاً 405 نانومتر) را هستن که دلیل این امر محدود بودن نوع نور ساطع شده است.

ولی دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی DLP به دلیل توان بسیار بالای آنها توانایی جامد سازی انواع رزینهای حساس به نور در طول موجهای مختلف را دارند که این موضوع باعث می شود تا بتوان از انواع رزین ها در این دستگاه ها استفاده نمود.

در حال حاضر انواع مختلفی از رزینهای حساس به نور جهت استفاده در این دستگاه فرموله شده است که از بین آنها می توان به رزینهای قالب گیری مانند Red Wax، رزینهای صنعتی مانند رزین ABS، و رزین های شفاف اشاره نمود. لازم به ذکر است که برخی از دستگاه های پرینتر سه بعدی توانایی پرینت سه بعدی قطعات لاستیکی و یا منعطف را با استفاده از رزینهای خاص را دارند و این موضوع میتواند باعث قدرت عمل کاربران این نوع دستگاه ها گردد. لذا توصیه می شود در هنگام تهیه دستگاه پرینتر سه بعدی رزینی به این موضوعات توجهات لازم را داشته باشید.

 

جمع بندی

با در نظر گرفتن تمامی پارامترهای مطرح شده در بالا می توان جمع بندی نمود که دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی LCD جایگزین بسیار خوبی برای دستگاه های DLP هستند و با در نظر گرفتن طول عمر دستگاه، هزینه تعویض ال سی دی دستگاه در بازه های زمانی مطرح شده، تنوع مواد مصرفی و سرعت پرینت، این دستگاه ها در حال فراکیر شدن در صنایع مختلف هستند. ولی چنانچه قصد تولید قطعات بسیار دقیق و با سرعت بسیار بالا و همچنین با استفاده از رزین های متنوع زیادی هستید، دستگاه های DLP انتخاب بسیار خوبی خواهند بود.

در حال حاظر از دستگاه های DLP به دلیل قیمت بالای آنها و با صرفه نبودن آنها در صنایع مختلف، تنها در صنعت طلا و جواهر سازی استفاده می شود ولی به مرور زمان، دستگاه های LCD جایگزین آنها خواهند شد.

امید است این مقاله در افزایش دانش شما در زمینه انواع مختلف دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی با تکنولوژی های مختلف شامل LCD، DLP و LCD مفید واقع شده باشد.

در صورت نیاز به اطلاعات و مشاوره های بیشتر در زمینه این دستگاه های پرینتر سه بعدی رزینی می توانید با کارشناسان فنی و مهندسی شرکت برنا نو آوران پویا تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

کاربرد پرینتر سه بعدی در دندان پزشکی (پرینتر سه بعدی دندان پزشکی )

این روزها در مورد کاربرد پرینتر سه بعدی در حوزه دندانپزشکی مطالب زیادی در مجلات و یا اخبار پزشکی منتشر می شود و با در نظر گرفتن حجم مطالب منتشر شده می توان گفت که به نظر می رسد دیگر استفاده از این فناوری شگفت انگیز در این صنعت اجتناب ناپذیر شده است و استفاده از پرینتر سه بعدی در دندان پزشکی به عنوان ابزاری نوین و بسیار کاربردی بطور روز افزونی در حال گسترش است و این موضوع باید به عنوان یک مقوله مهم در بحث دندانپزشکی مورد بررسی قرار گیرد. 

پرینتر سه بعدی دندان پزشکی

پرینتر سه بعدی دندان پزشکی

دستگاه جدید شرکت استراتسیس(پرینتر سه بعدی دندان پزشکی )

اخیرا شرکت استراتسیس که به عنوان یک چهره جهانی در صنعت پرینت سه بعدی و تولید پرینتر سه بعدی از دستگاه کاملاً جدید خود در استفاده در صنعت دندان پزشکی رونمایی کرده است. این دستگاه که به نام J5 DentaJet عرضه شده است جهت پاسخگویی به نیازهای صنعت دندانپزشکی طراحی و ساخته شده است و مبتنی بر فناوری پولی جت و یا Polyjet است.

بر طبق اظهارات این شرکت، دستگاه پرینتر سه بعدی J5 DentaJet به متخصصین امکان تولید قطعات دندانپزشکی با سرعتی 5 برابر بیشتر از دستگاه های موجود در بازار را می دهد و استفاده از آن همچنین کم هزینه تر است. بر طبق اظهارات این شرکت، دستگاه جدید به عنوان یک دستگاه بسیار کاربردی بوده و می توان از آن به عوان یک عنصر اصلی در صنعت دندان پزشکی و بخصوص افرادی که از تکنولوژی پرینت سه بعدی در راستای تولید محصولات دندان پزشکی فعالیت میکنند بکار گرفته شود. 

امروزه پرینتر سه بعدی تبدیل به ابزاری بسیار کارآمد برای متخصصان صنعت دندان پزشکی شده است و هر روزه بر تعداد کاربران این تکنولوزی در این صنعت افزوده می شود که دلیل آن را می توان در توانمندی تکنولوژی پرینت سه بعدی در ساخت انواع قالب های دندان سازی، راهنماهای جراحی و یا به عنوان ابزاری جهت ساخت تاج دندان و یا ایمپلنت دانست.

پرینتر سه بعدی جدید دندان پزشکی

پرینتر سه بعدی دندان پزشکی  پرینتر سه بعدی جدید دندان پزشکی

از فناوری تولید افزایشی و یا همان پرینتر سه بعدی برای تولید بسیاری از محصولات دندان پزشکی استفاده می شود. به طوری که تخمین زده می شود ارزش بازار آن تا سال 2025 به حدود 930 میلیون دلار برسد که عدد قابل توجهی است. شرکت استراتسیس با آگاهی از نقش پرینت سه بعدی و پیشرفتی که باید در این زمینه ایجاد شود، مایل است راه حلی سریع به پزشکان ارائه دهد.

اقای فیلیپ رئیس یکی از بخش های شرکت استراتسیس می گوید: در حال حاضر مدل های دندانپزشکی و ارتودنسی زیادی با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی دندان پزشکی ساخته می شوند ولی ایراد دستگاه های کنونی سرعت کارکرد آنها است که با استفاده از دستگاه جدید پرینتر سه بعدی دندان پزشکی تحول بزرگی در زمان ساخت محصولات ایجاد می شود. 

 

مشخصات پرینتر سه بعدی دندانپزشکی(پرینتر سه بعدی دندان پزشکی )

شرکت استراتسیس با پرینتر سه بعدی دندان پزشکی جدید خود قصد دارد روند تولید را بسیار کوتاه تر و ساده تر کند و برای رسیدن به این هدف دستگاه جدید خود را مجهز به صفحه ساخت بزرگ کرده است که توانایی پرینت سه بعدی حداکثر 41 ایمپلنت در روز را دارد.

به گفته آقای فیلیپ، دستگاه J5 DentaJet ترکیبی پیشرفته از تحول کامل مدل سازی دندانپزشکی دیجیتالی با اتوماسیون دقیق است. استفاده از این دستگاه پرینتر سه بعدی نیاز به حضور مداوم کاربر در کنار دستگاه پرینتر سه بعدی ندارد و حتی امکان وجود دارد که بتوانید مدلهای مختلف با مواد مختلف را در کار هم در سک صفحه ساخت پرینت بگیرید که این موضوع کاربری دستگاه و همچنین توانمندی ان را بطور چشمگیری افزایش می دهد. 

استفاده از مواد مختلف در طول یک پروسه پرینت باعث افزایش بهره وری دستگاه می شود که در نوع خود بسیار بی نظیر است. این دستگاه قادر است پنج ماده مختلف از جمله سه رزین زیست سازگار را همزمان جهت ساخت مدلهای سه بعدی استفاده نماید استفاده از مواد مختلف یک مزیت برای آزمایشگاههای دندانپزشکی است که گاهی اوقات مجبور می شوند چندین ماده مختلف را با هم پرینت بگیرند.

سرانجام، دستگاه  J5 DentaJet پرینتر سه بعدی دندان پزشکی قابل استفاده برای طیف وسیعی از رزین ها که متناسب با نیازهای بخش دندانپزشکی است. در حال حاظر، شرکت استراتسیس با داشتن 3 ماده زیست سازگار در تنوع رنگ بسیار بالا (حدود نیم میلیون رنگ) این فرصت را برای حرفه ای ها فراهم کرده است تا بتوانند از تمامی ظرفیتهای دستگاه های پرینتر سه بعدی و بخصوص دستگاه های دندان پزشکی استفاده نمایند. بر طبق براورد های انجام شده، بازخوردهای این دستگاه بطور باورنکردنی بالا بوده است که نشان دهنده عملکرد بالای دستگاه جدید دارد.

شرکت برنا نوآوران پویا یکی از اولین طراحان و تولید کنندگان پرینتر سه بعدی در ایران است که با تلاش تیم فنی مهندسی خود توانسته است همگام با تکنولوژی روز دنیا نیازهای بازار داخلی را شناسایی کرده و در صدد رفع آنها برآید. برای اطلاع از مشخصات دستگاههای شرکت برنا می توانید از صفحات سایت پرینتر سه بعدی برنا بازدید کنید و یا با کارشناسان بخش فروش و یا واحد فنی و مهندسی تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارند. 

گسترش استفاده از پرینتر سه بعدی در پزشکی

کاربردهای تکنولوژی ساخت افزایشی و یا همان پرینترهای سه بعدی در جهان امروز بسیار گسترده است. از صنعت ساختمان سازی گرفته تا صنعت هوا فضا و پزشکی و به نظر می رسد این فناوری جای پای خود را در صنعت پزشکی محکم کرده است. هر روزه اخبار شگفت انگیزی از پیشرفت این فناوری در حیطه علوم پزشکی به گوش می رسد. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به رشد حیرت انگیز مدلهای جراحی که با استفاده از پرینترهای سه بعدی پرینت گرفته می شوند.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر سه بعدی کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی

موسسه تحقیقات و مشاوره بازار  Brandessence  اخیراً مطالعه ای را در در مورد مدلهای جراحی پرینت سه بعدی منتشر کرده است که بر طبق این گزارش، انتظار می رود میزان استفاده از مدلهای جراحی پرینت سه بعدی شده در سالهای آینده به طور فزاینده ای افزایش پیدا کند. در حقیقت انتظار می رود این رشد تا سال 2025 با رشد سالانه 10.57 درصد نسبت به سال 2018 به مبلغی بیش از یک میلیارد دلار برسد. این رقم برای این صنعت بسیار امیدوار کننده است و به وضوح اهمیت فناوری پرینت سه بعدی را در بخش پزشکی نشان می دهد.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر سه بعدی پرینتر سه بعدی در پزشکی

سفارشی سازی تجهیزات پزشکی با استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی(استفاده از پرینتر سه بعدی)

نکته قابل توجه این است که پرینت سه بعدی این امکان را می دهد که که برای هر بیمار تجهیزات پزشکی و بخصوص ایمپلنت های متناسب و مخصوص به او تولید شود. علاوه بر این، مدلهای پرینت سه بعدی شده مزایای بی شماری در اختیار پزشکان قرار می دهند. از جمله آماده سازی بهتر قبل از عمل جراحی و کاهش خطر خطا در طی عملهای ظریف و حساس جراحی.

امروزه شاهد آن هستیم که فناوری پرینتر سه بعدی برای تولید نیازهای پزشکان بسیار کارآمد و مناسب است. از جمله این نیازها می توان به تولید دستگاههایی متناسب با آناتومی هر بیمار اشاره کرد که پیشرفت بزرگی در پزشکی محسوب می شود. از دستگاه های پرینتر سه بعدی به طور بسیار وسیعی در صنعت پزشکی استفاده می شود که از بین آنها می توان به طراحی و تولید پروتزهای اختصاصی، ایمپلنتهای پزشکی، وسایل کمک جراحی، وسایل کمکی لمسی بصری، اعضای بدن پرینت سه بعدی شده و خیلی های دیگر اشاره نمود.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر سه بعدی پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر سه بعدی در تکنولوژی ساخت افزایشی و یا همان دستگاه های پرینتر سه بعدی با تکنولوژی های مختلف و در دقت های مختلف در صنعت پزشکی و همچنین دندان پزشکی باعث می شود تا محصولات و مواد مصرفی پزشکی و همچنین ابزارهای جراحی با دقت بسیار بالاتر و همچنین کیفیت و دوام بسیار بالا و مهم تر از همه در  مدت زمان بسیار کمی طراحی و ساخته شوند که این موضوع باعث می شود تا پروسه درمان و همچنین نحوه درمان و در نهایت مدت زمان درمان بطور باورنکردنی تحت تاثیر قرار گیرد که می توان به موارد فوق افزایش دقت عمل در جراحی را نیز اضافه نمود.

استفاده از پرینتر سه بعدی هر روزه بر تعداد پروژه های تحقیقاتی که توسط ارگان ها، دولت ها و سازمان های خصوصی و نیمه دولتی حمایت مالی می شوند افزوده می شود و این اهمیت این موضوع را نشان می دهد که با نتایج تحقیقاتی این گروه همخوانی کاملی دارد. می توان گفت که برآورد انجام شده در زمینه رشد استفاده از پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی مبنی بر افزایش 10 درصد سالانه میزان بکارگیری پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی بتواند به درصد های بالاتری نیز برسد.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر سه بعدی پرینتر سه بعدی در پزشکی

 

بازار مدلهای جراحی پرینت سه بعدی(استفاده از پرینتر سه بعدی)

گزارشهای منتشر شده نشان می دهد که آمریکای شمالی بیشترین سهم بازار مدلهای پرینتر سه بعدی شده با استفاده از پرینتر سه بعدی را به خود اختصاص داده است و هم چنین قاره آسیا و اقیانوسیه بیشترین میزان رشد را در این بخش از آن خود کرده است. به عنوان مثال در ایالات متحده امریکا بیش از 6500 شرکت در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت می کنند.

اگر چه دشوار است تا میزان موفقیت واقعی شرکتهای فعال در زمینه پزشکی که از تکنولوژی ساخت افزایشی و پرینتر سه بعدی در جهت تامین نیازهای صنعت پزشکی فعالیت می کنند سنجیده شود، اما یقیناً می توان گفت که پرینتر سه بعدی هم اکنون بر صنعت پزشکی بسیار تاثیر گذار بوده است. به عنوان مثال می توان گفت که شرکت SmileDirectClub روزانه هزاران تراز کننده دندان با استفاده از پرینتر سه بعدی طراحی و تولید می کند که در نوع خود بسیار بی نظیر است. بازار همچنین در حال افزایش ظرفیت خود از نظر تحقیق و توسعه ، ترویج نوآوری و فرآیندهای جدید برای توسعه ابزارهای پزشکی مناسب در زمان سریعتر و مقادیر بیشتر است.

شرکت برنا نوآوران پویا یکی از اولین شرکتهای متعبر در ایران در زمینه تولید انواع دستگاه های پرینتر سه بعدی در مدلها و اندازه های مختلف است. برای خرید پرینتر سه بعدی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کاربردهای پرینتر سه بعدی می توانید با مشاوران ما در بخش فروش پرینتر سه بعدی و یا بخش فنی و مهندسی تماس حاصل نموده و مشاوره های لازم را دریافت دارید.

ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن

همواره این سوال در ذهن خیلی از علاقه مندان و کاربران پرینتر سه بعدی و یا تکنولوژی پرینت سه بعدی است که خودشان اقدام به ساخت چاپگر سه بعدی نمایند و یا آن را از شرکتهای تولید کننده معتبر و یا وارد کنندگان این حوزه تهیه نموده و استفاده نمایند. شاید ساخت یک دستگاه پرینتر آسان به نظر برسد و در ضمن اطلاعات زیادی در اینترنت در مورد نحوه ساخت پرینترهای سه بعدی وجود دارد که شاید توجه شما را به ساخت آن توسط خودتون جلب کند.

در این مقاله سعی شده است که به این سوال جواب داده شود که آیا خودتان اقدام به ساخت پرینتر  کنید و یا آن را بخرید؟ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن؟ 

خرید یک دستگاه  در اکثر مواقع اولین و بهترین انتخاب است. ما در این مواقع به طور غریزی به سراغ خرید یک دستگاه نو می رویم و در صورتیکه بودجه شما کم است می توانید به سراغ خرید یک دستگاه دست دوم بروید. خرید دستگاه شاید به نظر ساده باشد ولی می توان گفت پارامترهای زیادی باید در هنگام انتخاب و خرید پرینتر سه بعدی در نظر گرفته شود تا بتوانید خرید خوبی داشته باشید.سوال دوم این است که آیا اقدام به ساخت کنیم یا نه؟

در راستای پاسخ دادن به سوال مطرح شده، می توان گفت که تنها در صورتی اقدام به ساخت نمائید که بتوانید تمامی قطعات و تجهیزات مورد نیزا برای ساخت دستگاه را تهیه نمائید چرا که دستگاه جهت کارکرد صحیح و دقیق نیازمند استفاده از قطعات استاندارد و با کیفیتی است. 

علاوه بر آن، شما می بایست آشنایی کافی در زمینه کامپیوتر، مکانیک و الکترونیک داشته باشید تا بتوانید تمامی سیستمهای موجود را با همدیگر متصل نموده و بطور کلی دستگاه خود را راه اندازی نمائید. پرینترهای سه بعدی از قطعات الکترونیکی، مکانیکی و نرم افزار و یا همان فریم ور تشکیل شده است و در صورتی که هر کدام از این بخش ها به درستی تعریف و تنظیم نشده باشد، به درستی کار نخواهد کرد. 

علاوه بر موارد ذکر شده، شما باید آشنایی کافی با نحوه کارکرد دستگاه و یا راه اندازی آن داشته باشید تا بتوانید دستگاه را به درستی ساخته و آن را راه اندازی نمائید. در صورتی که آشنایی کافی با پروسه پرینت سه بعدی ندارید، قبل از اقدام به ساخت با استفاده از منابع موجود و یا شرکت در کلاس های مربوطه، آن را فرا بگیرید. 

روش ساخت پرینتر سه بعدی(ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن)

اگر در مورد پرینت سه بعدی و یا دستگاه های پرینتر سه بعدی تحقیق کرده باشید، به احتمال زیاد با افرادی روبرو شده اید که اقدام به ساخت دستگاه توسط خودشان کرده اند و در این زمینه اطلاعاتی را با دیگران به اشتراک گذاشته اند. شما می توانید روشهای ساخت آنها را الگوی خود قرار داده و پیشنهادات و راهنمایی های آن را در راستای ساخت دستگاه خودتان استفاده نمائید. ممکن است روش ساخت آنها با روش ساخت شما کمی تفاوت داشته باشد ولی بطور حتم نکاتی را یاد خواهید گرفت که می تواند کمک بسیار زیادی به شما نماید. 

علاوه بر آن کتاب ها، مجلات، وب سایتها و در نهایت مقالاتی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها دستگاه پرینتر سه بعدی خودتان را بسازید و این منابع کمک بسیار زیادی به شما در زمینه نوع سیستم های موردنیاز، قطعات مورد نیاز و نحوه اتصال قطعات مکانیکی، الکترونیکی و نحوه برنامه نویسی مادربردها خواهند کرد. لذا توصیه می شوداین منابع را مطالعه نموده و از آنها استفاده نمائید. 

بطور حتم، یکی از اصلی ترین کارهایی که در راستای ساخت دستگاه باید انجام دهید، انتخاب و تهیه قطعات مکانیکی و الکترونیکی مورد نیاز خودتان و بر اساس طراحی خودتان است. لازم به ذکر است که تنوع بسیار زیادی در قطعات وجود دارد و این موضوع شاید کمی باعث سردرگمی شما در انتخاب شود ولی نگران نباشید و با مطالعه انواع سیستم های موجود و مقایسه آنها می توانید قطعات مورد نیاز خودتان را انتخاب نموده و خریداری نمائید. همچنین می توانید با کسب اطلاعات از فروشندگان و تامین کنندگان اطلاعاتی در زمینه انواع قطعات و همچنین نحوه استفاده از آنها کسب کنید که به شما در ساخت دستگاه کمک زیادی خواهد کرد. 

نکته بسیار مهمی در که در این قسمت باید به آن توجه زیادی داشته باشید آن است که قطعات و سیستمهای مورد نیاز خود را از تامین کنندگان و فروشندگان معتبر تهیه نمائید و حتماً قبل از خرید مشاوره های لازم در زمینه نخوه بکارگیری آنها و همچنین در مورد چگونگی اتصال آن قطعات به همدیگر را دریافت کنید. برخی از فروشندگان، بعد از خرید هیچگونه پشتیبانی انجام نمی دهند و این موضوع می تواند کار شما را کمی سخت نماید. 

ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن

سوال مهمی که در اینجا مطرح می شود آن است که چرا یک شخص تصمیم به ساخت پرینتر سه بعدی توسط خودش می گیرد؟ پاسخ این سوال در تکنولوژی پرینت سه بعدی و یا همان پرینترهای سه بعدی است. پرینتر سه بعدی به افراد این فرصت می دهد تا ایده های خود را به واقعیت تبدیل کنند و این در واقع بزرگترین جذابیت تکنولوژی پرینت سه بعدی است. به کمک پرینتر سه بعدی، می توانید تقریباً هر چیزی را که در ذهن شما است را عملی نموده و بسازید و این یعنی حذف محدودیتهای موجود در راستای اجرایی نمودن ایده ها. 

ساخت پرینتر سه بعدی

ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن ساخت پرینتر سه بعدی

مهمترین دلیلی که باعث می شود افراد شخصاً اقدام به طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی می نمایند هزینه های تهیه یک دستگاه پرینتر سه بعدی است که در برخی موارد و با توجه به نوع و کیفیت دستگاه می تواند بسیار بالا باشد. به عبارت دیگر، افراد می خواهند با ساخت پرینتر سه بعدی توسط خودشان، در ازای وقت و تلاشی که صرف ساختن پرینتر می کنید، از هزینه های کاسته و پول خود را پس انداز کنند. پس اگر شما از نظر مالی در مضیقه هستید، می توانید خود شخصا آستین هایتان را بالا بزنید و اقدام به ساخت پرینتر سه بعدی نمائید. 

 

خرید پرینتر سه بعدی (ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن)

پیش از این در مورد دلایلی که شما ممکن است به خاطر آنها تصمیم به ساخت یک دستگاه پرینتر سه بعدی بگیرید، صحبت کردیم، حال می خواهیم راجع به دلایلی صحبت کنیم که چرا شما باید اقدام به خرید پرینتر نمائید.

بگذارید یک مثال ساده بزنیم. فرض کنید شما بسیار علاقمند به رانندگی با اتومبیل هستید و می خواهید یک اتومبیل داشته باشید. اگر شخصا اقدام به ساخت اتومبیل کنید، با وجود آشنایی کامل با تمام قطعات و اجزای آن، این آشنایی قطعا کمکی به بهبود تجربه رانندگی شما نمی کند. در مورد پرینتر سه بعدی نیز همین است.

درست است که شما در حین ساخت دستگاه با قسمتهای مختلف آن آشنا می شوید، اما این آشنایی به حرفه ای بودن شما در کار پرینت سه بعدی کمکی نمی کند. پس برای داشتن یک دستگاه پرینتر سه بعدی جهت استفاده بهینه از تمامی ظرفیتهای آن بهتر است به گزینه خرید از یک مرکز معتبر و با در نظر گرفتن تمامی پارامترهای مهم خرید پرینتر سه بعدی فکر کنید.

پرینتر سه بعدی دایان 24000

ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن پرینتر سه بعدی دایان 24000

تفاوت قیمت خرید یک دستگاه کامل پرینتر سه بعدی به همراه ضمانت نامه ها و آموزش هایی که در کنار دستگاه پرینتر سه بعدی ارائه می شود به مراتب خیلی اقتصادی تر از ساخت یک دستگاه پرینتر سه بعدی که در برخی مواقع همراه باشکست می باشد است. به عبارت دیگر شما با خرید کیت پول نسبتا زیادی صرفه جویی نمی کنید و تنها هزینه های لازم را در طول بازه طولانی تری هزینه می کنید.

لذا توصیه می شود به جای تمرکز بر نحوه ساخت یک دستگاه، بر روی ایده های خود تمرکز نموده و فکرخود را درگیر ساخت دستگاه پرینتر سه بعدی نکنید. شرکت برنا نوآوران پویا به عنوان مرجعی معتبر برای ارائه انواع دستگاه های پرینتر سه بعدی در مدلهای و اندازه های مختلف همراه شماست تا خریدی آسان و مطمئن را تجربه کنید. همچنین در صورتی که قصد تهیه قطعات و تجهیزات مورد نیاز جهت ساخت دستگاه می توانید به فروشگاه تخصصی و فنی قطعات پرینتر سه بعدی برنا پارت مراجعه نمائید. 

آناتومی پرینتر سه بعدی چگونه کار می کند؟

در این مقاله با این مساله آشنا می شویم که یک آناتومی پرینتر سه بعدی چگونه کار می کند و آناتومی پرینتر سه بعدی از چه قسمتهایی تشکیل شده است؟ بیشتر تمرکز این مقاله در مورد قسمتهای مکانیکی و الکترونیکی متداولترین نوع آناتومی پرینتر سه بعدی و یا همان پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM  و FFF است.

محتوای ارائه شده در این مقاله به صورت زیر است: 

 • آناتومی پرینتر سه بعدی
 • صفحه ساخت و یا میز کار پرینتر سه بعدی
 • صفحه ساخت
 • کالیبراسیون میز کار
 • فیلامنت پرینتر سه بعدی
 • اکسترودر
 • چرخ دنده اکسترودر
 • هات اند
 • هیت سینک اکسترودر
 • هیتر کارتریج و یا گرم کن لوله ای
 • ترمیستور
 • نازل
 • فن خنک کننده لایه های پرینت
 • فن خنک کننده اکسترودر
 • فن خنک کننده مادربرد
 • سیستم حرکتی
 • میکروسوئیچ و یا اند استاپ
 • لید اسکرو
 • تسمه تایم
 • پولی تسمه تایم
 • استپر موتورها
 • درایور استپرموتور
 • بدنه پرینتر سه بعدی
 •  محفظه دور پرینتر سه بعدی
 • منبع تغذیه
 • مادربرد و کنترلر
 • درگاه ورودی
 • نمایشگر و رابط کاربری

آناتومی پرینتر سه بعدی صفحه ساخت و یا میز کار پرینتر سه بعدی

صفحه ساخت دستگاه های پرینتر سه بعدی هر سطح صافی را می تواند شامل شود که مدل دلخواه شما روی آن پرینت می شود. به طور معمول جنس صفحه ساخت و یا صفحه پرینت که به آن میز کار نیز گفته می شود از شیشه، فلز یا صفحات پی سی بی است که در برخی از پرینترهای سه بعدی این صفحه ها مجهز به گرم کن نیز هستند تا بتوان فیلامنتهای خاص را با آن پرینت نمود.

اکثر صفحه های ساخت پرینتر سه بعدی به منظور جلوگیری از تاب خوردن مدل در هنگام پرینت و همچنین افزایش چسبندگی مدل به میز کار نیاز به گرم شدن دارند. معمولا پلاستیک تزریق شده پس از خنک شدن به دلیل انقباض، اندکی کوچکتر می شود. این باعث می شود که لبه های مدل در حال پرینت به سمت بالا تاب برداشته و مدل از روی صفحه ساخت جدا شود. برای جلوگیری از این امر، صفحه ساخت را با استفاده از گرم کن های خاص گرم می کنند.

صفحه ساخت هایی که بستر گرم شونده ندارند قادر به چاپ تمامی انواع فیلامنتها نیستند و در واقع محدودیت چاپ دارند. فیلامنت هایی نظیر PLA وPET  کمتر مستعد تاب برداشتن هستند و بنابراین برای چاپ نیازی به بستر گرم ندارند.

صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : صفحه ساخت 

صفحه ساخت که روی میز کار پرینتر سه بعدی قرار می گیرد به فیلامنت کمک می کند تا هنگام پرینت به راحتی به میز کار بچسبد و هم چنین پس از پایان پرینت به راحتی از سطح آن کنده شود. انواع مختلفی از سطوح صاف وجود دارد. اکثر پرینترهای سه بعدی از سطوحی استفاده می کنند که تقریبا برای تمامی مواد مناسب باشد مانند BuildTak و یا PEI. با این حال برای دستیابی به بهترین نتیجه می توانید بسته به نوع مواد از سطوح مختلفی استفاده کنید.

 

آناتومی پرینتر سه بعدی : کالیبراسیون میز کار

بسیاری از پرینترهای سه بعدی سیستمی دارند که به طور خودکار فاصله نوک نازل تا میز کار را تزار می کنند. اما پرینترهای سه بعدی ارزان قیمت مجهز به این سیستم نیستند و بایستی با دست کالیبره شوند. در سیستم کالیبراسیون اتوماتیک فاصله نازل تا میز کار به صورت اتوماتیک اندازه گیری شده و در کدهای پرینت اعمال می شود.

صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنتها در واقع مواد ترموپلاستیکی هستند که به صورت رشته های باریک با سطح مقطع دایره در آمده اند و معمولاً در قطرهای 1.75 و 3 میلی متر و در رولهای نیم کیلویی و یا یک کیلویی به بازار ارائه می شوند. فیلامنتها مواد مصرفی پرینتر سه بعدی هستند. انواع مختلفی از فیلامنتها وجود دارند که کاربران بسته به نیاز خود می توانند از آنها استفاده نمایند.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : اکسترودر

اکسترودر قسمت اصلی پرینترهای سه بعدی است. در واقع اکسترودر جایی است که پلاستیک داخل آن ذوب شده و سپس تزریق می شود. در واقع آن یک تفنگ چسب حرارتی است. این قطعه اگر چه کوچک است اما عملیات اصلی پرینت در داخل آن انجام می شود. اکسترودر از دو قسمت تشکیل شده است. یک قسمت برای ورود فیلامنت و هدایت آن به سمت نازل داغ و قسمت دیگر برای ذوب فیلامنت و خروج آن از نازل که به آن هات اند گفته می شود.

در پرینترهای سه بعدی که از اکسترودر مستقیم استفاده می کنند تمام قطعات اکسترودر مانند قسمت ورودی فیلامنت و خروجی آن در یک مجموعه قرار گرفته و به همین دلیل می توان گفت فشار بیشتری بر روی قسمت متحرک دستگاه پرینتر سه بعدی وارد می شود. این افزایش وزن در قسمت متحرک دستگاه می تواند بر سرعت پرینت تاثیر گذار باشد.

در اکسترودر بوئدن قسمت ورودی مواد و خروجی از هم جدا بوده و توسط یک لوله که معمولا از جنس تفلون است به همدیگر متصل می شوند. قسمت ورودی فیلامنت در جایی به دور از سیستم حرکتی قرار میگیرد و فیلامنت از طریق یک لوله به قسمت خروجی و یا هات اند منتقل شده و بعد از ذوب شدن تزریق می شود. استفاده از اکسترودر بوئدن دارای مزایا و معایبی است که اصلی ترین مزیت آن کاهش وزن قسمت متحرک دستگاه و افزایش سرعت پرینت سه بعدی است.

اکسترودر تمام فلزی پرینتر سه بعدی

اکسترودر تمام فلزی پرینتر سه بعدی

 

آناتومی پرینتر سه بعدی : چرخ دنده اکسترودر

 وظیفه چرخدنده اکسترودر، گرفتن فیلامنت و هل دادن آن به سمت هات اند جهت ذوب و تزریق فیلامنت است. این قطعه به مرور زمان دچار فرسودگی و یا گرفتگی می شود و حتما باید تعویض و یا تمیز گردد. چرخدنده اکسترودر معمولاً همراه با یک عدد بلبرینگ همراه است که به کمک این بلبرینگ می توان قدرت گرفتن فیلامنت توسط چرخدنده را تنظیم نمود. کم و یا زیاد بودن میزان نیروی اعمال شده به فیلامنت از طریق بلبرینگ و چرخدنده می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت پرینت سه بعدی داشته باشد.

چرخدنده اکسترودر پرینتر سه بعدی

چرخدنده اکسترودر پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : هات اند

هات اند در اصل از چندین قطعه شامل بلوک حرارتی، هیتر، هیت سینک، فن خنک کننده ترمیستور، لوله نازل و نازل تشکیل شده است و کار آن هدایت فیلامنت به سمت نازل، گرم کردن آن و ذوب کردن فیلامنت است. لازم به ذکر است که این قطعه جزء مواد مصرفی پرینتر سه بعدی به حساب می آید.

هات اند پرینتر سه بعدی

هات اند پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : هیت سینک اکسترودر

هیت سینک اکسترودر در پرینتر سه بعدی باعث می شود تا فیلامنت قبل از رسیدن به نازل ذوب نشود. نرم شدن و یا ذوب شدن فیلامنت قبل از نازل می تواند باعث گرفتگی هات اند و یا اکسترودر شود.

آناتومی پرینتر سه بعدی : هیتر کارتریج و یا گرم کن لوله ای

هیتر کارتریج یکی از قطعات اکسترودر و یا هات اند است که وظیفه آن گرم کردن بلوک حرارتی اکسترودر و ذوب فیلامنت است. تمامی پرینترهای سه بعدی از هیتر کارتریج استفاده می کنند. این قطعه در دو نوع 12 ولت و 24 ولت و توان 40 وات عرضه می شود.

 

هیت سینک پرینتر سه بعدی

هیت سینک پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : ترمیستور

ترمیستورها اساسا،ً سنسورهای سنجش دما هستند و می توان گفت که متداول ترین نوع سنسور دمای پرینتر سه بعدی از نوع ترمیستور NTC100K است. وظیفه ترمیستور در پرینتر سه بعدی این است که دما را در مقدار تنظیم شده ثابت نگهدارد.

ترمیستور پرینتر سه بعدی

ترمیستور پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : نازل

نازل قطعه مکانیکی در اکسترودر پرینتر سه بعدی و یا هات اند است که فیلامنت ذوب شده از طریق آن بر روی صفحه ساخت تزریق می شود. نازلها در اندازه ها و جنس های مختلفی تولید و عرضه می شوند. متداولترین قطر نازل مورد استفاده در پرینتر سه بعدی نازل برنجی با قطر نازل 0.4 میلیمتر است. در صورتی که قصد پرینت سه بعدی قطعه با جزئیات زیاد را دارید می توانید از نازلهایی با قطر کوچکتر مانند 0.2 میلیمتر نیز استفاده کنید. همچنین در مورد مدلهای بزرگ، می توانید با استفاده از نازل با قطرهای بزرگتر، زمان پرینت را کاهش دهید.

نازل برنجی مدل E3D

نازل برنجی مدل E3D

آناتومی پرینتر سه بعدی : فن خنک کننده لایه های پرینت

فن خنک کننده لایه های پرینت، لایه های پرینت شده در طول پروسه پرینت را سریع خنک نموده و بدین ترتیب باعث افزایش کیفیت پرینت سه بعدی می بشود. خنک کردن لایه های پرینت در فیلامنتهای مختلف متفاوت است و در هنگام استفاده از آن باید به دستورالعمل مربوطه توجه شود در غیر اینصورت احتمال خراب شدن پرینت سه بعدی زیاد خواهد بود.

فن پرینتر سه بعدی

فن خنک کننده لایه های پرینت

آناتومی پرینتر سه بعدی : فن خنک کننده اکسترودر

فن خنک کننده اکسترودر معمولاً به همراه هیت سینک بر روی اکسترودر و یا هات اند دستگاه نصب می شود و وظیفه آن خنک کردن فیلامنت و جلوگیری از انتقال حرارت بلوک حرارتی به فیلامنت قبل از واد شده به لوله نازل است. معمولاً از فنهای 12 ولت در اندازه 30*30 میلیمتر و یا 40*40 میلیمتر جهت این کار استفاده می شود.

فن پرینتر سه بعدی

فن خنک کننده اکسترودر

آناتومی پرینتر سه بعدی : فن خنک کننده مادربرد

فن خنک کننده مادربرد وظیفه خنک کردن مادربرد دستگاه پرینتر سه بعدی را دارد. تمامی مادربردها در طول زمان کارکرد خود به دلیل پردازش اطلاعات و یا کنترل حرکت استپر موتورها از خود حرارت تولید میکنند و این حرارت باید به طریقی از مادربرد دور شود تا مانع از سوختن ان و خراب شدن مادربرد گردد. به همین دلیل از فن های 12 ولت در سایزهای 60 در 60 میلیمتر و یا 80*80 میلیمتر جهت این کار استفاده می شود.

فن پرینتر سه بعدی

فن خنک کننده مادربرد

آناتومی پرینتر سه بعدی : سیستم حرکتی

انواعی مختلفی از سیستمهای حرکتی در پرینترهای سه بعدی شامل سیستم حرکتی دلتا، کارتزین، CoreXY استفاده می شود. در پرینترهای سه بعدی با سیستم حرکتی کارتزینی، از یک استپر موتور و یا استپر موتور گیربکس دار جهت ایجاد حرکت در هر یک از محورها استفاده می شود. این سیستم ها به طور معمول دارای یک منطقه ساخت مستطیل مانند هستند.

سیستم Core XY سیستم دیگری است که مشابه سیستم کارتزینی است تنها با این تفاوت که بجای یک عدد استپر موتور از دو عدد استپر موتور و به صورت مشترک جهت حرکت طولی و یا عرضی استفاده می شود. سیستم حرکتی دلتا، سیستم دیگری است که در پرینتر سه بعدی استفاده می شود. در این سیستم از سه عدد استپر موتور جهت حرکت در هر سه راستا استفاده می شود و در این حالت منطقه پرینت دارای سطح مقطع دایره ای خواهد بود.

پرینتر سه بعدی فلزی

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی فلزی

آناتومی پرینتر سه بعدی : میکروسوئیچ و یا اند استاپ

اند استاپ و یا میکروسوئیچ، قطعه ای الکترومکانیکی و یا در برخی موارد نوری است که در پرینترهای سه بعدی جهت تعیین موقعیت ابتدایی و انتهایی محورها استفاده می شود. در بیشتر پرینترهای سه بعدی از میکروسوئیچ های مکانیکی استفاده می شود ولی در برخی از موارد از میکروسوئیچ های نوری نیز استفاده می شود.

میکروسوئیچ پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : لید اسکرو

از لید اسکروها معمولاً در راستای ارتفاع و یا همان محور z دستگاه های پرینتر سه بعدی استفاده می شود. در اصل، حرکت چرخشی استپر موتور، توسط لید اسکرو به حرکت خطی و یا همان حرکت رفت و برگشتی تبدیل می شود. در پرینترهای سه بعدی ارزان قیمت از لید اسکرو معمولی فولادی استفاده می شود اما در پرینترهای گران قیمت از لید اسکرو با پوشش کروم به همراه مهره های آنتی بک لش استفاده می شود که از دقت بالاتری برخوردار است. لازم به ذکر است که لید اسکرو ها دارای دندانه های کبریتی و یا مربعی شکل هستند و در قطرها و گام های مختلفی تولید و عرضه می شود.

تجهیزات حرکتی لید اسکرو

آناتومی پرینتر سه بعدی

آناتومی پرینتر سه بعدی : تسمه تایم

تسمه تامی قطعه مکانیکی دیگری است که در دستگا های زیادی از جمله پرینتر سه بعدی بکار برده می شود. معمولاً از تسمه تایم در راستاهای طولی و عرضی استفاده می شود ولی دستگاه هایی هم وجود دارند که از تسمه در راستای ارتفاع استفاده شده است.  همه چیز را حرکت می دهند. در پرینتر سه بعدی موتورهای محور X و Y با استفاده از پولی، تسمه تایم و اجزای متصل به تسمه را به حرکت در می آورند. در بعضی از پرینترها برای کنترل میزان کشش تسمه از تنظیم کنند های کشش تسمه استفاده می شود.

تسمه تایم پرینتر سه بعدی

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرینترهای سه بعدی می توانید به مقالات آموزشی وب سایت مراجعه کنید و یا با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمائید. 

ویروس کرونا و کاربرد پرینتر سه بعدی در کنترل آن(کرونا و پرینتر سه بعدی)

در طول یک سال اخیر، جهان در یک بحران بهداشتی بی سابقه فرو رفته است (کرونا و پرینتر سه بعدی) که تاثیرات مخرب بسیار زیادی همراه داشته است و اکثر مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی تمامی تلاش خود را در جهت مبارزه با بیماری کرونا و یا همان Covid19 انجام می دهند. در همین راستا محققان فعال در زمینه تکنولوژی ساخت افزایشی و یا همان پرینت سه بعدی نیز قدم هایی برداشته اند.

در ابتدای این بیماری همه گیر، قطعات و دستگاه های ونتیلاتور بسیار زیادی بوسیله پرینتر سه بعدی تولید و در جهت تعمیر و یا ساخت دستگاه های پزشکی (کرونا و پرینتر سه بعدی)مرتبط با بیماری کرونا استفاده گردید و همچنین ماسک ها و شیلد ها و یا محافظ های صورت بسیار زیادی در شکل ها و فرم های مختلفی توسط پرینترهای سه بعدی ساخته و استفاده گردید.

موارد ذکر شده تنها بخشی از کاربردهای پرینتر سه بعدی در جهت مبارزه با ویروس کرونا بود و قابلیتهای پرینتر سه بعدی فراتر از موارد ذکر شده است و تلاشهای بسیار زیادی در جهت تولید مواد و یا وسایلی که توانایی نابود کردن ویروس کرونا را داشته باشد در حال انجام است. در همین راستا، محققان گروه تحقیقاتی AMFM (Additive Manufacturing Functional Material) توانستند به کمک پرینتر سه بعدی یک ماده جدید تولید نمایند که بر طبق اظهارات آنها توانایی از بین بردن کامل ویروس کرونا را دارد.

این ماده که جهت استفاده در کرونا و پرینتر سه بعدی ساخته شده است ترکیبی از مواد نقره، مس و تنگستن است که این ترکیب دارای خواص ضد میکروبی بوده و امکان مبارزه با آلودگی سطحی و همچنین گسترش و یا پراکنده شدن ویروس در هوا را فراهم می نماید.

جان رابینسون، محقق در دانشگاه ولورهمپتون توضیح می دهد که ماده ساخته شده بصورت 100 درصد باعث از بین رفتن ویروس آزمایشگاهی کرونا در طول 5 ساعت می شود. پیش از این مشخص شده بود که فلز مس قادر به از بین بردن ویروس کرونا است ولی این ماده عملکرد بسیار بالاتری نسبت به مس دارد و تمامی ویروس را از بین می برد. این ماده جهت استفاده در دستگاه های پرینتر سه بعدی پودری ساخته شده است و با استفاده از این نوع پرینتر می توان آن را در شکل ها و فرم های مختلفی پرینت سه بعدی نمود.

پرینتر سه بعدی برنا

کرونا و پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی، روشی نوین جهت مبارزه با بیماری کرونا(کرونا و پرینتر سه بعدی)

تیم جان رابینسون و همکاران او امیدوار هستند از ماده جدید خود در جاهای مختلف و برای مقاصد مختلفی استفاده نمایند. در اولین گام در راستای استفاده از این ماده، آنها می خواهند ماسک اوپن سورس و یا منبع بازی را با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی توسعه دهند تا بدین طریق بتوانند عملکرد این ماده را نشان دهند. تلاش این گروه تحقیقاتی به همین فعالیت محدود نمی شود و آنها می خواهند کاربردهای این ماده را به کمک پرینتر سه بعدی گسترش دهند تا بدین طریق بتوانند با بیماری های همه گیر مبارزه فعال داشته باشند.

استفاده از پرینتر سه بعدی پودری که قطعات به کمک لیزر ساخته می شود، این امکان را به محققین می دهد که بتوانند قطعات بسیار پیچیده ای جهت مصارف خاص تولید کرده و یا عملکرد محصولات موجود را ارتقاء دهند.

این مواد پرینتر سه بعدی به زودی قابل سفارش خواهد بود و امید است با ارائه این مواد بتوان اقدامات بسیار موثری در جهت مبارزه با بیماری کرونا انجا گیرد. همانطور که اطلاع دارید ویروس کرونا در حال جهش یافتن است و در حال حاضر کرونای انگلیسی و افریقایی به سرعت در حال پخش شدن در جهان است و به همین منظور سازمان بهداشت جهانی با جدیت بیشتری در حال برنامه ریزی برای استفاده از تمامی امکانات موجود در جهت مبارزه با آن است. به همین دلیل استفاده از فناوری های نوین و بخصوص تکنولوژی پرینتر سه بعدی جهت مبارزه و کنترل این بیماری به شدت در حال افزایش است.

در همین راستا، ترکیب تکنلوژی پرینتر سه بعدی و مواد خاص و ضد ویروس می تواند یک گام اساسی در کنترل این ویروس باشد.(کرونا و پرینتر سه بعدی)

به دلیل ماهیت پرینتر سه بعدی و توانایی آن در ساخت قطعات و محصولات خاص و پیچیده، تکنولوژی پرینتر سه بعدی و یا پرینت سه بعدی می تواند کمک بسیار بزرگی در مبارزه با بیماری های همه گیر باشد.(کرونا و پرینتر سه بعدی)

جهت مطالعه دیگر کاربردهای پرینتر سه بعدی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پرینت سه بعدی می توانید به مجموعه مقالات وب سایت برنا مراجعه نموده و یا می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمائید.

بیشتر ببینید